REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viena žmogaus teisių grupė antradienį pranešė, kad Kinija, stiprindama lyderio Xi Jinpingo vykdomą kontrolę, vis didesniam skaičiui žmonių neleidžia išvykti iš šalies. 

Viena žmogaus teisių grupė antradienį pranešė, kad Kinija, stiprindama lyderio Xi Jinpingo vykdomą kontrolę, vis didesniam skaičiui žmonių neleidžia išvykti iš šalies. 

REKLAMA

Pasak Madride įsikūrusios teisių gynimo grupės „Safeguard Defenders“, Pekinas nuo 2018 metų priėmė penkis naujus arba iš dalies pakoreguotus teisės aktus, pagal kuriuos išplėtė savo galimybes įvesti vadinamuosius išvykimo iš šalies draudimus. Šiuo metu tokių įstatymų iš viso yra 15. 

„Nuo 2012-ųjų, kai į valdžią atėjo Xi Jinpingas, Kinija išplėtė išvykimo draudimų taikymo tvarką ir vis dažniau juos įgyvendina, kartais be teisinio pagrindo“, – teigiama grupės ataskaitoje.

Šioje ataskaitoje priduriama, kad 2016–2020 metais Kinijos Aukščiausiojo Teismo duomenų bazėje bylų, kuriose nurodytas draudimas išvykti, skaičius išaugo aštuonis kartus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Draudimai išvykti tapo viena iš daugelio Kinijos komunistų partijos naudojamų priemonių, kuriomis siekiama griežčiau kontroliuoti visus žmonių gyvenimo aspektus“, – priduriama ataskaitoje. 

REKLAMA

„Daugelis jų nežino apie draudimą išvykti, iki tol, kol atsiduria pasienyje ir bando išvažiuoti iš šalies“, – teigiama grupės ataskaitoje. 

Nurodoma, kad šie įstatymai nėra aiškiai apibrėžti ir dažnai draudimų neįmanoma užginčyti.

Nors ataskaitoje pabrėžiama, kad dėl oficialių duomenų trūkumo sunku pateikti konkrečius skaičius, tačiau manoma, kad vienu metu draudimas išvykti taikytas dešimtims tūkstančių Kinijos piliečių.

„Safeguard Defenders“ pridūrė, kad iš Kinijos teisininkų ir žmogaus teisių gynėjų gauti neoficialūs duomenys rodo, kad ši problema vis labiau aštrėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Be to, pastaraisiais metais dešimtys užsieniečių negalėjo išvykti iš Kinijos.

Ataskaitoje teigiama, kad tarp asmenų, kuriems nebuvo leista išvykti iš šalies, buvo teisininkų, žurnalistų ir užsienio įmonių vadovų. 

Pernai paskelbtame tyrime, kuriuo rėmėsi „Safeguard Defenders“, teigiama, kad 1995–2019 metais 128 užsieniečiams, įskaitant 29 JAV ir 44 Kanados piliečius, buvo neleista išvykti iš Kinijos. 

Užsienio verslo lobistai įspėjo, kad praėjusią savaitę paskelbti Pekino kovos su šnipinėjimu įstatymo pakeitimai gali padidinti riziką, kad asmenims bus savavališkai uždrausta palikti šalį.

„Papildomas įmonių, teikiančių svarbiausias verslo paslaugas, tikrinimas smarkiai padidina verslo Kinijoje neapibrėžtumą ir riziką“, – praėjusią savaitę išplatintame pareiškime teigė Amerikos prekybos rūmai.

„Investuotojų bendruomenei tai kelia rimtą susirūpinimą“, – pridūrė Amerikos prekybos rūmai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų