Teismas
Nusikaltėliai - į psichiatrijos ligoninę
Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Teismuose daugėja bylų, kai sunkius nusikaltimus padarę asmenys, psichiatrų pripažinti nepakaltinamais, užuot patekę už grotų, nusiunčiami priverstiniam gydymui į psichiatrijos ligonines. Pastaruoju metu net kelias tokias bylas išnagrinėjo Vilniaus apygardos teismas.
Gudriau ir nesugalvosi
Į vilnietės, Fabijoniškių gatvės daugiabučio gyventojos Editos S. buto duris paskambinęs "lyg ir matytas" vyriškis pasiprašė vidun. Moteris nė neketino jo įsileisti, tačiau durų užtrenkti nespėjo - nekviestas svečias įsibrovė jėga, šeimininkę sumušė, pagrasino padarysiąs "dar baisiau". Jausdamasis lyg savo namuose, plėšikas nužingsniavo į virtuvę, iš spintutės pasiėmė mobilųjį telefoną, kitų daiktų ir ramiai išėjo...
Kaip vėliau paaiškės, tasai pats Ukmergėje registruotas Arsenas G. (22 m.) po kelių dienų paskambino į kitą Fabijoniškių gatvės daugiabučio butą. Duris atvėrė nepilnametis šeimininkų sūnus Vytautas. Svečias berniuko paprašė atsigerti ir ko nors pavalgyti.
Kol Vytautas virtuvėje ieškojo, kuo pagelbėti praalkusiam nepažįstamajam, šis patyliukais įsliūkino į kambarį ir kišenėn susikišo ant sekcijos gulėjusius 60 litų. Na, o kai berniukas nekviestam svečiui atnešė maisto produktų, šis dar paprašė leisti paskambinti telefonu. Paslaugus berniukas atnešė mobilųjį, kurį nedorėlis pasiėmė ir išėjo. "Grąžinsiu po 15 minučių", - pratarė lipdamas laiptais žemyn. Tiek jį vaikas ir tematė.
Vilniečius nuskriaudęs asmuo buvo greitai nustatytas ir sulaikytas. Ukmergiškiui Arsenui O. buvo paskirta stacionarinė teismo psichiatrinė ekspertizė, nes gauta duomenų, kad jis sergąs sunkia psichikos liga.
Nuostabą kelianti teismo psichiatrų išvada - Arsenas O. esąs nepakaltinamas, nes "nusikaltimo darymo metu nesuprato savo veiksmų ir negalėjo jų valdyti". Kad negalėjo savo veiksmų valdyti - gal ir tiesa, tačiau kad nesuprato, ką darąs... Juk veikta itin gudriai, apgalvotai, įžūliai...
Paaiškėjus, kad anksčiau psichiatrijos ligoninėje gydytas Arsenas O. linkęs pažeidinėti tvarką, buvo pabėgęs iš ligoninės, teismo sprendimu jam skirtas priverstinis gydymas sustiprinto stebėjimo sąlygomis. Teismas atmetė nukentėjusiųjų pareikštą civilinį ieškinį, nes nustatė, kad "nėra nusikaltimo subjekto, kuris privalo atlyginti žalą". Kitaip tariant, nepakaltinamiems psichikos ligoniams - žalia šviesa vogti, plėšti, mušti... Negresia nei baudžiamoji, nei civilinė atsakomybė...
Vienas įkliuvo, kitas paspruko
Kitoje byloje vilnietis Audrius R. (18 m.) buvo kaltinamas grupiniu plėšimu.
Audrius R. su tardymo nenustatytu asmeniu vieną vakarą paskambino į Žirmūnų gatvės gyventojo Stasio V. buto duris. Kai šeimininkas pasiteiravo, kas ir ko pageidaująs, atėjūnai prisistatė esą iš sanitarinės tarnybos ir ėmė klausinėti, kurių butų gyventojai turį šunų, kačių ar kitokių gyvūnų. Patikėjęs aferistais, žmogelis pravėrė duris ir ėmė šnekučiuotis. Audrius R. kažką užsirašinėjo ant popieriaus lapo, pasiteiravo buto šeimininko pavardės...
Staiga "sanitarai" pastūmė tarpduryje stovėjusį Stasį, įsibrovė vidun ir, parmetę jį ant grindų, ėmė negailestingai trankyti bei spardyti. Kol vienas užpuolikas žmogų daužė, kitas lipniąja juosta bandė užklijuoti burną... Pagalbos ėmusiam šauktis buto šeimininkui įsibrovėliai riktelėjo nutilti, o antraip pagrasino užmušią! Nežinia, kuo viskas būtų baigęsi, jei ne akylūs Stasio V. kaimynai. Išgirdę triukšmą ir pagalbos šauksmus, jie tuoj pat iškvietė policijos pareigūnus.
- Bėgam, policija! - surikęs draugui vienas užpuolikas išmovė lauk.
Kitą pavijo ir sugavo kaimynai. Tai ir buvo Audrius R.
Kadangi teismo psichiatrai nustatė, kad Audrius R. "serga laikinu psichikos sutrikimu, todėl negali suprasti savo veiksmų ir negali būti apklausiamas bei dalyvauti teismo posėdžiuose", teismas jam paskyrė priverstinį gydymą "iki pasveiks". Pasveikęs Audrius R. turėtų būti teisiamas, tačiau maža vilties, kad jaunuolio psichinė sveikata kada nors pasitaisys - tai jam būtų visiškai nenaudinga...
Po žiauraus išpuolio - į psichiatrijos ligoninę
Vilnietis Slavomiras Ž. (25 m.) teismo psichiatrų irgi buvo pripažintas esąs nepakaltinamas, todėl nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.
Iš anksto viską apgalvojęs ir aptaręs, Slavomiras Ž. ir dar keli jo bendrai vieną rytą įsibrovė į sostinės Kavoliuko gatvės gyventojo Antono M. butą, iš kur pagrobė įvairios muzikinės aparatūros ir kitų daiktų beveik už 21 000 litų.
Rokiškio gyventoja Irena K. po Slavomiro Ž. ir jo "chebros" apsilankymo prarado turto už daugiau nei 3 600 litų...
Pats sunkiausias nusikaltimas buvo įvykdytas vienoje saugomoje automobilių stovėjimo aikštelėje Vilniuje. Slavomiras Ž., iš kažkur sužinojęs, kad šioje aikštelėje Gariūnų verslininkas laiko prekių (odos dirbinių) prikimštą automobilį, nusprendė jį apvogti.
Du kaukėti banditai pirmiausia užpuolė aikštelės sargą. Nuo smūgių vyriškis pargriuvo ant grindų ir visiškai atsitiktinai galva pasiekė pavojaus mygtuką...
Į įvykio vietą tuojau pat atskubėjo apsaugos policininkai. Vos vienas jų užėjo į sargo būdelę, čia jį užpuolė Slavomiras Ž. ir dar vienas kartu su plėšiku buvęs asmuo. Jie iš pareigūno atėmė tarnybinį pistoletą PM su šaudmenimis, po to surišo lipniąja juosta.
Nesulaukęs kolegos, į sargo būdelę nuėjo apsidairyti ir kitas apsaugininkas. Jis rankose nešėsi tarnybinį automatą "Aksu". Tuosyk iš būdelės iššoko Slavomiras Ž. ir ėmė šaudyti pistoletu, bet į policininką nepataikė. Tada užpuolikas ir pareigūnas susigrūmė. Tuomet plėšikui į pagalbą atskubėjo bendrininkas - jis policininkui peršovė koją, iš rankų išplėšė automatą ir kartu su Slavomiru Ž. pabėgo.
Nors plėšikų tikslas pasiektas nebuvo, nusižiūrėtų prekių pagrobti nesuspėta, tačiau banditai sunkiai sužalojo sargą ir abu policininkus, pagrobė ginklus.
Po kurio laiko sulaikyto Slavomiro Ž. namuose atlikdami kratą pareigūnai aptiko pistoletą "Govermant", pistoleto 11 PM šovinių, 7 pistoleto TT šovinius. Uždarytas į areštinę sunkiais nusikaltimais įtariamas vilnietis staiga ėmė keistai elgtis, todėl jam buvo paskirta teismo psichiatrinė ekspertizė. Ambulatorinės neužteko - prisiėjo laukti stacionarios... Nors teismo psichiatrai konstatavo, kad Slavomiras Ž. iki nusikaltimų padarymo ir jų darymo metu nesirgo lėtine psichikos liga, nebuvo ir laikino psichikos sutrikimo būsenos, taigi galėjo suprasti ir valdyti savo veiksmus, buvo nustatyta, kad jis "šiuo metu serga sunkia psichikos liga", todėl negali būti teisiamas. Remdamiesi šiomis išvadomis, psichiatrai rekomendavo Slavomirą Ž. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės ir paskirti priverstinį gydymą bendrojo stebėjimo sąlygomis. O tai reiškia, kad jau po pusmečio Slavomiras gali būti išleistas į namus ir toliau tęsti pavojingą nusikalstamą veiklą...