Darbo partijoj vyksta tylus sukilimas prieš jos lyderį V. Uspaskichą, o tuo sėkmingai naudojasi patyrę politikos šachmatininkai socialdemokratai. Tokią išvadą buvo galima padaryti po š. m. balandžio 19 d. vykusio susitikimo "Politika.lt" diskusijų klube.
Taip politinę padėtį įvertino diskusijoje dalyvavę opozicijos lyderis A. Kubilius ir socialliberalų partijos pirmininko pavaduotojas A. Skardžius. Emocionaliai savo mintis dėstęs, tačiau aiškesnės pozicijos taip ir nesugebėjęs suformuluoti Darbo partijos atstovas S. Pabedinskas buvo gyvas pavyzdys, pademonstravęs Darbo partijos narių nepatyrimą ir pasimetimą bent kiek sudėtingesnėse politinėse situacijose.
Seimo pirmininkas A. Paulauskas krito dėl natūralaus sukilimo Darbo partijoje, teigė A. Kubilius. Jis mėgino apibūdinti partijų, kurios tapatinamos su vieninteliu asmeniu, raidos dėsnius. Ateina laikas, kai partijos reitingai pradeda mažėti, o būtent tokias dienas šiuo metu išgyvena Darbo partija. Suprantama, kad eiliniai Darbo partijos nariai susimąsto apie ateitį ir svarsto, kad savo likimą reikėtų imti į savas rankas. A. Kubilius dėstė nuomonę, kad formuojasi savarankiška, nepriklausoma nuo V. Uspaskicho partija. Opozicijos lyderis reiškė pasitenkinimą tokia politinių įvykių raida pažymėjęs, kad nauja Darbo partija būtų itin pavojinga socialdemokratams. Beje, per šį sukrėtimą būtent socialdemokratai koalicijos viduje psichologiškai labiausiai sustiprino savo pozicijas.
Pasak A. Skardžiaus, A. Paulausko nuvertimas buvęs genialus socialdemokratų planas pasinaudoti Darbo partijos nepatyrimu. Socialdemokratams nepatiko nuolatinės Darbo partijos atakos, siekiant gauti bent 7 iš 13 ministrų postų. Taigi socialdemokratai vienu šūviu nušovę tris zuikius. Pirmas, skaidoma Darbo partija, pranašumą suteikiant V. Muntiano sparnui. Antra, supriešinta Darbo partija ir socialliberalai. Trečia, išsaugota Vyriausybė. Tai, kad valdančiosios koalicijos svoris Seime susilpnėjo, socialdemokratams tik į naudą - Darbo partija dabar turės paisyti socialdemokratų norų, nes kiekvienas balsas tapo itin svarbus.
Darbietis S. Pabedinskas prisistatė kaip jaunas, tačiau greitai karjerą baigsiantis politikas. Ir iš tiesų, savo chaotiškomis kalbomis ir nerangia orientacija politiniuose žaidimuose jis netiesiogiai patvirtino labiau patyrusių savo kolegų, Seimo narių, dėstomas politines schemas. Prisiminęs, kad daugelis frakcijos narių gerą pusmetį Seime nelabai suprato, kas vyksta, ir net nežinojo, kaip spaudyti balsavimo mygtukus, jis pasiskundė, kad partijos vadovai vengė bendrauti su partiečiais.
Tarp partijos vadovų ir eilinių Seimo Darbo partijos frakcijos narių, pasak S. Pabedinsko, "jautėsi takoskyra". Darbo partijos atstovas, paklaustas, kodėl vis dėlto ši partija balsavo prieš A. Paulauską, tegalėjo nurodyti vienintelę priežastį - esą opozicijos parengtas interpeliacijos tekstas buvęs tiesiog idealus, ir dėl jo nebalsuoti buvę neįmanoma. (A. Kubilius čia kikendamas metė repliką, kad kelis interpeliacijos sakinius suraitė per penkias minutes). "Visada kalbėjau, kad Seimo viešieji ryšiai veikia prastai", - kelis kartus kartojo S. Pabedinskas, aiškindamas, kad tai buvusi pakankama priežastis nuversti Seimo pirmininką. Tiesa, balsavimo rezultatas daugeliui darbiečių buvęs netikėtas: "Tokio rezultato neprognozavom, tai buvo virš fantazijos ribų".
Kai kurie darbiečiai sulaukė pagirių. Pasak S. Pabedinsko, po balsavimo pasigirdo atsidusimų: "Ką mes padarėm?". A. Skardžius prisiekinėjo, kad kai kurie Darbo partijos lyderiai (tiesa, ne pats V. Muntianas) jam prisipažino besigailį padaryto žingsnio.
Beje, svarstymus apie nesutarimus Darbo partijos viduje patvirtina naujojo Seimo pirmininko V. Muntiano gana drąsūs pareiškimai po to, kai jis buvo išrinktas Seimo pirmininku. V. Muntianas kalbėjo, kad kai kuriais klausimais partijoje trūksta sutarimo ir sprendimai priimami vienašališkai. Be to, jis sakė, kad V. Uspaskichas valstybės valdymą vertina iš savo kaip verslininko patirties ir mėgina pritaikyti atitinkamus metodus, o pats V. Muntianas remiasi politiniais metodais. Atrodo, kad V. Muntianas dėstydamas šią nuomonę partijoje toli gražu nėra vienišas.