• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunerimome tik tuomet, kai jis neišgėrė taurelės. Mūsų draugas sukiojo ją rankose, stumdė pirmyn atgal, vos neišpylė, o žvilgsnis buvo sunkus lyg kabykla. Teko paklausti: „Gal jas atsitiko?“

REKLAMA
REKLAMA

Neklydome. Po mūsų klausimo draugas pratrūko ir suvertė mums savo problemą. Pasirodo, jis, susiviliojęs gana mažais pinigais, tapo vienos nedidelės aukštosios mokyklos stojamųjų egzaminų komisijos sekretoriumi. Ir pateko į balą – anot jo, niekas nieko nežino, visur „bardakas“, aplinkui – vien tinginiai ir girtuokliai. O darbą padaryti reikia! O padaryti sąžiningai darbo neišeina, nes visur visa tai, apie ką jis kalbėjo prieš kelias sekundes.

REKLAMA

– Tu per daug viską sureikšmini. Juk niekas už tai tavęs nesušaudys... Nedaryk iš musės dramblio, – neatsargiai bandė paguosti kitas mūsiškis.

– Blogai pavartojai priežodį, – nedelsdamas atitarė ginčininkas. – Dejuotojo (na, to mūsų draugo – egzaminų sekretoriaus) problema nėra tokia maža, kad ją būtų galima prilyginti musei, ir jis nėra nuliūdęs taip stipriai, kad šį liūdesį pavadintume drambliu. Tau reikėjo sakyti taip: „Nedaryk iš vilkšunio rudojo lokio“.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pasakęs, skaniai išgėrė savo 35 gramus. Ginčininko toks gėrimo principas – „mažai/dažnai.

Ir tuojau pat sulaukė atkirčio:

– Vilkšunio ir rudojo lokio opozicija netiksli, – ryžtingai įsiterpiau į pokalbį. – Mes nežinome pradinių dydžių. Kokia problema atitinka musę? Ir kokio dydžio problemos sureikšminimas turi atitiktį dramblį? Kur yra pradinis atskaitos taškas? Gal suirutė stojamuosiuose egzaminuose atitinką ne „vilkšunį“, o, tarkim, „banginį“? Ar „drugelį“? O gal tą pačią musę, bet opozicija jai būtų ne dramblys, o didelė musė? Tuomet priežodis skambėtų taip: „Nedaryk iš musės didelės musės“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir patenkintas išgėriau savo pusę stiklinės. Mano metodas nuosaikus – „normaliai/kai nori“.

Mano tirada į kovos parengtį pastatė mūsų kompanijos enciklopedines pajėgas. Į diskusiją įsitraukė ramiausias:

– Tai banalus ir lengvai išsprendžiamas klausimas. Mums reikia sutarti dėl priežodžio, kurio prasmė yra „nesureikšmink problemos“, kriterijų. Žmogus, kuris šį priežodį pasako savo pašnekovui, pripažįsta, kad problema egzistuoja. Problema, kuri, jo nuomone, yra didesnė, nei ją įsivaizduoja jo pašnekovas.

REKLAMA

Suerzintas migdančio ir painaus burbėjimo, mintį pratęsė nekantriausias:

– Aišku, aišku... reikia rasti maksimalius ir minimalius priežodžio dydžius. Nes musė nėra mažiausias, o dramblys – didžiausias padaras žemėje. Aš siūlau priežodį keisti iš esmės: „Nedaryk iš nulio begalybės“.

REKLAMA

– Netinka. Mes negalime laužyti tradicijų – priežodis susiformavo kaip biologinės, o ne matematinės opozicijos, – paprieštaravau.

– Tuomet maksimali priežodžio reikšmė skambėtų taip: „Nedaryk iš viruso mėlynojo banginio“. Taip?

Pasinaudoję bendrojo išsilavinimo žiniomis, sutikome, kad mažesnio gyvio už virusą ir didesnio už mėlynąjį banginį nėra. Priežodis įgavo mums priimtinus kontūrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– O dabar reikia nustatyti priežodžio vartojimo taisykles. Šio priežodžio negalima vartoti neišnagrinėjus pašnekovo situacijos, – lyg niekur nieko tęsė ramiausias. – Kaip pavyzdį išnagrinėkim mūsų dejuotoją. Jis neseniai išsiskyrė. Kaip mes visi gerai žinom, iki šiol nesėkmingai ieško draugės. Darbas jam – antri namai, todėl situacija su egzaminais jam yra labai rimta. Bet nepražūtinga! Daugių daugiausiai jam gresia papeikimas ir nesumokėtas atlygis. Todėl, viską išanalizavęs, aš jam pasakyčiau taip: „Nedaryk iš dramblio mamuto“.

REKLAMA

– Gal galėtum sugalvoti pavyzdį, kada galima panaudoti maksimalios opozicijos priežodį? – pasmalsavau.

– Nedaryk iš viruso mėlynojo banginio?

– Taip.

Po mąslios pauzės ramusis atsakė:

– Ją pasakyčiau milijardieriui, kuris pametęs baltarusišką kapeiką ketina nusižudyti.

Po šio sakinio pažvelgėme į guru. Verdikto ilgai laukti nereikėjo:

– Ką jūs darytumėte, jeigu būtumėte britai? Britiškas priežodžio atitikmuo yra toks: „To make a mountain out of a molehill“. Kokių maksimalių opozicijų ieškotumėte? Nuo adatos skylutės iki Everesto? – čaižė mus ironijos kirčiais lyg dzen vienuolis lazda naujokus per pirmą meditacijos pamoką.

– Teisybė yra kitokia, – nurimęs pasakė. – Geriau iš musės daryti dramblį negu iš dramblio – musę.

Mes išklausime, bet vakaras buvo sugadintas. Kada nors guru susilauks...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų