Genys margas, o kalinių gyvenimas - dar margesnis
Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Lietuvos įkalinimo įstaigose nuolat bausmę atlieka apie 10 000 kalinių. Lyginant su kitomis Europos valstybėmis, tai labai daug. Štai Švedijoje gyvena 8 milijonai žmonių, o nuteistųjų už grotų būna apie 4 000. Lietuvoje bausmės atlikimo vidurkis - 4,5 metų, toje pačioje Švedijoje - vos daugiau nei metai. Taigi Lietuva - tarp savotiškų rekordininkų.
Rekordas - melagių dieną
Kalėjimų departamento Įskaitos skyriaus duomenimis, daugiausia kalinamųjų (suimtų bei nuteistų) buvo užregistruota 1999 metų balandžio 1 dieną - 14 577 asmenys, tarp jų 680 moterų ir 420 nepilnamečių. Iš jų - 12 414 nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis. Be to, tuo metu dar veikė Vilniaus socialinės psichologinės reabilitacijos įstaiga, kurioje minėtą dieną priverstinai nuo alkoholio buvo gydomi 173 asmenys. Mažiausias kalinamųjų skaičius užfiksuotas 1991 metų sausio 1-ąją. Tuo metu Lietuvoje iš viso kalėjo 9 516 asmenų. Šių metų birželio 1 dienos duomenimis, mūsų įkalinimo įstaigose kali ar laukia teismo10 621 kalinys. Iš jų 9 370 nuteisti laisvės atėmimo bausme, tarp kurių 297 moterys (67 iš jų dar laukia teismo) bei 127 nepilnamečiai (dar 104 kalinami Nepilnamečių tardymo izoliatoriuje).
Senbuviai
Anksčiau buvo žinoma, jog Pravieniškių gydymo-pataisos darbų kolonijoje kalėjęs pensinio amžiaus Albinas Kulikauskas turėjo bene didžiausią gyvenimo įkalinimo įstaigose stažą. Šis vyriškis kalėjimuose buvo praleidęs daugiau nei pusę amžiaus, o paskutinius 25 metus net nebuvo išėjęs į laisvę. Tačiau laisvosios visuomenės nariu jam teko būti neilgai - pernykštį lapkritį jau būdamas laisvas bei gyvendamas nakvynės namuose A. Kulikauskas mirė.
Vilniaus GRPDK bausmę atlieka ir Antanas Jackus, šiuo metu rašantis knygą apie gyvenimą už grotų. Šis vyriškis tikrai turės ką papasakoti, nes nelaisvėje praleido taip pat apie 50 metų... Panašiu stažu galėtų "pasigirti" ir A. Klevinskas. 1993 metais jis buvo paleistas iš Pravieniškių D-PDK.
Matyt, skandalingiausias įvykis Lietuvos įkalinimo įstaigų istorijoje - pernykštį pavasarį Žmogaus imunodeficito viruso protrūkis Alytaus GRPDK. Per kelis mėnesius čia buvo išaiškinti net 283 šiuo virusu užsikrėtę nuteistieji.
Žinios iš mirtininkų kamerų
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas - vienintelė įkalinimo įstaiga Lietuvoje, kuri pernykštį kovą buvo pripažinta kaip valstybės saugomas architektūrinis paminklas. Šiuo metu minėtoje įstaigoje kali 86 asmenys, nuteisti pačia aukščiausia bausme - kalėjimu iki gyvos galvos. Pats jauniausias iš jų - Gediminas Girnius, gimęs 1982 metų kovo 1 dieną. Vos sulaukęs pilnametystės (2000 metų gegužę) jis itin sunkiai nusikalto - nužudė du senukus, tad buvo nuteistas ir tų pačių metų lapkričio mėnesį visam laikui apsigyveno kalėjime. Vyriausias nuteistasis - Vidmantas Trumpickas, gimęs 1948 metais, kali jau dešimtmetį. Pirmasis asmuo, kuriam buvo paskirta bausmė kalėti iki gyvos galvos, - Genrikas Serafinas. Eina jau trylikti metai, kaip vyriškio namais tapo kalėjimas. Jis jau buvo kreipęsis į teismą dėl paskirtos bausmės sušvelninimo, tačiau gavo neigiamą atsakymą.
