Kas 40 sekundžių pasaulyje kas nors nusižudo. Tai daugiau nei žūva per karus. Lietuva savižudžių sąraše - viena iš pirmaujančių. Ir nors pastaraisiais metais savižudybių skaičius stabilizavosi, pavojaus varpais skambinti būtina. Tai rodo ir ši vasara. Štai liepos mėnesį žudėsi nuo gyveimo pavargę vyrai. Ranką prieš save pakėlė ir pareigūnai - tie, kurie iš pažiūros yra stipriausi, kurie nelaimės atveju padeda kitiems. Tačiau psichologai sako, kad čia nieko nuostabaus. Jų nuomone, tie, kurių darbas yra labai įtemptas - policijos, muitinės, gaisrinės pareigūnai - dar dažniau ryžtasi savižudybei nei kiti.
Nusišovė darbo kabinete
Muitinės kriminalinės tarnybos patalpose (MKT), savo darbo kabinete, kaip įtariama, iš tarnybinio ginklo nusižudė 37 metų inspektorius Valdas. Jo kūną pirmadienio rytą aptiko į darbą atėjo kolegos. ,,Labai netikėta mirtis", - sakė MKT atstovas spaudai Gediminas Kulikauskas. Jo teigimu, bendradarbiai nieko įtartina kolegos elgesyje nepastebėjo. Valdo žūtis sukrėtė MKT pareigūnus. Jis per 6 tarnybos metus buvo ne kartą skatintas, vadovybė jam neturėjo jokių priekaištų. Pareigūnas atsisveikinimo raštelio nepaliko. Nebuvo jo ir operatyvininko kompiuteryje. Vaizdo kamera užfiksavo, kad Valdas sekmadienį apie 21 val. pasirodė darbe. Į MKT vyriškis atėjo dirbti iš Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos. Čia dirbdamas jis dalyvavo ne viename rezonansinės bylos tyrime, susijusiame su organizuotų grupuočių įvykdytais itin sunkiais nusikaltimais. Perėjęs į mutinę Valdas dirbo MKT 2-ajame skyriuje. Šio skyriaus darbuotojai dirba operatyvinį darbą. Tad ir čia pareigūnas yra prisidėjęs prie didelio spirito, cigarečių kontrabandos sulaikymo tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Jis buvo laikomas labai perspektyviu darbuotoju, ne kartą yra stažavęsis užsienyje. Tai jau antra tragiška muitinės pareigūno žūtis pastaruoju metu. Beveik prieš dvi savaites Bebrusų ežere (Molėtų r.) paskendo Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus viršininko pavaduotojas 34 metų Sigitas B.
Pasidegė kaimynų akivaizdoje
Dar vienas pareigūnas nusižudė praėjusią savaitę Tauragės rajone, Skaudvilės miestelyje. Beveik 15 metų gaisrus gesinęs 59 metų Jonas A. apsipylė degiu skysčiu ir kaimynų akivaizdoje susidegino. Tragedija įvyko kuomet atostogaujantis vyras namuose liko vienas. Jo žmona, dirbanti odontologe su vaikais tuo metu buvo išvykusi į darbą.
Kaimynai, pastebėję gyvu fakelu virtusį vyrą, dar bandė jį išgelbėti, tačiau nesėkmingai. Apie 75 procentus kūno nudegęs vyras kitą dieną ligoninėje mirė. Kolegos žuvusį ugniagesį prisimena kaip darbštų, tvarkingą darbuotoją ir gerą žmogų. "Niekas nė neįsivaizdavo, kad jis galėtų taip pasielgti", - sakė Tauragės rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Gintaras Ramanauskas. - Tai buvo geras darbuotojas, apsiskaitęs ir visuomet pasiruošęs padėti kitiems.
Būtina psichologinė reabilitacija
Pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl pareigūnų žūties, tačiau vargu ar kas nors išaiškės. Dažnai atliekant savižudybės tyrimą tiesiog nebūna už ko užsikabinti ir nepavyksta nustatyti, dėl kokios priežasties žmogus nusižudė. Psichologai tvirtina, kad prieš priimdami beprotišką sprendimą savižudžiai siunčia aplinkiniams įvairius signalus. Jei taip būtų buvę abu pareigūnai dabar vaikščiotų gyvi ir sveiki. Kolegos ir viršininkai nieko keisto jų darbe nepastebėjo. Ko gero, apie vyro ir sūnaus planus nenutuokė ir šeimos nariai. Kartais bandoma surinkti įrodymų, kad žmogus privestas prie savižudybės, bet mūsų kalbinti prokurorai neatsiminė nė vieno atvejo, kad būtų teismą pasiekusi byla už pareigūno privedimą prie savižudybės. Kai kurie šaltiniai teigia, jog maždaug 80 procentų visų savižudžių ranką prieš save pakėlė būdami apsvaigę nuo alkoholio. Tačiau kiek anksčiau Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius mūsų laikraščiui sakė, kad jis nelinkęs sutikti su tuo, kad prie savižudybės priveda alkoholis. Jei esą ir išgeriama prieš pat savižudybę, tai tik greičiausiai siekiant save padrąsinti, savotiškai nuraminti, tikintis, kad svaigalai suteiks jėgų žengti tą labai nelengvą žingsnį. Alkoholio vergai, prokuroro įsitikinimu, nesižudo - visas negandas "nuskandina" svaigaluose, o išgėrę jaučiasi lyg devintame danguje. Alkoholikai esą dažniausiai miršta nuo kepenų cirozės ar per nelaimingus atsitikimus. Mūsų kalbinti pareigūnai sakė, kad policininkams, "Aro" pareigūnams, gelbėtojams, kurie nesibaigiančius stresus ir įtampą jaučia kasdien, kurie dalyvauja sudėtingose ir pavojingose gelbėjimo ar nusikaltėlių sulaikymo operacijose, būtina reguliari psichologinė reabilitacinė pagalba. Tačiau apie tokią pagalbą eilinis pareigūnas gali tik pasvajoti. "Užsienyje po kiekvienos sudėtingesnės užduoties pareigūnai išleidžiami atostogų, už kurias apmoka darbovietė. Taip pat dirba psichologų komandos, kurios padeda žmonėms susidoroti su problemomis. Ne vienas mūsų pareigūnas serga depresija, tačiau bijo apie tai prabilti viešai, nes vėliau gali nepraeiti atestacijos. Žmogus paliekamas vienas su savo rūpesčiais ir bėdomis",- sakė Vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkas Gintautas Lagunavičius.
Sunki emigranto duona
Jei apie psichologinę pagalbą ir pareigūnai gali tik pasvajoti, tai ką jau kalbėti apie paprastus žmones. "Akistata" 54-ajame numeryje rašė apie tai, kad Vokietijoje iš gyvenimo pasitraukė tolimųjų reisų vairuotojas Liutauras S. (39 m.). Tik išvažiavęs į pirmąjį reisą dar kaip stažuotojas vyras kasdien darėsi vis niūresnis. Gal Liutaurą gąsdino užsienio kalbos nemokėjimas, gal sunku buvo įsitraukti į pervežimų kasdienybės rutiną, tačiau vyrą apėmė depresija, jis netoli Olandijos sienos naktį nušoko nuo tilto ir mirtinai susižalojo. Kaip du vandens lašai panašus atsitikimas įvyko Ispanijoje. Čia Granados provincijoje buvo rastas Dangiručio P. (38 m.) lavonas. Vyras skutimosi peiliuku persipjovė kaklą. Iš Kupiškio rajono uždarbiauti Ispanijon atvykęs Dangirutis čia iškentė vos dvi dienas. Panašių savižudybių šiomis dienomis būta ir Lietuvoje. Šai Plungės rajono Varkalių kaime savo namo kieme esančiame šulinyje buvo rastas 49 metų šeimininko kūnas su svarmenimis ant kaklo. Savižudybe gyvenimą užbaigė ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro atstovas ryšiams su visuomene Ovidijus V. (42 m.). jis buvo rastas negyvas savo bute. Beje, uostamiestyje dirbęs Ovidijus panašiai kaip ir Ispanijoje nusižudęs Dangirutis, yra iš Kupiškio krašto. Ovidijus buvo viengungis, Kupiškio rajone gyvena jo mama ir sesuo.
Kodėl žudosi jauni vyrai
Psichologai sako, kad dažniausiai vyrus į savižudybę pastūmėja užsitęsusi slegianti dvasinė būsena. Moterys, pavyzdžiui, tuo, kas neduoda ramybės, dažniausiai pasidalija su kitais. Išsiverkia motinai ar draugei ant peties, ir gerokai palengvėja. Vyrai - atvirkščiai: viską kaupia savyje, neparodo nė menkiausio nerimo, nusivylimo, kartais net ir kalbinami tikina, kad viskas gerai. Nuo neatmenamų laikų lyg ir nepriimta vyriškiams skųstis, laukti patarimo ar pagalbos. Dažnas vyras greičiau jau ryšis baisiausiam sprendimui, nei leisis įkalbinėjamas apsilankyti pas psichologą. Didelė bėda ir tai, kad dingus gerai nuotaikai, ėmus kankinti nemigai, kai gyvenimas jau tampa nebemielas, žmogus dar labiau užsisklendžia savyje, tarsi sulenda į savo kiautą. O būtent užsisklendimas, atsiribojimas nuo aplinkinių yra ypač klastinga būsena, esanti vos per žingsnelį iki beprotiško apsisprendimo. Todėl kas kas, bet namiškiai, bendradarbiai turėtų būti pastabesni, atidžiau reaguoti į bendradarbių ar namiškių poelgius. Pajutus kažką negera, nereikėtų atidėlioti ir laukti, kol viskas išsispręs savaime, o kreiptis į specialistus ir bendromis pastangomis ieškoti išeities.