Su profesoriumi, akademiku Vilniaus pedagoginio universiteto rektoriumi Algirdu Gaižučiu kalbėjomės apie Lietuvą naujojoje Europoje - ką mums duos Europa ir ką duosime mes Europai.
Ką, jūsų nuomone, Europa gali duoti Lietuvai?
Europos Sąjunga gali duoti Lietuvai itin daug. Pirmiausia ji padidina mūsų šansus padaryti socialinį gyvenimą tvarkingesnį, saugesnį, demokratiškesnį. Ir svarbiausia - atveriantį didesnes perspektyvas jaunajai kartai.
Prisiminkime: per kone visą XX amžių mūsų valstybė buvo apkarpyta ir gniuždoma tiesiogine šio žodžio prasme. Tai neturėjome Vilniaus, tai Klaipėdos, tai lamdomi visokių okupacijų ir besiblaškančios rusiškos meškos. Dabar gi esame tokioje istorijos atkarpoje, kai mūsų valstybės geografija ir saugumas užtikrina dideles galimybes kultūrinei, socialinei ir ekonominei pažangai.
Ar nemanote, kad buvo šiek tiek nusivilta Europa. Juk įstojus daugelis prekių pabrango, o atlyginimai nepakilo.
ES nėra kažkoks rojus. Tai didžių ir mažų valstybių sandrauga, kurioje gyvuoja ir gyvuos solidarumas, savitarpio pagalba, bet ir konkurencingumas. Jis irgi akivaizdus. ES padidina mūsų šansus būti aktyviais lietuviais, bet ir patikrina mūsų sugebėjimus.
Psichologinio nusivylimo gali būti dar daugiau. Tai natūralu. Vertinant save, gal nederėtų būti perdėm įtariais, be savigarbos jausmo.
Ką Lietuvai gali duoti Europa?
Dažniausiai žmonės gan pragmatiškai žvelgia į ES, nes turi daugybę problemų. Jie nori, kad ES užtikrintų aukštesnę gyvenimo kokybę (atlyginimai, darbo vietos, pensijos, lengvatos, išmokos ir t.t.). Man bendraujant su įvairiomis auditorijomis, toks jūsų klausimas pasitaiko retai.
Aišku, skaudu būtų, jeigu praturtintume Europą tik pigia darbo jėga, lengvai nutekėjusiais protais ir pan. Esant dideliam mobilumui, ES praturtės ir mūsų universitetuose parengtais gerais specialistais, ir jų energija, ir mūsų istorinio paveldo, ir kultūros vertybėmis.
Neužmirškime: Europos Sąjungai rūpi ne vien ekonomika, bet ir dvasinis žmogaus gyvenimas, jo turinys - žmogaus švietimas ir kultūra. Čia mes nesame bėdžiai: kultūrų polilogas be mūsų atrodytų blankesnis, skurdesnis.
Ką, jūsų nuomone, lietuviai gali nuveikti Europarlamente?
Spaudoje pasigirsta balsų, nuvertinančių Europos Parlamento reikšmę, išaukštinant Europos Komisijos, Ministrų Tarybos svarbą, vienybę. Tai atsitinka dėl informacijos stokos. Parlamentas kartu su Taryba atlieka didžiulį vaidmenį priimant Europos teisės aktus, jis gali atmesti ES biudžetą, prižiūri Bendrijos veiklą, priima svarbius užsienio politikos sprendimus ir "palaimina" tarptautinius susitarimus. Čia visko neišvardysi. Čia mūsų parlamentarai galės daug nuveikti tik gerai išmanydami atskiras socialinio gyvenimo sritis, būdami kompetentingi ir iniciatyvūs, diplomatiški ir netgi lobistiški, mąstantys ES ir Lietuvos kategorijos. Tokių piligrimų darbas nėra lengvas.
Kodėl jūs nusprendėte eiti į rinkimus? Ką siektumėte padaryti, jei būtumėte išrinktas?
Aš esu profesorės Kazimiros Prunskienės vadovaujamos Valstiečių ir Naujosios demokratijos sąjungos sąraše. Esu nepartinis sąrašo Nr. 1 pačiame priekyje.
Būdamas universiteto rektorius ir Europos Sąjungos Lietuvos forumo prezidentas, dalyvavau Briuselyje (ne kartą) įvairiose konferencijose, pasitarimuose. Šį darbą išmanau. Nenoriu, kad visą 13 lietuvių būrelį sudarytų tik grynieji politikai, tarp kurių niekuomet nestinga “visų galų meistrų”. Reikia ir švietimo, mokslo, kultūros žmonių. Darysiu viską, kad mūsų kraštas būtų gerbiamas ir klestėtų.
Ačiū už pokalbį.