REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne kartą teko girdėti, kad lietuviams nenuskilo – per visus metus šiltų ir saulėtų dienų turime nedaug, tad nenuostabu, kad daugybei tautiečių trūksta vitamino D. Šis riebaluose tirpus vitaminas būtinas tinkamai organizmo veiklai, tačiau kaip atpažinti jo trūkumą? 

Ne kartą teko girdėti, kad lietuviams nenuskilo – per visus metus šiltų ir saulėtų dienų turime nedaug, tad nenuostabu, kad daugybei tautiečių trūksta vitamino D. Šis riebaluose tirpus vitaminas būtinas tinkamai organizmo veiklai, tačiau kaip atpažinti jo trūkumą? 

REKLAMA

Kuo mums svarbus vitaminas D, už ką jis atsakingas organizme, kokie požymiai išduoda jo trūkumą bei kada griebtis maisto papildų, aiškinomės su vaistinės „Camelia“ vaistininku Rimvydu Blynu. 

Vitamino D svarba 

Pašnekovas pažymi, kad šis vitaminas reikalingas daugeliui organizmo sistemų, nes dalyvauja ne viename viduje vykstančių procesų mechanizme. 

„Kone pagrindinis – jis padeda įsisavinti kalcį ir fosforą, o tai yra svarbu sveikiems kaulams. Tai aktualu visiems suaugusiems žmonėms, bet ypač svarbu moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems jau retėja kaulai“, – paaiškino R. Blynas. 

REKLAMA
REKLAMA

Vitaminas D stiprina imuninę sistemą, reguliuoja genų funkcijas, skatina ląstelių augimą. Daugelis nė nežino, tačiau jis taip pat apdeda reguliuoti kraujospūdį ir palaiko tinkamą nervų sistemos veiklą. 

REKLAMA

Nė nekyla abejonių, kad šis vitaminas reikalingas kiekvienam. Tačiau realybė nėra itin džiuginanti – didžioji dalis lietuvių susiduria su šio vitamino trūkumu. 

„Natūraliai vitaminas D pasigamina šviečiant saulei – taip gaunama didžiausia jo dalis, kai saulė šviečia tiesiai į mūsų odą. Turėtume savo odą kuo mažiau dengti drabužiais, o tokių dienų per metus yra pakankamai mažai. 

Jeigu vasarą įdegame, būname gamtoje, saulėje – viskas gerai, bet rudeniop, žiemą, pavasarį vitamino daugeliui trūksta“, – kalbėjo pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Nemažai nulemia ir tai, kad daugybė žmonių dirba biuruose ar kitose uždarose patalpose, tad saulėtas valandas praleidžia patalpose arba pavėsyje. 

Trūkumą išduoda keli požymiai 

Atpažinti vitamino D trūkumą gali padėti keli požymiai. Pavyzdžiui, gali pasireikšti su psichika susiję sutrikimai – nerimas, nuovargis, nemiga. 

Trūkstant šio vitamino silpnėja imuninė sistema, todėl tampame mažiau atsparesni infekcinėms ligoms, auga ir lėtinių infekcinių ligų rizika. 

Vitamino D trūkumas gali skatinti osteoporozę, širdies ir kraujagyslių ligas, vaikams jis pavojingas dėl rachito, kvėpavimo takų sutrikimų“, – priduria vaistininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali pasireikšti ir raumenų ar nugaros skausmai, nusilpti raumenys – tai gali būti ženklas, kad metas pasirūpinti vitamino D atsargomis. 

Geriausias būdas gauti vitamino D, žinoma, yra buvimas saulėje. Pažymėtina, kad jis odoje gaminasi tik tada, kai saulės spinduliai tiesiogiai veikia odą. 

Deja, ir šilumos, ir saulės turime nedaug, tačiau galime praturtinti savo mitybą naudingais maisto produktais. 

R. Blynas vardija, kad vitamino D gausu riebioje žuvyje, kiaušinio trynyje, gyvūnų kepenyse, piene ir jo produktuose, pavyzdžiui, svieste, avižose. 

Prekybos centrų lentynose atsiranda vis daugiau maisto produktų, praturtintų vitaminu D. Pasiteiravus, ar verta tokius produktus įtraukti į mitybą, vaistininkas pažymi, kad būtina atsižvelgti į kelis dalykus: 

REKLAMA

„Pirmas dalykas, reikėtų pasižiūrėti, kiek vitamino D ten įdėta ir kiek jo suvartojame. Kitaip tariant, ar įmanoma paskaičiuoti realiai gauname, kurį mes gausime vitamino D suvartoję tam tikrą produkto kiekį. 

Antras dalykas, jeigu mes vartojame maisto papildus, vertėtų pasvarstyti ir paskaičiuoti. Trečias dalykas – visa mūsų mityba, kiek joje yra vitamino D. Ar mes galime įvertinti, kiek jo gauname su maistu? Šiuos dalykus yra pakankamai sunku apskaičiuoti.“ 

Patarė, kada griebtis papildų 

Vis dėlto, pašnekovas pažymi, kad dažnai vartojame jo nepakankamai, o produktuose esantis vitamino D kiekis nėra reikšmingas, tačiau geresnis pasirinkimas tokiu atveju yra maisto papildai, kuriuose yra aiškiai nurodyta vitamino dozė. 

REKLAMA

Vitamino D maisto papildų įvairovė yra didžiulė, nedidelius jo kiekius, R. Blyno teigimu, galima vartoti profilaktiškai, tačiau tikslingiausia būtų atlikti vitamino D tyrimą. 

Profilaktiškai maisto papildus gali vartoti kone visi – tyrimai rodo, kad mažiau nei 1 proc. populiacijos turi vitamino D perteklių. 

„Galime drąsiai vartoti maisto papildus profilaktiškai ir nieko blogo nenutiks, nes perdozuoti jį dar reikia ir pasistengti – neprotingais kiekiais vartoti ilgą laiką“, – patikina vaistininkas. 

Tikslingiausia vitaminą D vartoti kartu su kalciu, nes vitaminas padeda įsisavinti kalcį. Tokiu atveju, abu maisto papildus geriau gerti vakare. Jei vartojate tik vitamino D papildus, paros laikas, kada jį vartosite, nėra svarbus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiltuoju metų laikotarpiu geriausia stengtis prikaupti vitamino D atsargų. Tačiau ir šių, anot pašnekovo, visiems metams neužteks, geriausiu atveju – rudeniui ir daliai žiemos, tad žiemą ir pavasarį galime praturtinti savo organizmą vitamino D papildais. 

„Galiausiai, vitamino D tyrimas nėra brangus, jį daro daugelis laboratorijų, tad galime šiek tiek investuoti, įsivertinti situaciją ir pagal tyrimų atsakymus tikslingai vartoti papildus“, – patarė vaistinės „Camelia“ vaistininkas R. Blynas. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų