REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT), išnagrinėjęs administracinę bylą pagal Liudos Pociūnienės skundą Valstybės saugumo departamentui (VSD) dėl įpareigojimo apskaičiuoti ir išmokėti žuvusiojo Vytauto Pociūno šeimai VSD įstatymu bei VSD Statutu numatytą kompensaciją, nusprendė iš dalies patenkinti pareiškėjos skundą.

REKLAMA
REKLAMA

Pareiškėja Liuda Pociūnienė teismo prašė panaikinti Valstybės saugumo departamento 2011-01-20 sprendimą ir įpareigoti Valstybės saugumo departamentą apskaičiuoti ir išmokėti žuvusiojo Vytauto Pociūno šeimai Valstybės saugumo departamento įstatymo 31 str. ir Valstybės saugumo departamento statuto 44 str. numatytą kompensaciją. Pasak pareiškėjos, nors žūties momentu V. Pociūnas formaliai tarnybiniais ryšiais buvo susietas su Užsienio reikalų ministerija, jis nebuvo atleistas ir iš tarnybos Valstybės saugumo departamente, todėl žūties atveju jo šeimai priklauso įstatyme numatyta kompensacija.

REKLAMA

Pareiškėja 2010-02-08, 2010-11-18 ir 2011-01-14 kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą ir prašė išmokėti žuvusiojo saugumo pareigūno šeimos nariams įstatymu numatytą kompensaciją. Valstybės saugumo departamentas 2011-01-20 raštu atsisakė spręsti klausimą dėl kompensacijos mokėjimo iki ikiteisminio tyrimo byloje dėl V. Pociūno žūties pabaigos. VSD nesutiko su pareiškėjos skundu ir prašė jį atmesti kaip nepagrįstą. Pasak atsakovo, 120 mėnesių darbo užmokesčio dydžio vienkartinė kompensacija išmokama, jei pareigūno žūtis yra susijusi su tarnyba Valstybės saugumo departamente. Terminuotos diplomato tarnybos sutarties galiojimo metu įvykusi V. Pociūno žūtis yra sietina su tarnyba Užsienio reikalų ministerijoje, o ne Valstybės saugumo tarnyboje. Ne tarnybos laiku įvykusi žūtis yra pripažintina draudiminiu įvykiu, susijusiu su tarnyba, tik teismo sprendimu ar ikiteisminio tyrimo išvada. Tokia išvada Valstybės saugumo departamentui nėra pateikta. Tik tuo atveju, jeigu ji būtų pateikta, VSD galėtų spręsti klausimą dėl kompensacijos skyrimo ir mokėjimo žuvusiojo Vytauto Pociūno šeimai.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs administracinę bylą priėjo išvadą, kad tenkinti pareiškėjos reikalavimą dėl kompensacijos paskaičiavimo ir išmokėjimo nėra teisinio pagrindo, nes tokius skaičiavimus atlieka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius, kai gauna tarnybinio tyrimo komisijos išvadą, patvirtinančią priežastinio ryšio buvimą. Tad pareiškėjos reikalavimas dėl kompensacijos paskaičiavimo negali būti keliamas Valstybės saugumo departamentui, o toks paskaičiavimas negalimas nesant tarnybinio tyrimo komisijos išvados. Kaip rašoma teismo sprendime, VSD Statute nustatyta, kad aplinkybė, ar saugumo pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas yra susijęs su tarnyba, nustatoma VSD vadovo nustatyta tvarka atlikus tyrimą. VSDFV teritorinis skyrius nustato, ar nelaimingas atsitikimas laikomas draudiminiu įvykiu ir apskaičiuoja draudimo sumos dydį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarnybinis tyrimas dėl V. Pociūno žūties nebuvo atliktas, todėl teismas daro išvadą, kad VSD nėra priėmęs galutinio sprendimo dėl kompensacijos mokėjimo ir atsisakymą skirti kompensaciją vertina ne kaip atsisakymą tai daryti, o kaip sprendimą nepradėti tarnybinio tyrimo siekiant nustatyti priežastinio ryšį tarp V.Pociūno tiesioginių pareigų vykdymo ir žūties patvirtinimo iki ikiteisminio tyrimo medžiagos gavimo. Teismas negali perimti tarnybinio tyrimo komisijos funkcijos ir už šią komisiją įvertinti kompensacijos skyrimui reikšmingas aplinkybes ar vietoj VSDFV teritorinio skyriaus pripažinti įvykio draudiminiu – teisė teismui veikti už kitas institucijas įstatymuose nėra numatyta. Teismas panaikino VSD 2011-01-20 sprendimą ir įpareigojo atsakovą pareiškėjos prašymą nagrinėti iš naujo.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų