Airijos mokslininkė teigia atradusi ypatingą žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) atmainą, kuri gali suteikti žinių, kaip sukurti vakciną nuo šio užkrato.
Tirdama iš Afrikos, Malavio valstybės, atgabentus kraujo mėginius, universiteto dėstytoja Grace McCormack (Greis Makormak) aptiko ligi šiol nežinomą viruso tipą. Šie mėginiai buvo paimti praėjusio amžiaus devintąjį dešimtmetį, kai Malavyje AIDS epidemija dar tik buvo prasidedanti.
"Labai įdomus radinys, nes radę juo devintąjį dešimtmetį užsikrėtusius žmones, po dešimties metų ten tokių atvejų nebeaptikome", - pasakojo Airijos valstybinio universiteto, Mainuto, dėstytoja G. McCormack.
"Gali būti, jog tai buvo tokia viruso atmaina, kuri neilgai tebuvo aktyvi. Taigi iš jos galbūt galėtume gauti informacijos, kaip įveikti ir aktyviosios atmainos virusą", - mano mokslininkė.
Šiuo metu žinomos devynios ŽIV atmainos; ŽIV - virusas, sukeliantis AIDS ligą, kuria pasaulyje kasdien užsikrečia maždaug po 15 tūkstančių žmonių.
Iš viso pasaulyje AIDS tapo mirties priežastimi 25 milijonams žmonių, o iki 2010 metų, pagal prognozes, mirusių nuo šios ligos padaugės iki 80 milijonų. Vienintelė veiksminga viltis - vakcina; tačiau ligi šiol bandymai ją sukurti buvo nesėkmingi.
G. McCormack apie savo darbo rezultatus pirmadienį paskelbė tarptautinės retro virusų tyrimo asociacijos žurnale "AIDS Resarch and Human Retroviruses".
Tikimasi, kad jos atradimas parodys kryptį, kuria galima pamėginti ieškoti vakcinos nuo šio mirtino viruso.
Tiesa, kol kas atradimo autorė prisipažįsta, kad dar negali jam suteikti vardo, nes pirmiau reikia nustatyti jo genomą. "Mes paprašėme finansavimo ir tikimės per artimiausius trejus metus baigti tyrimą, gal net ir anksčiau", - sakė ji.
G. McCormack tyrimus atliko padedama Londone veikiančių dviejų įstaigų - Centrinės visuomenės sveikatos laboratorijos ir Tropikų medicinos mokyklos - personalo.
“Reuters”-ELTA