• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei vagiate iš savęs miegą darbo dienomis, o savaitgaliais bandote „atsimiegoti“ prarastų jėgų ir miego laiko, anot mokslininkų, susigražinti nepavyks. Taip dar labiau pakenksite savo sveikatai ir rizikuosite susirgti tokioms ligomis kaip vėžys ar kraujotakos sutrikimai.

Jei vagiate iš savęs miegą darbo dienomis, o savaitgaliais bandote „atsimiegoti“ prarastų jėgų ir miego laiko, anot mokslininkų, susigražinti nepavyks. Taip dar labiau pakenksite savo sveikatai ir rizikuosite susirgti tokioms ligomis kaip vėžys ar kraujotakos sutrikimai.

REKLAMA

Tiesa, ne ką mažiau svarbu nepažeisti savo vyturio, pelėdos ar kolibrio režimo. Kas tai per režimai ir ką svarbu žinoti bei daryti prieš užmiegant?

76-erių metų Ksavera vadelioja arklį ir darda vežimu apžiūrėti, kiek paaugo jos pieva, kurią neužilgo reikės šienauti. Moteris nerimauja ar bus šieno, tad ir miega prastai.

„Jeigu pasinervini, tai žinoma, kad naktį ir nesimiega. Kažkaip tai iš galvos neišeina, kad vat nepadariau kažko, kad kažkas tai nepasisekė, kad sulijo šieną“, – kalba Ksavera.

REKLAMA
REKLAMA

Ryte, pasak moters, atsikeli ir vėl eini, o vakare, kad užmigtų, reik griebtis lašų.

„Nuo širdies lašų paimu ir užtenka kol kas. Nes gydytoja nerašo, reikia eiti kažkur tai dar ir vienu žodžiu, vaistų negaunam ir kankinamės taip“, – sako Ksavera.

REKLAMA

O Ksaverai, kaip ir kitiems lietuviams, anot mokslininkų, dėl miego kankintis nevalia. Ir ypač svarbu žinoti, kad jei darbo dienomis miegate, pavyzdžiui, 6 valandas, o savaitgalį 12 – tai jėgų ir sveikatos atgauti nepadės.

„Jokiu būdu negalima vogti miego kiekvieną naktį. Turim miegoti kiekvieną naktį vienodai, nes tas „atsimiegojimas“ savaitgalį jis nesugrąžina tų prarastų valandų ir nesugrąžina to polinkio prarasti sveikatai“, – aiškina neurologė Rūta Mameniškienė.

Kasnakt reikia išmiegoti 7–9 valandas, bet ne ką mažiau svarbu žinoti, kas jūs esate: vyturys, kuris keliasi anksti, pelėda, kuri mėgsta naktinėti ir vėlai keltis ar kolibris, kuris yra tarpinis variantas. Ir tai ne tik paukščių pavadinimai ar kažkoks mitas.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai aiškina, kad tai yra chronotipas – natūralus žmogaus kūno polinkis miegoti tam tikru laiku. Tarsi koks individualus žmogaus laikmatis, parodantis, kada jis geriau jaučiasi pabudęs, kuriuo laiku jo organizmas nori valgyti, kuriuo laiku jo organizmas produktyvesnis.

„Vieni geriau dirba ryte, kiti geriau dirba vakare. Visi kūrybiški žmonės paprastai vakaroja ilgai ir vėlai keliasi ryte, bet to nepakeisi. Tai yra individualu. Tai yra jokiu būdu neišsiugdytas polinkis vakaroti. Tai yra vis tiek, iš vidaus ateina“, – kalba R. Mameniškienė.

Tad jei bendradarbis ar vadovas ryte jus aprėkė, nebūtinai kaltę verskite sau.

„Nebūtinai jis negavo bučkio šį rytą, bet greičiausiai jis yra pelėda. Jam sunku keltis ir darbe dar, kai jis sutinka jus ir tiesiog jo neveikia ta sistema, jo smegenys miega ir dėl to jis piktas. Žiūrėkite, praeina pora valandų ir jis pasidaro kitas žmogus, dėl to, kad jis grįžta į savo laiką, savo fiziologinį laiką“, – pasakoja R. Mameniškienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai rodo, kad tie, kurie priversti keltis ne savo laiku, tai yra pelėdos, jie dažniau turi nerimo sutrikimų, serga depresija, labiau rizikuoja susirgti cukriniu diabetu, vėžiu, kraujotakos sutrikimais, infekcijomis. Tačiau mokslininkai turi ir gerų žinių žmonėms turintiems porą. Geriau išsimiega tie, kurie miega su tuo pačiu partneriu.

O kaip miega vilniečiai ir koks jų saldaus miego receptas? Štai, ką jie pasakoja:

„Grynas oras.“

„Tam tikrų produktų nevartojimas vakare. – Kokių? – Tarkim šokoladų, saldumynų, citrusinių, kava.“

„Svarbiausia dar nueinu pasidarau arbatos. Buterbroduką su sūriu. Nedidelį. Viskas nedidelį. Ir tada iškart užmiegu.“

REKLAMA

„Šaukštelio poza miegojimas gali padėti irgi.“

„Jautiesi fiziškai pavargęs, tai miegas tampa tikrai malonesnis negu tiesiog protinis nuovargis.“

„Streso kontrolės neturiu. – Daug streso ir sunku užmigti? – Be abejo. – O kokius būdus bandėt, kad pavyktų geriau išsimiegoti? – Oj visokiausių, niekas nepadeda.“

Na, o tiems, kuriems sunku užmigti ir sunku išmiegoti visą naktį, o dieną trūksta energijos ir motyvacijos, gali padėti miego treneris.

„Sudarydamas dienos planą, kurio laikymasis ir užtikrina gerą nakties miegą. Tas planas dažnai susideda iš labai girdėto tikriausia termino miego higiena ir miego ritualų laikymasis. Tai yra dienos ir vakaro sveiki įpročiai“, – kalba miego trenerė Agnė Rudžianskaitė.

REKLAMA

Norint laikytis miego higienos, reikia eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, o likus 30čiai-45-ioms minutėms iki miego pritemdyti šviesas, nes jos trikdo miego hormono melatonino gamybą. O lietuviai, anot vienintelės sertifikuotos miego trenerės Lietuvoje, nuvertina miego svarbą.

„Miegas yra visuma visko. Tai nėra vienas atskiras dalykas, todėl mes žiūrime į tai kaip į visumą. Žiūrime į fizinį aktyvumą, kiek žmogus praleidžia saulės šviesoje, kiek pasivaikščiojimui skiria laiko, kiek laiko poilsiui, pabuvimui su savimi, kokį maistą valgo. Tai yra labai svarbu norint gerai išsimiegoti“, – tikina A. Rudžianskaitė.

Miegant kūne ir smegenyse vyksta atsistatymo procesai, atminties ir informacijos įtvirtinimas, nuotaikos ir hormonų reguliavimas, imuninės sistemos stiprinimas, ląstelių atsinaujinimas ir jokiu kitu metu, anot miego trenerės, šie procesai organizme nevyksta.

Kiti specialistai pataria atšaukti ir dienos miegą. Vakare prieš einant miegoti rekomenduoja užsiimti kuo nors nuobodžiu ir „stimuliuoti D tašką“ – tai tikras dzin režimas. Pavyzdžiui, dzin, kad kažkas 8 valandą vakaro parašė elektroninį laišką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų