"Akistatos" skaitytojas Jonas P. Iš Kėdainių teiraujasi, kada jam, kaip ketvirtos eilės įpėdiniui, pateikti dokumentus notarui dėl paveldėjimo, kuris jam priklauso mirus jo broliui ir nesant kitų paveldėtojų.
Paveldint pagal įstatymą įpėdiniai lygiomis dalimis yra: 1) pirmos eilės - palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties; 2) antros eilės - palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai; 3) trečios eilės - palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai; 4) ketvirtos eilės - palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės; 5) penktos eilės - palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos); 6) šeštos eilės - palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).
Antros eilės įpėdiniai paveldi pagal įstatymą tik nesant pirmos eilės įpėdinių arba jiems atsisakius palikimo, taip pat tuo atveju, kai iš visų pirmos eilės įpėdinių atimta paveldėjimo teisė. Trečios, ketvirtos, penktos ir šeštos eilės įpėdiniai paveldi, jeigu nėra pirmesnės eilės įpėdinių, jeigu šie asmenys atsisakė palikimo arba iš jų atimta paveldėjimo teisė.
Per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos privalu kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą dėl paveldėjimo liudijimo išdavimo (Civilinio kodekso 5.50 str.). Deja, praktika rodo, jog Lietuvos gyventojai prastai informuoti apie šį reikalavimą ir dažnai bando palikėjo turtą "įsisavinti" nesutvarkydami dokumentų: t.y. tiesiog perimdami faktinį turto valdymą. Ypač dramatiškų pasekmių toks elgesys turi turto, kuriam nustatyta privaloma teisinė registracija, atžvilgiu (nekilnojamasis turtas, transporto priemonės ir pan.). Kelerius metus faktiškai turtą valdę, tačiau paveldėjimo teisės liudijimo negavę asmenys, sumanę perleisti tokį turtą, suvokia, jog to padaryti neįmanoma. Tenka kreiptis į teismą su prašymu dėl termino teisiniam veiksmui (paveldėjimo liudijimo gavimui) atlikti pratęsimo. Tai ganėtinai brangus procesas (minimali kaina - 1000 Lt), kurio metu įrodinėjamas faktinio valdymo buvimas (t.y, jog asmuo realiai ėmė valdyti palikėjo turtą, juo rūpinosi ir t.t.). Nedera pamiršti, jog į tokį procesą privaloma tvarka yra traukiami kiti paveldėjimo teisę turėję asmenys, ir jums gali būti pritaikytos civilinės sankcijos (nuostolių atlyginimas) turto neperėmusių paveldėtojų naudai, jei bus įrodyta, jog šie paveldėtojai dėl jūsų kaltės nebuvo informuoti apie palikimą.
Taip pat atkreiptinas dėmesys, jog kreipdamiesi į notarą, privalote notarui suteikti visą turimą informaciją apie jums žinomus kitus asmenis, turinčius teisę paveldėti. Notaras daro atitnkamą žymą paveldėjimo liudijime ar atsisakyme šį liudijimą išduoti. Jums notaro neinformavus, vėliau kiti paveldėjimo teisę turintys asmenys remdamiesi šiuo faktu galės ginčyti paveldėjimo priėmimą, jeigu tik įrodys, kad neturėjo kitų galimybių sužinoti apie palikimo atsiradimą.
Taigi geriausiai būtų į notarą kreiptis per 3 mėnesius ir pateikti jam reikiamus dokumentus. Net jei nėra daugiau paveldėtojų, notaras turės laukti ne mažiau nei 6 mėnesius ir tik tada galės sutvarkyti paveldėjimą.