REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
2
Kremlių palaikančios mokytojos atsisveikino su darbu (tv3.lt fotomontažas)

Ministeriją ir Vilniaus miesto savivaldybę pasiekė informacija apie galimai skleidžiamą Rusijos propagandą. Lietuvos mokyklose kilo įtarimų dėl pedagogų pasisakymų, vadovybė laiko juos mažų mažiausiai neetiškais, dėl to dvi sostinės mokytojos turėjo atsisveikinti su darbo vieta.

2

Ministeriją ir Vilniaus miesto savivaldybę pasiekė informacija apie galimai skleidžiamą Rusijos propagandą. Lietuvos mokyklose kilo įtarimų dėl pedagogų pasisakymų, vadovybė laiko juos mažų mažiausiai neetiškais, dėl to dvi sostinės mokytojos turėjo atsisveikinti su darbo vieta.

REKLAMA

Portalo tv3.lt šaltinių teigimu, abi mokytojos dirbo sostinėje. Viena iš jų mokytojavo Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje, o antroji pedagogė dirbo Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje.

Pranešė susirūpinę mokinių giminaičiai

Apie mokytojų išėjimą iš darbo pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Dainoras Lukas. Jis socialiniame tinkle „Facebook“ paviešino įrašą, kuriame išvardijo, kaip elgėsi pedagogės.

„Dvi puikios šios dienos naujienos. Viena mokytoja, kuri lietuvius vadino fašistais, kuriuos reikia šaudyti, – jau nebe mokytoja. Kita mokytoja, kuri savo profilį puošė Rusijos vėliava, o per pamoką kalbėjo, kad „Putinas turi priežasčių pulti Ukrainą“, – jau nebe mokytoja“, – rašė Jurgitos Šiugždinienės patarėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt susisiekė su pačiu D. Luku. Jis tvirtino, kad apie mokytojų pareiškimus sužinojo tiesiogiai iš mokinių giminaičių. Pasibaisėję mokytojų elgesiu, suaugusieji kreipėsi tiesiai į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM).

REKLAMA

„Dėl vienos mokytojos gavau vieno vaiko, kaip suprantu, močiutės laišką. Ji viską papasakojo, kas vyksta mokykloje: apie mokytojos pažiūras, jos komentarus viešoje erdvėje. O apie kitą mokytoją sužinojau iš mokinio mamos, kuri laiške atsiuntė nuorodas į „Facebook“, „Instagram“, kaip ji kalba apie mokytojo darbą, kaip vertina Rusijos–Ukrainos karą. Ji akivaizdžiai palaiko Rusiją, yra užsidėjusi Rusijos vėliavą, taikos balandį ant profilio nuotraukos. Jokių abejonių nekilo dėl šitų mokytojų pažiūrų“, – pasakojo D. Lukas.

Susipažinęs su pateikta medžiaga, ministro patarėjas ją perdavė Vilniaus miesto savivaldybei.

Savivaldybė ėmėsi tam tikrų priemonių – jau pirmadienį abi mokytojos parašė pareiškimus išeiti iš darbo“, – minėjo D. Lukas.

REKLAMA
REKLAMA

Karo propaganda gali smarkiai paveikti vaikus

Portalas tv3.lt domėjosi, ar yra žinoma apie daugiau panašių atvejų, kai pedagogai atvirai šlovina Kremlių. D. Lukas teigė neturįs tikslios informacijos, ar tokių pedagogų gali būti daugiau. Tačiau jis pabrėžė, kad Rusijos agresiją pateisinantiems mokytojams ne vieta mokykloje.

„Visaip gali būti: vieni mokytojai apie tai kalba viešai, kiti – su mokiniais, treti apie tai tyli. Sunku įlįsti į žmogaus vidų, tačiau mokytojas moko vaikus ir turi laikytis etikos, darbo kodekso taisyklių, Lietuvos įstatymų. <...>

Mes puikiai suprantame, kas Rusija užpuolė Ukrainą. Rusija yra agresorė, o Ukraina yra auka. Nekyla mums klausimų dėl Lietuvos valstybės pozicijos. <...> Mes negalime leisti, kad mokyklose dirbtų mokytojai, kurie bandytų skleisti neteisingą informaciją, melą ar Rusijos platinamą propagandą“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apskritai mokytojų teiginiai apie karą gali turėti didelės įtakos vaikams, pastebi D. Lukas.

„Vaikams iš tiesų gali būti sunkiau susigaudyti, kas vyksta Ukrainoje, ypač, jei vieną informaciją girdi namuose, o kitokią – mokykloje iš mokytojų. Vaikai, kai kalbame apie karą, turi gauti teisingą informaciją“, – tvirtino ŠMSM atstovas.

Jis pridūrė, kad mokytojai gali naudotis ŠMSM pamokų ciklo įrašais, kuriuose nurodoma, kaip su vaikais kalbėti apie karą, dezinformaciją, Ukrainos istoriją. Visą ciklą galite rasti  čia.

Portalas tv3.lt anksčiau rašė, kaip suaugusiems kalbėti su vaikais apie karą.

Progimnazija: mokytojos susirašinėjime – necenzūriniai žodžiai

Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos direktorė Eglė Laumelienė patvirtino, kad šioje švietimo įstaigoje dirbusi užsienio kalbos mokytoja išėjo iš darbo. Ji paaiškino, kad mokytojai teko atsisveikinti su pareigomis dėl neetiško elgesio.

REKLAMA

„Mokytoja pati parašė prašymą išeiti. Mes prieš kelias savaites buvome gavę jos susirašinėjimą žinutėmis iš socialinių tinklų. Buvo sudaryta komisija dėl šito įvykio, dėl jos susirašinėjimo socialinėje erdvėje. Mokytoja buvo perspėta, po savaitės ji nusprendė visgi išeiti iš mokyklos“.

Ji papildė, koks buvo pranešimų socialiniame tinkle turinys. „Buvo tarpusavio santykių aiškinimasis, bet labai netaktiškas, netinkamas mokytojos pareigybei. Mes ją perspėjome dėl etikos normų pažeidimo, ir dėl Švietimo įstatymo nesilaikymo, kad reikia būti nepriekaištinga asmenybe“, – pasakojo progimnazijos direktorė.

E. Laumelienė tikino, kad rusų kalbos mokytoja per pamokas nekalbėjo netinkamai apie karą Ukrainoje. „Negavome nusiskundimų nei iš tėvų, nei iš vaikų, nei skambučių, nebuvo. Tikrai vaikai labai reaguoja, jautrūs yra, būtų man pranešę. Bet mokykloje šito nebuvo pastebėta“, – teigė ji.

REKLAMA

Martyno Mažvydo progimnazija neturi jokios informacijos apie tai, kad ši mokytoja viešai rodytų palaikymą Rusijos agresijai prieš Ukrainą. Ši moteris dėstė užsienio kalbą vyresniems progimnazijos mokiniams – nuo 6 iki 8 klasės.

Pačios mokytojos pakalbinti nepavyko, jei sulauksime komentarų, tekstą papildysime.

Prakalbo ir pati mokytoja: sako esanti už taiką

Buvusi Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos mokytoja vedė pamokas 7 ir 8 klasių moksleiviams. Ji teigė patyrusi spaudimą iš mokyklos vadovybės – tai esą viena iš priežasčių, kodėl nusprendė pasitraukti iš pareigų. Dar ji minėjo, kad rado darbą pagal psichologės specialybę ir pasuks šia karjeros kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pedagogė prisimena, kad praėjus maždaug 3 savaitėms nuo karo Ukrainoje pradžios buvo iškviesta pas progimnazijos direktorę. Mokyklos vadovybė buvo gavusi laiškų iš mokinių tėvų, kad ji galimai skleidžia prorusišką propagandą. Pati moteris tai neigė.

„Tiesiog manęs paprašė išeiti praeitą savaitę. Priėjo, sakė, kad rado mokytoją man pakeisti ir pasiūlė išeiti. Aš negaliu pasakyti, kad kažkaip labai blogai jaučiuosi dėl to paties fakto. Su vaikais susitarėme, kad draugausime, organizuosime stovyklas, jei tėvai sutiks“, – kalbėjo moteris.

Ji aiškino, kad per pamokas mokiniams yra sakiusi: „Aš esu už taiką.“

Mokykla: darbuotoja pasitraukė bendru sutarimu

Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos direktorė Jurgita Nemanienė tv3.lt sakė, kad mokytoja iš darbo pasitraukė savo noru po pokalbio su mokyklos vadovybe.

REKLAMA

„Abipusiu sutarimu buvo priimtas sprendimas, kad pedagogė paliks mūsų mokyklą ir išeis iš mūsų. O pats faktas, kad pedagogė galimai išreiškė prorusiškas nuotaikas... Tokį faktą papasakojo mokiniai. Po to mes su mokytoja susitikome individualiam pokalbiui ir abipusiu sutarimu mokytoja priėmė sprendimą išeiti“, – sakė ji.

Pati mokytoja tv3.lt užsiminė patyrusi spaudimą išeiti iš darbo. Mokyklos vadovė pakomentavo apie tai: „Na, negaliu pasakyti, kokį spaudimą patyrė, nes mes tikrai labai žmogiškai, normaliai pakalbėjome. Ir, kaip minėjau, ji mūsų nuomonę suprato.“

Portalas tv3.lt domėjosi, kaip buvo tiriami pedagogės pasisakymai ar veiksmai. J. Nemanienė minėjo, kad pakako individualaus pokalbio su darbuotoja.

REKLAMA

„Kadangi labai greitai įvyko mūsų pokalbis ir mokytoja pareiškė norą išeiti, tai daugiau ir nebuvo vertinama“, – sakė ji.

Savivaldybė: sieksime, kad Rusiją palaikantys pedagogai negalėtų įsidarbinti kitur

Vilniaus miesto savivaldybė tikina, kad toks mokytojų elgesys yra netoleruotinas. „Vilniaus savivaldybės pozicija aiški – tokie asmenys mokyklose dirbti negali“, – rašoma pranešime spaudai.

Minėti mokytojai skleidė Rusijos propagandą pamokose, dalijosi prorusiškais įrašais socialiniuose tinkluose, atvirai palaikė karinę agresiją Ukrainoje, žemindami Ukrainos žmones bei juos palaikančius Lietuvos piliečius.

„Pradėjus aiškintis situaciją, mokytojai pateikė pareiškimus išeiti iš darbo ir mokyklose jau nebedirba. Tačiau išėjimas savo noru neužkerta galimybės vėl įsidarbinti kitoje mokykloje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai konkretus pavyzdys, kad mokyklų vadovai turi išsiryškinti tokius veikėjus ir pasirūpinti, kad jų neliktų mokyklose, nelaukdami tėvų kreipimųsi. Kviečiu mokyklas ir tėvų bendruomenes informuoti savivaldybę apie kiekvieną probleminį atvejį“, – sako Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Pasak T. Gulbino, savivaldybė konsultuojasi su teisininkais dėl teisinio pagrindo tokių darbuotojų atleidimui. Savivaldybė sieks, kad palaikymą Rusijos režimui demonstruojantys ugdymo įstaigų darbuotojai negalėtų įsidarbinti kitoje švietimo įstaigoje.

Savivaldybės atstovai papildė, kad apie galimai netinkamus mokytojų pasisakymus informavo mokyklų bendruomenė.

„Pranešė mokyklos personalas, tėvai ir kiti pilietiški asmenys, kadangi minėtų mokytojų paramos Kremliui apraiškos persikėlė į socialinius tinklus. Pranešusiems yra nepriimtina, kad iš mokytojų sklido parama Rusijai vykstančio karo prieš Ukrainą kontekste. Mes patikrinome pranešimuose pateiktą informaciją. Dabar konsultuojamės su teisininkais, kaip užkirsti kelią tokiam elgesiui ateityje“, – tv3.lt komentuoja Vilniaus m. savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų