REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainiečiams pabėgėliams važiuojant į Lietuvą ir ieškant, kur išsikeisti atsivežtas santaupas grivinomis, kai kurios keityklos nuo karo bėgančius žmones palieka visiškoje neviltyje – kai kurie grivinų išvis nekeičia. O kiti gi už vieną eurą prašo apie 90 grivinų – beveik tris kartus daugiau nei numato oficialus Lietuvos banko kursas. 

Ukrainiečiams pabėgėliams važiuojant į Lietuvą ir ieškant, kur išsikeisti atsivežtas santaupas grivinomis, kai kurios keityklos nuo karo bėgančius žmones palieka visiškoje neviltyje – kai kurie grivinų išvis nekeičia. O kiti gi už vieną eurą prašo apie 90 grivinų – beveik tris kartus daugiau nei numato oficialus Lietuvos banko kursas. 

REKLAMA

Keityklos aiškina, kad tokį kursą taiko, nes grivina pinga, norinčiųjų parduoti valiutą tik daugėja, o jos pirkėjų beveik nėra. Tačiau vienai socialiai atsakingai keityklai nustačius ukrainiečiams palankesnį kursą, keistis pinigų suplūdo eilės žmonių su krūvomis grivinų. Keityklai net teko įvesti limitus, kad kuo daugiau ukrainiečių už grivinas galėtų įsigyti eurų.

Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Pinigų krūvelę – 12 tūkstančių grivinų ukrainietė atsinešė į keityklą. Nuo karo pabėgusi ir su šeima į Vilnių atvykusi Larisa sako ieškojusi, kur palankiu kursu galėtų išsikeisti atsivežtus pinigus. Valiutos keitykloje moteris už 12 tūkstančių grivinų gavo 300 eurų. Tik keitykloje už vieną eurą prašoma 40 grivinų.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes gavome optimaliausią variantą, nes kai kuriuose bankuose kursas išties nepalankus. Kiti už vieną eurą prašo 90 grivinų“, – pasakojo ukrainietė Larisa.   

REKLAMA

Tik pirmadienį iš rusų bombarduojamo Chersono į Lietuvą atvykusi Larisa graudinasi.  

„Saugu ir ramu – nėra sprogdinimų, nėra karo. Labai skauda širdį už visus tuos, kurie liko namuose. Norisi, kad visa tai greičiau pasibaigtų, kaip įmanoma greičiau pasimatyti su šeima“, – tikino Larisa.   

O keistis grivinų į eurus į keityklą skuba vis daugiau ukrainiečių. Kartais netgi susiformuoja eilės. Per vakar dieną darbuotojai iškeitė grivinų už daugiau kaip 13 tūkstančių eurų. Pasak valiutos keitimo paslaugas teikiančios įmonės, jų siūlomas kursas fiksuotas – 40 grivinų už eurą ir tai yra pagalba nuo karo bėgantiems ukrainiečiams.

REKLAMA
REKLAMA

„Tiesa, yra problema, kai tų pinigų prisirinks, juos reikės kažkur realizuoti. Tokį sutarėme kursą, tokį ir taikome. Nėra jokio uždarbio, daugiau pagalba“, – teigė „Florinus“ direktorius Žilvinas Leškevičius. 

Nuo karo pabėgę žmonės sako, kad kitur už vieną eurą keityklos prašo dvigubai-trigubai daugiau – ir 70, ir 90 grivinų.  

„Stoties keitykloje buvo kursas 95 grivinos už 1 eurą. Savaitgalį buvo 92 grivina už eurą. Tai 40 grivinų už eurą – labai geras kursas“, – tikino ukrainietis Hnat.   

„Keitykloje geras kursas, pas mus iki karo buvo 33 grivinos už eurą, todėl čia skirtumas nedidelis“, – teigė ukrainietė Julia.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainiečių eilės prie socialiai atsakingos keityklos rikiuojasi ir Klaipėdoje. Vaidotas Leškevičius, „Florinus“ direktoriaus pavaduotojas, sako: „Mūsų įmonė nori prisidėti prie viso šito, kad patys ukraineičiai galėtų atvažiuoti pabėgėliai, kad valgyti galėtų nusipirkti. Nusprendėmė, kad investuosime ir padėsime.“

Nors dar vasario mėnesį oficialus Lietuvos banko kursas buvo apie 34 grivinos už eurą, štai šioje keitykloje už eurą prašoma 85 grivinų. Pasak Lietuvos banko valdybos nario Simono Krėpštos, reguliuoti kurso centrinis bankas negali, o ankstesnis paskelbtas kursas atspindi situaciją iki Rusijos karo Ukrainoje, todėl jisai keisis.  

REKLAMA

„Mes kaip institucija neturime mandato ar įgaliojimų nurodyti rinkos dalyviams vykdyti vienas ar kitas operacijas ar nurodyti kainą, už kurią jie turi vykdyti šias operacijas“, – teigė Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

O grivinas superkančios keityklos Kaune vadovas šiuo metu už vieną eurą prašo 70 grivinų, už tiek ir parduoda. Pasak keityklos vadovo, supirktų grivinų nėra galimybės realizuoti, tad bet kuriuo atveju įmonė eina į nuostolį. Mindaugas džiaugiasi, kad dar atsirado žmogus, kuris susigundė tokiu kursu ir investavo didžiulius pinigus.

„Paskambino vienas žmogus, susigundė tuo kursu – 70, ir paprašė rezervuoti visas grivinas. Rezervavo milijoną. Tai mes parduosime tokiu kursu, vidurkis, kokiu nupirko, ir mes iš to dar turėsime nuostolį“, – aiškino „Valiuta24“ vadovas Mindaugas Ryckis.

Tiesa, Lietuvoje veikiantys didieji komerciniai bankai grivinų nei perka, nei parduoda. O keityklos tvirtina, kad yra priverstos grivinas supirkinėti gerokai pigiau, nes norinčių parduoti daugėja, o pirkėjų beveik neliko.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų