REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje šalis agresorė sulaukė griežtų sankcijų, kurios turėjo ją sustabdyti. Deja, bet tai ilgalaikiai procesai, teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje šalis agresorė sulaukė griežtų sankcijų, kurios turėjo ją sustabdyti. Deja, bet tai ilgalaikiai procesai, teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbinamas žurnalisto Vladimiro Laučiaus Ž. Mauricas aiškino, kad norint karą sustabdyti dabar sankcijų nepakanka.

Po to, kai 2014 metais Rusija užėmė Donbasą, okupavo Krymą ir jai buvo paskelbtos Vakarų sankcijos, daug kas sakė ir politikai mėgo kartoti, kad sankcijos tikrai veikia. Dabar kartojasi labai panaši situacija – kai tik prasidėjo didysis karas Ukrainoje, paskelbus griežtas sankcijas iš karto pasipylė kalbos, kad jau šį kartą Rusija bus sustabdyta, parklupdyta ir ilgai kariauti negalės. Jūsų vertinimu, ar dabar tas optimizmas turi šiek tiek daugiau pagrindo?

Dalinai tos sankcijos pasiekė tikslą, nes Rusijos ekonomika stagnavo nuo 2014 metų iki pat 2021 metų, bet kažkokių ženklių pokyčių pačioje Rusijoje sankcijos nepadarė. Rusijai padeda ir tai, kad šiuo metu yra aukštos žaliavų kainos, ypač energetinių žaliavų. Jei norint geriau suvokti, tai Rusijos 70 proc. yra energetinės žaliavos – nafta, dujos, anglis, o 90 proc. viso Rusijos eksporto yra visos žaliavos – prisideda metalai, grūdai ir kitos žaliavos.

REKLAMA
REKLAMA

Kai šalis turi tokią struktūrą, tiesiogiai jai pakenkti nėra taip paprasta. Jei tai būtų Kinija, kuri turi daug gamybos, kuri susijusi su kitomis šalimis, tada žymiai lengviau, bet Rusija praktiškai yra žaliavas eksportuojanti valstybė.

REKLAMA

Sankcijomis yra labai sudėtinga tą eksportą sustabdyti, nes atsiranda šalių, šiuo atveju pavyzdys, Indija, Kinija, kurios vis tiek perka tuos resursus, kad ir su nuolaida, bet didelį smūgį Rusijai čia ir dabar sunku padaryti.

Ekonomistai sako, kad Rusijos visuomenė labai atspari. Jų perkamoji galia 2013–2021 sumažėjo 10 proc., bet Putino populiarumas dabar tik kilo. Maža to, Rusijos biudžetas dabar yra proficitinis, skola sumažėjusi palyginus su tuo, kas buvo 2010–2012 metais. Ar tikrai galime tikėtis, kad Rusija, pavyzdžiui, kitąmet, nebegalės tęsti karo?

REKLAMA
REKLAMA

Jai bus vis sunkiau tęsti karą, nes esminis dalykas yra technologijos ir tų technologijų Rusija pati nepasigamins. Technologinis atsilikimas lems tai, kad vis sunkiau bus kovoti ir kariniame fronte.

Be abejonės, ekonominiame fronte taip pat bus stagnacija, bus protų nutekėjimas, kas vyksta ir dabar, bet dalinai jūs teisus – didelio šoko, tikėtina, kad Rusijos ekonomika jau išvengė. Labiau tas scenarijus bus stagnacijos, ilgalaikės recesijos, kuri, jei bus įvilkta į gražų popierėlį ir bus sakoma, kad reikia laikinai pakentėti, nes mus puola visas pasaulis, manau, jog didesnė dalis gyventojų sutiks padaryti tokią auką.

Jau daug kas pripažįsta, kad vien tik ekonominėmis priemonėmis, deja, Rusijos nenugalėsi.

Tai ar visas tas choras, šaukęs, kad jau šitokios griežtas sankcijos Rusiją sutriuškins, suklydo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra įvairių nuomonių, bet kuo toliau, tuo labiau matoma, kad Rusijos ekonomika pirminį smūgį atlaikė ir pakankamai neblogai. Labiausiai nustebino tai, kad oligarchų turto įšaldymas neturėjo tokio didelio poveikio, kokio buvo tikimasi.

Sankcijos turės poveikį ir užtikrins ilgalaikę Rusijos stagnaciją ir jos svarbos pasaulyje mažėjimą, bet tai ilgalaikiai procesai. Jei kalbant apie karo sustabdymą čia ir dabar, tai tos sankcijos yra nepakankama priemonė. Juolab, kad Rusija tam ruošėsi. 

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

Jiems tos jusu sankcijos Rusui nusisikti jus sau issivedet sankcijas asilai kur dabar lietuvai ir atsiliepia ir toliau koncervai subine laizykit baidenui!!
Jau ir tas šū dmalys žirgą balnoja?!!! Tik nepamiršk dar Mačiulį su savim prigriebti…
reik pult
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų