„Kodėl nebuvo sustabdyta įžūli, ciniška, visus įstatymus pažeidžianti statyba, kitą savaitę turėtų atsakyti specialiai sudaryta komisija. Tačiau akivaizdu, kad visą tą mėnesį, nuo tada, kai buvo pastebėti namo pamatai, tarp institucijų vyko susirašinėjimas, net buvo surengtas posėdis savivaldybėje, tačiau statybos vyko toliau“, - teigė A. Paulauskas.
Dėl įvykio buvo kreiptasi ir į prokuratūrą, tačiau pastaroji pareiškė, kad baudžiamosios teisės pažeidimo čia nėra, tad negali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnų į komisariatą atvežti statybininkai apsimetė į talką pakviestais poilsiautojais ir taip pat greičiausiai išvengs atsakomybės.
Anot ministro, kad panašių incidentų nepasikartotų, valdininkai turėtų suprasti, kad pradėta ryžtinga kova su nelegaliomis statybomis nėra vien dokumento rašymas.
„Valstybinės įstaigos turėtų derinti savo veiksmus. Būtina panaudoti ir jėgos struktūras, policiją, antraip tik bus pažeminimas valstybės autoritetas. Faktas, kad namas pastatytas. O taip formuojasi nebaudžiamumo principas“, - teigė A. Paulauskas.
Nors nuo 2006 m. galimybės pirma pastatyti statinį ir tik vėliau, sumokėjus baudą, jį įteisinti, pagal Lietuvos įstatymus nėra, tačiau juos taikyti esą pritrūksta politinės valios.
„Policija tokiais atvejais galėtų išstatyti postus, apjuosti statybvietę, galėtų įsijungti saugos tarnybos. Mes jau pradėjo tartis dėl bendradarbiavimo su prokuratūra ir komisariatu, kad tokiems atvejams nebūtų vietos. Pažeidėjai turi suprasti, kad valstybė nejuokauja“, - entuziazmo nestokojo ministras.
Anot jo, turėtų būti baudžiami ne tik neteisėtai statomo namo savininkai, bet ir jį projektavę architektai bei statančios bendrovės.
„Penkiems architektams, kurie projektavo statinius Palangoje, jau apribota veikla. Sprendžiamas klausimas dėl licenzijos atėmimo statybos bendrovėms, jei jos vykdys savavališkas statybas. Apskritai, kai Palangoje dingo centrinės miesto dalies planas, pagal kurį buvo keliami ieškiniai, kreipėmės į Vyriausybę, ar nereikėtų čia įvesti tiesioginį valdymą“, - teigė ministras.
Ledai esą nepajudės ir be pokyčių teismų sistemoje. Šiuo metu iš 35 bylų 17 išnagrinėta dėl planavimo dokumentų ir tik 2 – dėl nelegalių pastatų. Abu sprendimai apskųsti, tad kol kas nevykdomi.
„Raštų dėl nelegalių statybų prirašyta tikrai daug, tačiau pasigendu pilietiškumo, nekviečiama visuomenė įsijungti. Gal reikėtų ir „žaliųjų” akcijų. Pilietiškai sustabdyti statybas priemonių yra. Pažeidėjas turi bijoti visuomenės, o ne atvirkščiai, todėl galima naudoti ir drastiškesnius veiksmus. Reikia parodyti ir jėgą, ir visuomenės valią“, - tvirtino ministras.