Birutė Karbauskienė
Kilus skandalui dėl sklypų dalybų iš pareigų atleistas Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) valstybės sekretorius Alfonsas Sigitas Tamošiūnas siekia grįžti į darbą teismo keliu.
Trečiadienį vykusiame Vilniaus apygardos administracinio teismo posėdyje A. S. Tamošiūnas įrodinėjo, kad ministerijos įžvelgtam viešųjų ir privačių interesų konfliktui nebuvę nei faktinio, nei juridinio pagrindo. Todėl savo skunde A. S. Tamošiūnas prašo teismo panaikinti šių metų kovo 14 dieną žemės ūkio ministro Jeronimo Kraujelio įsakymu paskirtą tarnybinę nuobaudą - nuo kovo 17 dienos atleisti iš pareigų. Kartu A. S. Tamošiūnas teismo prašo grąžinti jį į Žemės ūkio ministerijos valstybės sekretoriaus pareigas ir priteisti iš ministerijos vidutinio darbo užmokesčio kompensaciją už visą priverstinės pravaikštos laiką bei bylinėjimosi išlaidas.
Griežčiausią tarnybinę nuobaudą pavaldiniui ministras paskyrė po jam pateiktų Tarnybinės etikos ir tarnybinio nusižengimo tyrimo komisijos išvadų, kuriose konstatuota, kad A. S. Tamošiūnas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus, siekdamas gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems. A. S. Tamošiūnas įtariamas galėjęs prisidėti prie to, kad jo buvusi žmona Gražina Tamošiūnienė įsigijo daug žemės sklypų prestižinėse vietovėse.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad G. Tamošiūnienė, su kuria A. S. Tamošiūnas yra išsiskyręs, tačiau gyvena kartu, nuosavybės teise turi 12 žemės ir miško sklypų Elektrėnų, Vilniaus, Švenčionių rajonuose ir Vilniaus mieste. STT tyrimo duomenimis, projektuojant ir įteisinant šiuos sklypus buvo savanaudiškai pasinaudota turima informacija apie vertingus žemės sklypus.
Visus šiuos kaltinimus A. S. Tamošiūnas kategoriškai neigia. Su buvusia žmona jis sakė išsiskyręs dar 1988 metais, 1990-aisiais jiedu pasidaliję turtą, o 1991-aisiais pasirašę ištuokos dokumentus. A. S. Tamošiūnas teigė su ja nebeturįs jokių bendrų interesų, išskyrus rūpinimąsi nepilnamete dukra. "Jokiais asmeniniais klausimais ji manęs neprašė jokios pagalbos, o pats turto turėjimas nėra nusikaltimas, nes jau nebegyvename socializmo santvarkoje", - kalbėjo A. S. Tamošiūnas. Jis taip pat pabrėžė nematąs nieko bloga, kad buvusiai sutuoktinei nuosavybės teisės į sklypus buvo suteiktos "urmu", kas 3-4 mėnesius, kai kiti pareiškėjai to laukia po keliolika metų. Jo žodžiais, tai tik atsitiktiniai sutapimai, kadangi sprendimus priėmė skirtingų apskričių viršininkai. Anot A. S. Tamošiūno, 5 sklypai buvę suteikti laisvoje Valstybės fondo žemėje, į kurią niekas nepretendavo. "Aš niekaip negalėjau įtakoti tų sklypų skyrimo, nes mano tarnybos funkcijos niekur nebuvo susijusios su žemėtvarkos klausimais. Negalėjau nusižengti, slapčia pasinaudodamas informacija apie laisvus sklypus, nes ji yra vieša", - sakė A. S. Tamošiūnas. Jo teigimu, vadinti tokią informaciją slapta reikštų tą patį, kaip slapta pavadinti visiems žinomą daugybos lentelę. Buvusio pareigūno žodžiais, griežčiausia tarnybinė nuobauda jam paskirta po "vienos nakties" tarnybinio tyrimo: ministras J. Kraujelis komisiją sudarė kovo 13 dieną, o jau kovo 14-ąją ši komisija rekomendavo valstybės sekretorių atleisti.
A. S. Tamošiūno interesams atstovaujantis advokatas Žilvinas Beržanskas akcentavo, kad ŽŪM komisija savo išvadas padarė remdamasi vien prielaidomis ir spaudoje aprašytais faktais, nes ir STT jokių konkrečių tarnybinių nusižengimų nenustatė. Advokato žodžiais, aukščiausi valstybės pareigūnai - tarp jų ir ministras pirmininkas - darė spaudimą ministrui J. Kraujeliui, kad A. S. Tamošiūnas būtų kuo greičiau atleistas.
ŽŪM Teisės ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Burgėla teismo prašė A. S. Tamošiūno skundą atmesti kaip nepagrįstą. Teisininkas siūlė nesistebėti iš pažiūros greitu ministro sprendimu, nes STT pateiktos medžiagos žinybinės komisijos išvadoms visiškai pakako. "Mes nemanėme, kad komisija dar kartą turėjo tirti tai, ką jau nustatė STT", - kalbėjo A. Burgėla. Vis dėlto teismas pabrėžė negalįs baigti bylos neturėdamas daugelio dokumentų, kuriais galėtų būti grindžiamas A. S. Tamošiūno atleidimo teisėtumas. Tarp jų - ŽŪM valstybės sekretoriaus A. S. Tamošiūno pareigybių aprašymas ir jo charakteristika. Mat teismui pateiktoje charakteristikoje nurodoma tik tai, kad per penkerius darbo metus A. S. Tamošiūnas jokių tarnybinių nuobaudų neturėjo. Jis pats teismą informavo per šį laikotarpį gavęs ne vieną ministro padėką ir net vardinę ministro pirmininko dovaną.
Bylos nagrinėjimas atidėtas, o kitas posėdis numatomas birželio 16 dieną.