• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Algirdas prieš Algirdą: nuožmi pusbrolių kova

Irena ZUBRICKIENĖ

Pusseptintų metų gyvenimo pataisos namuose. Tokią bausmę Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija paskyrė Kalvarijos miesto (Marijampolės apskr.) gyventojui Algirdui Vasiliauskui (45 m.), nes pripažino jo kaltę suorganizavus ir pasikėsinus nužudyti savo pusbrolį Algirdą Geležių (30 m.), taip pat gyvenantį Kalvarijoje. Šis nuosprendis paskelbtas, galima sakyti, įvykio metinių proga.

REKLAMA
REKLAMA

Spektaklis ežero pakrantėje

Praėjusių metų birželio 10-ąją įvairios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad Kalvarijos policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto laisvės atėmimo, nes staiga pradingęs Kalvarijos tarybos narys, Liberaldemokratų partijos Kalvarijos skyriaus pirmininkas A. Geležius. Politiko žmona pareigūnams pasakojo, kad vyras išvakarėse išvyko žvejoti prie Jurgežerių ežero ir nebegrįžo. Šykščias žinias žurnalistams tuokart teikęs Kalvarijos policijos vadovas Romualdas Kubilius prasitarė, kad A. Geležius net gali būti nužudytas. Taip svarstyti miesto pareigūnus vertė ežero pakrantėje operatyviai aptiktas iškruvintas pradingusiojo automobilis ir kitos smurtą liudijančios žymės. Buvo iškeltos dvi versijos - politinė žmogžudystė (tuo metu Lietuvoje kaip tik dar "ant bangos" buvo Rolando Pakso skandalas, o A. Geležius - jo partijos narys) arba turtingo verslininko (A. Geležius dirba komercijos direktoriumi žmonos vardu įregistruotoje įmonėje) apiplėšimas.

REKLAMA

Kitą dieną vakarykštis skandalas įgavo kitokių spalvų. Paaiškėjo, kad visos išgarsintos baimės - tai tik spektaklis, kurį Jurgežerių pakrantėje organizavo Vilniaus teisėsaugininkai, apie tai neprasitarę net kolegoms Kalvarijoje, kad pavyktų sėkmingai užbaigti beveik du mėnesius organizuotą slaptą operaciją. Jos tikslas buvo įvilioti į spąstus A. Geležiaus pusbrolį A. Vasiliauską, kuris, vilniečių teigimu, buvo užsakęs A. Geležiaus nužudymą ir pasamdęs žudiką - iš Kalvarijos kilusį Arūną Kazlauską, savo vaikystės ir mokslo draugą, pastaruoju metu gyvenusį Kaliningrade (Rusija). Operacija pavyko puikiai: vos tik "kileris" pranešė užsakovui A. Vasiliauskui apie įvykdytą užduotį ir atsiėmė užmokestį, pastarasis buvo suimtas. Tuo metu vilniečių pareigūnų slėptas A. Geležius galėjo ramus sugrįžti į šeimos namus.

REKLAMA
REKLAMA

Siejo seni konfliktai

Nesantaika tarp pirmosios eilės pusbrolių kilo dar 1999 metais - nuo tada giminaičiai tapo priešais, visiškai nebendravo. Vieni nuo kitų nutolo ir jų šeimų nariai. A. Vasiliauskas tikino pareigūnus, kad "ant pusbrolio seniai griežia dantį" dėl iš jo pavogto didelio kontrabandinių cigarečių krovinio (115 dėžių), kuris jam atnešė apie 200 000 litų nuostolį. Dėl vagystės į policiją nebuvo kreiptasi, nes pagrobtasis turtas buvo įgytas nelegaliai. A. Vasiliauskas neneigė visą tą laiką prisimindavęs pusbrolio padarytą skriaudą ir pagalvodavęs, kaip gerai būtų jį "pamokyti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Geležius kategoriškai paneigė cigarečių vagystės versiją - tikino jų nepasisavinęs ir esąs tik apkalbėtas. Neva to reikia A. Vasiliauskui, įkliuvusiam dėl pasikėsinimo nužudyti. A. Geležius teisme priminė "senus laikus", pusbrolius pavertusius amžinais priešais: esą kadaise A. Vasiliauskas kėsinosi išprievartauti būsimą A. Geležiaus žmoną.

REKLAMA

Šią versiją paneigė A. Vasiliauskas. Tikrąją pusbrolių nesantaikos priežastį žino tik jie patys. Būtent ji pagimdė skandalą, kuriame vienu iš pagrindinių smuikų grojo "kileriu" turėjęs tapti Arūnas Kazlauskas.

"Kileris" teisme nepasirodė

Samdomo žudiko vaidmenį turėjęs atlikti A. Kazlauskas gerokai po policijos operacijos, praėjusių metų liepą, pradingo iš teisėsaugininkų akiračio. Ikiteisminį tyrimą atlikę Vilniaus pareigūnai dar pernykštį birželį jį apklausė teisme, nes taip ir tikėjosi, kad po kilusio skandalo Arūnas nebenorės gyventi Kalvarijoje ir bus sunku jį surasti. Pats svarbiausias šios istorijos liudininkas iš tiesų nė karto neatvyko į teismo posėdžius Kaune. Teismą pasiekė žinia, kad atvesdinti liudininko neįmanoma, nes apie jį nieko nežino net motina, gyvenanti Kalvarijoje. Nors teisiamojo advokatas prieštaravo, tačiau teismas nusprendė vadovautis pirminiais A. Kazlausko parodymais ir daugiau jo nebeieškoti - bylos nagrinėjimą baigti.

REKLAMA

Pagal pernai užfiksuotus A. Kazlausko parodymus, praėjusių metų kovą jis parvažiavo į Kalvariją iš Kaliningrado ir susitiko su A. Vasiliausku. Abiem besikalbant apie gyvenimą, Algirdas priminė Arūnui apie tebesitęsiančią nesantaiką su pusbroliu ir pasiūlė užsidirbti - "nuversti Geležių arba padaryti taip, kad jis liktų invalidas". Pažadėjo 1 000 JAV dolerių atlygį. Užsakovas patarė imituoti politinę žmogžudystę arba apiplėšimą, o jei nepavyks - apnuodyti gyvsidabriu. Dalį pinigų paėmęs Arūnas, namuose geriau pasvarstęs, nutarė, kad tapti žudiku neapsimoka. Nors jis nepažinojo A. Geležiaus, tačiau susirado jo namus ir išdavė svarbią informaciją. Anot Arūno, politikas susidomėjo. Jis pasiūlė įrašyti kelis pokalbius su užsakovu, kad galėtų įsitikinti, ar pavojus rimtas. Kai tai buvo atlikta ("kileris" toliau bendravo su A. Vasiliausku, aptarinėjo savo planus ir tai slapta įrašinėjo, žodžiu, dirbo dviem frontais), A. Geležius sumokėjo Arūnui 1 000 dolerių už išsaugotą gyvybę ir prikalbino "kilerį" visa tai paliudyti Vilniaus teisėsaugininkams, kuriems apie savo bėdą jau buvo pasipasakojęs pats A. Geležius. "Kileris" sutiko. Jis dar paliudijo įsakmius A. Vasiliausko žodžius planuojant nužudymą: "Jeigu tu to nepadarysi, tie iš Rusijos padarys". Anot Arūno, užsakovas buvo davęs jam 600 litų ginklui įsigyti ir avansą - 200 dolerių bei 280 litų. Likusius sutarto užmokesčio pinigus atidavė, kai per televiziją nuvilnijo pranešimas apie neva mįslingą įvykį paežerėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Geriau gyventi švariomis rankomis, nes tokių nusikaltimų liudytojai po atlikto užsakymo ilgai negyvena", - taip paaiškino A. Kazlauskas pareigūnams savo apsisprendimą vis dėlto išvengti "kilerio" dalios.