Ne visi nuteistieji atrado jėgų susitaikyti su tuo, ko nusipelnė. Mindaugas Daunoras, visoje Lietuvoje pagarsėjęs kaip artimiausių žmonių galvažudys (atėmė gyvybes motinai, patėviui bei sesutei ir jų kūnus užbetonavo šulinyje), 2000 metų rugpjūčio 15 dieną pasikorė savo kameroje. Už grotų jis buvo praleidęs ketverius metus... Kitas "mirtininkas" (taip įprasta vadinti minėta bausme nuteistus kalinius), 1996 metais nuteistas Robertas Jameljanovas, bandė pasikarti 2001-ųjų gruodžio 22 dieną. Vyriškį kalėjimo pareigūnai ištraukė iš kilpos, gaivino, vėliau išvežė į ligoninę, tačiau po septynių parų, taip ir nepabudęs iš komos jis vis dėlto mirė. Jonas Stonkus persipjovė gerklę, dėl to buvo nugabentas į ligoninę. Tąsyk medikams jo gyvybę pavyko išgelbėti, tačiau po kelių dienų vyriškis vis tiek nusižudė. Kaip yra žinoma, bandė nusižudyti ir kelių maniaku pramintas Kazys Jonaitis. Jis taip pat išgelbėtas. Šis nuteistasis, matyt, pats nekenčiamiausias ne tik visuomenės, bet ir kalinių. Likus dviem dienoms iki Naujųjų 2002-ųjų metų, nuo širdies smūgio mirė Vladislovas Kapočius. Jis sunkiai nusikalto būdamas invalidas (be abiejų kojų). Panašus likimas ištiko ir kitą "garsenybę" - Ignacą Montvydą, kuris kalėjo už tai, kad nužudė žmoną ir jos kūno dalis virė puode. 2001 metų balandžio 13 dieną šį vyriškį Anapilin pasiuntė sunki liga - vėžys. Čia jis kalėjo nuo 1992 metų. Vienintelis iš tokia bausme nuteistų asmenų, Vladimiras Simeško, 2000 metų vasarą perduotas Ukrainai. Taigi nežinia, ar jis dar sėdi. Galbūt šalies valdžia jam pritaikė amnestiją...
Net trys aukščiausia bausme nuteisti asmenys - Justinas Buta, Kęstutis Matijošaitis ir Remigijus Bružas - studijuoja aukštojoje mokykloje - Vilniaus pedagoginiame institute. Visi jie mokosi užsienio kalbų. Būtent kalėjime R. Bružas gerai išmoko anglų kalbą, dabar mokosi kalbėti švediškai.
Gineso knygos verti rekordai
Pats "sunkiausias radinys", kurį Laivės atėmimo vietų ligoninės medikai maždaug prieš 15 metų pašalino iš vieno nuteistojo skrandžio, svėrė net 720 gramų. Nuteistasis buvo prisirijęs įvairiausių metalinių daiktelių, medikų vadinamų svetimkūniais. Kitas kalinys, panašių pomėgių gerbėjas, sugebėjo nuryti net 33 centimetrų ilgio, 240 gramų svėrusią metalinę plokštelę... Ji taip pat buvo pašalinta operaciniu būdu. Beje, dauguma save žalojusių asmenų tapo invalidais.
Pravieniškių BRPDK darbuotojus gerokai nustebino zakristijono iš Kėdainių byloje rastas įrašas, kad šis nuteistasis turi žmoną, dukrą ir meilužę ir kad visos šios trys moterys turi teisę jį lankti. Taip ir buvo - administracija neturėjo teisės tam prieštarauti.
Kitas šioje įstaigoje kalėjęs nuteistasis V. K. buvo paleistas lygtinai prieš terminą. Vyriškis įsidarbino pas vieną moterį. Kol ši mokėjo pinigus, buvęs kalinys dirbo, tačiau šeimininkei uždelsus sumokėti atlyginimą V. K. pavogė iš jos 30 žąsų bei 50 vištų kiaušinių ir pardavė to paties kaimo moterims. Žinoma, toji vagystė vyriškį vėl atvedė į kalėjimą. Tačiau atlikęs bausmę iki galo jis vėl nuvyko pas buvusią šeimininkę. Pastaroji neprieštaravo, priėmė.
Patys šviežiausi faktai...
Vienas nuteistasis, prieš porą dienų iš Pravieniškių 3-iosios pataisos įstaigos (buvusios bendrojo režimo PDK) namiškiams išsiuntęs laišką įspėjo, jog pasikeitė jo adresas. Kitoje voko pusėje kalinys užrašė: "Pravieniškių 3-ieji poilsio namai"...
Ką tik išgirdęs teismo sprendimą buvusios Pravieniškių gydymo-pataisos DK nuteistasis, šioje įstaigoje zakristijono pareigas atlikęs Vincas Pankevičius iš Joniškio, neteko amo. Teismas jį išleido į laisvę, nors iki bausmės pabaigos dar buvo likę 5 metai ir 8 mėnesiai... Tai buvo pats neįtikėčiausias dalykas jo gyvenime...
Rekordiniai įkalinimo laikai
Ta proga pasidairykime ir po kitų šalių kalėjimus.
Istorikams nedaug žinoma apie tai, kokiam terminui kalėti būdavo nuteisiama senovėje. Aišku tik tiek, kad areštas būdavo skiriamas ištisoms dinastijoms ir jos neribotą laiką buvo laikomos nežmoniškomis sąlygomis. Kiek daugiau duomenų apie įkalinimo laikus turime iš vėlyvųjų Viduramžių: inkvizitoriai žiauriai sunaikino katarų (Vakarų Europos XI-XIII a. eretikų judėjimo dalyvių) ordiną. Dauguma vienuolių buvo sudeginta, likusieji nuteisti kalėti iki gyvos galvos. Du paskutinieji vienuoliai iš Monsegiuro tvirtovės buvo išleisti 1296 metais. Kameroje jiedu praleido 52 metus. Tolesnis jų likimas nežinomas.
Pats ilgiausias kalėti skirtas laikas, apie kurį žino istorija, teko amerikiečio Polo Haidelio daliai. 1911 metais, būdamas septyniolikos, jis nužudė žmogų. Teismas įžvelgė lengvinančių aplinkybių ir vietoj mirties bausmės jam buvo skirtas kalėjimas iki gyvos galvos. Kalėjime jis praleido 69 metus - beveik visą XX amžių - nuo 1911 iki 1980 metų. Būdamas 86-erių jis buvo išleistas į laisvę, o jo dėka Fiškilo kalėjimas pateko į Gineso rekordų knygą.
28 metus vienutėje praleido Nelsonas Mandela, ir visus tuos metus jo ištikimai laukė žmona Vini, kurią, beje, tuoj po triumfuojančio išlaisvinimo jis paliko. N. Mandela kalėjo Robeno salos kalėjime, garsėjančiame siaubingomis sąlygomis.
Japonas Sadamitis Hirosava 1948 metais kalio cianidu nunuodijo kelis banko tarnautojus, kad pagrobtų 370 dolerių. Pokario laikais tai buvo nemenka suma. Hirosava atsėdėjo 39 metus laukdamas mirties bausmės įvykdymo ir numirė 1989 metais.
Nors Tarptautinė amnestija tvirtina, jog Vu Jong Gakas ilgiausiai iš visų sėdėjo kalėjimo vienutėje, tačiau jis turi rimtą konkurentą, apie kurio likimą, tiesa, žinoma nedaug. Tai Kim Sun Munas, 1951 metais areštuotas Seule už šnipinėjimą Šiaurės Korėjoje. Jis kalėjime išbuvo iki 1994 metų.
O pats ilgiausias įkalinimo laikas (tiesa, ne vienutėje) teko Bilo Voleso daliai, kuris 1925 metais Australijoje nušovė žmogų ir kalėjime praleido paskutiniuosius šešiasdešimt devynerius savo gyvenimo metus. Jis mirė 1989 metais kalėjimo psichiatrijos ligoninėje sulaukęs 107 metų.