Užsakovas norėjo tik pagąsdinti?

Teisme išgirstus A. Kazlausko parodymus teisiamasis vadino "tik interpretacija" ir teigė, kad tikrieji faktai būtų atskleisti tik teisme, kai tariamas žudikas liudytų girdint A. Vasiliauskui, kuris galėtų užduoti klausimų. A. Vasiliauskas tikino, kad "daug kas buvo ne taip". Slapta įrašyti pokalbiai gimė abiem vaikystės draugams susitikus po Arūną ištikusios tragedijos - Kaliningrade buvo nužudyta jo sugyventinė. Arūnas sunkiai tai išgyveno ir visą laiką kalbėjo apie trokštamą kerštą žudikams. Anot A. Vasiliausko, įrašytuose pokalbiuose girdimos užuominos ir yra svarstymų apie Arūno kerštą nuotrupos. (Teisme buvo bandoma išklausyti įrašus dar kartą, bet jie pasirodė esantys itin nekokybiški.)

REKLAMA

- Ikiteisminio tyrimo pareigūnai mane suprato, - sakė "Akistatai" A. Vasiliauskas. - Surinkę ir išanalizavę duomenis jie patikėjo, kad nesu joks žmogžudystės organizatorius ir užsakovas. Antraip argi po tokio rezonansinio įvykio būtų mane paleidę į laisvę iki teismo, kai už grotų prabuvau penkis mėnesius?

REKLAMA

A. Vasiliauskas, paklaustas, kodėl davė A. Kazlauskui pinigų ir aptarė ginklo įsigijimą, jeigu neužsakė nužudymo, paaiškino, jog pinigų skolino Arūno planuojamai kelionei į Airiją - kai atkeršysiąs sugyventinės žudikams, tai pasislėpsiąs užsienyje. Teisiamasis neneigė kalbėjęsis su A. Kazlausku ir apie savo pusbrolį, kuriuo piktinęsis ir linkėjęs blogos lemties, tačiau tikino tik norėjęs A. Geležių pagąsdinti ("jokio karo - šaut pro šalį ar į koją"). Kaip teisme teigė teisiamojo advokatas Stasys Zabita, toks jo ginamojo elgesys amoralus, tačiau Baudžiamajame kodekse bausmės už tai nenumatytos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutrikusi sveikata ir prasta reputacija

Ši skandalinga byla teisme buvo išnagrinėta posėdžiuose beveik nedalyvaujant ir pačiam nukentėjusiajam A. Geležiui (buvo tik kartą, kai reikėjo jį apklausti). Raštu į teismą kreipęsis vyras tvirtino, kad pernai kilęs skandalas paveikė jo sveikatą ("išgyvenimai kelia man psichologinę traumą, o medikai patarė vengti nervinių situacijų"). Dar didesnė nesveikata, A. Geležiaus žodžiais, jį užklupo, kai A. Vasiliauskas pernykštį lapkritį daug kam netikėtai buvo išleistas į laisvę iki teismo. A. Geležius neslėpė, kad iki šiol jaučiasi esąs nesaugus, nes su "žudiku pusbroliu" tenka vaikščioti tomis pačiomis Kalvarijos gatvėmis ir niekas negali garantuoti, kad pusbrolis atsisakys savo neįvykdytų planų. Anot A. Geležiaus, skandalingu įvykiu jam padaryta didžiulė žala - ne tik pašlijusi sveikata, bet ir patirti kankinantys išgyvenimai, apėmęs nesaugumo jausmas, iki šiol jaučiamas artimiausių žmonių nerimas (jau nekalbant apie jų skausmą, kai buvo manoma, kad Algirdas nužudytas). A. Geležius, pabūgęs akistatų teismo salėje su pusbroliu, viską patikėjo savo gynėjui Visvaldui Račkauskui, kuris neslėpė, jog po skandalo ėmė smukti ir A. Geležiaus šeimos verslas, nes kiti verslininkai pradėjo žvelgti į Geležius nepatikliai - "spektaklis" turėjo įtakos reputacijai. Visa tai politikas įvertino 500 000 litų, kuriuos paprašė priteisti iš A. Vasiliausko.

REKLAMA

"Romano" vertė - nelaisvės metai

Teisiamojo advokatas S. Zabita visą kalvarijiečių pusbrolių nesantaikos istoriją, suguldytą į kelis storus bylos tomus, pavadino galimo puikaus romano užuomazgomis ir tvirtino, kad skandalas buvo išprovokuotas paties A. Geležiaus ir jam talkinusių Vilniaus teisėsaugininkų.

REKLAMA

- Mes įsitikinome, kad ne Vasiliauskas ieškodavo tariamo "kilerio", o pats Kazlauskas provokavo Vasiliauską, - rikiavo savo argumentus S. Zabita. - Tai liudija pokalbių įrašuose užfiksuoti Geležiaus žodžiai, pasakyti Kazlauskui: "Ir mentams sumokėsiu, kad tik Vasilę uždarytų", "mentus paimsiu per partinę liniją". Politikas norėjo nutildyti pusbrolį, nes buvo nepatenkintas, kad šis nuolat garsiai primindavo praeitį - pasakodavo apie du kalvarijiečius, mįslingai pradingusius prieš dešimt metų ir iki šiol nesurastus. Kaip tik šiuo metu Vilniaus teisėsaugininkai vėl varto tą dingimo bylą. Kelis mėnesius dėl to buvo suimtas Algirdo Geležiaus brolis. Kas būtų, jeigu paaiškėtų, kad ir pats Algirdas susijęs su tuo mįslingu įvykiu? Ogi baigtųsi jo politinė karjera. Šito baimindamasis Geležius ir puolė "valgyti" pusbrolį.

REKLAMA
REKLAMA

S. Zabita pareplikavo ir Vilniaus teisėsaugininkų adresu. Esą tarybiniais laikais milicijos vadovas, išgirdęs A. Geležiaus skundą apie gresiantį pavojų, būtų iškart pasikvietęs A. Vasiliauską ir nurodęs elgtis santūriau, nes viskas esą žinoma. Šitaip A. Vasiliauskas ir būtų nutilęs - sutramdytas įvykių užuomazgoje. O mūsų pareigūnai, anot advokato, tik įpylė į ugnį žibalo ir suorganizavo skandalu virtusią operaciją, po kurios visi turėjo ir tebeturi darbo...

- Geležiui šiuo skandalu padaryta ne žala, o pasiektas tikslas - turi tai, ko siekė, - kategoriškai tvirtino S. Zabita, prašęs jo ginamąjį išteisinti.

Ugninga teisiamojo advokato kalba teisėjų kolegiją mažai tepaveikė. Valstybinei kaltintojai paprašius nuteisti A. Vasiliauską dešimties metų laisvės atėmimo bausme, teismas paskelbė savo verdiktą - 6 metai ir 6 mėnesiai gyvenimo už grotų. Taip pat iš A. Vasiliausko priteista 20 000 litų dydžio neturtinė žala, padaryta A. Geležiui.

Tikėtina, kad nuteistasis šį nuosprendį apskųs. Iš teismo salės jis išėjo nesuimtas, tačiau emocijų nedemonstravo. Vyras turėtų džiaugtis bent tuo, kad jo likimui yra atsidavusi žmona Irma, ne tik sėkmingai tebevystanti šeimos verslą (sutuoktiniai augina ypatingų veislių mėsines avis, dekoratyvinius paukščius), bet ir lydėdavusi vyrą visuose teismo posėdžiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų