REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Putinui pradėjus karą Ukrainoje, apsirūpinti ginklais puolė ir lietuviai – ilgėja eilės norinčiųjų baigti kursus ir įsigyti ginklą. Specializuotose parduotuvėse nuo lentynų žmonės šluoja ginklus savigynai, pardavimai šoktelėjo tris ir daugiau kartų. Kai kur jau ima trūkti ne tik ginklų bet ir šovinių. Žmonės ne tik ginkluojasi, daugėja norinčiųjų pakliūti į šaudyklas.

Putinui pradėjus karą Ukrainoje, apsirūpinti ginklais puolė ir lietuviai – ilgėja eilės norinčiųjų baigti kursus ir įsigyti ginklą. Specializuotose parduotuvėse nuo lentynų žmonės šluoja ginklus savigynai, pardavimai šoktelėjo tris ir daugiau kartų. Kai kur jau ima trūkti ne tik ginklų bet ir šovinių. Žmonės ne tik ginkluojasi, daugėja norinčiųjų pakliūti į šaudyklas.

REKLAMA

Ginklų parduotuvėje pardavėjai vos spėja konsultuoti. Kam reikia ginklo, kam dujų balionėlio.

Pirkėjai į kamerą kalbėti vengia, tačiau be kameros dažnas atvirauja – į ginklų parduotuvę užsuko prasidėjus karui Ukrainoje ir stebėdamas neprognozuojamo agresoriaus Putino veiksmus. Tad kas perka pirmą ginklą, kas pasipildo namų ginklų arsenalą. Per pastarąsias kelias savaites, ginklų savigynai ar šovinių pardavimai jau šoktelėjo tris ir daugiau kartų. Tad kai kurių ginklų jau parduotuvėse ir pritrūko.

„Šovinių nebėra. Viską išpardavėm praktiškai. Ir bėda ta, kad nėr iš kur gauti. Visa pramonė šovinių pasisuko į karą“, – tikino „Oksalio“ direktorius Gytis Misiukevičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės perka dėžėmis. Jeigu dėžė pistoletinių šovinių yra penki šimtai vienetų, tai perka arba vieną, arba dvi dėžės iš karto“, – teigė „Vilniaus ginklų“ vadovas Darius Mikalauskas.

REKLAMA

Trūksta ir kai kurių ginklų.

„Pusautomačiai kabėjo jau kokie dveji metai, niekas į juos nežiūrėjo – pardaviau iš karto. Pistoletus, jeigu per mėnesį parduodavau vieną, du, tai dabar per savaitę praeitą gal kokių dešimt“, – tikino G. Misiukevičius.

„Seniau ateidavo žmogus ir ieškodavo konkretaus ginklo, jam reikėdavo informacijos, kam skirtas ginklas, ar šaudyklai, ar namų apsaugai. Tai dabar ateina žmonės ir sako: duok didelį, parodyk ką turi. Argumentų nebėra. Nori turėti ginklą, o kokį, žiūri tiesiog, ką turim, tą ir perka“, – teigė D. Mikalauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Kad žmonės ėmė domėtis ginklais savigynai, pastebi visi – ir policija, kuri išduoda leidimus įsigyti pistoletus, revolverius arba lygiavamzdžius šautuvus. Per beveik trisdešimt metų, kaip sako Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininkas, pirmas toks kartas, kai norinčiųjų gauti leidimus – rekordiškai daug. Vasarį jų sulaukė apie keturis šimtus.

„Tai didžiausias leidimų prašymas, kiek esam gavę per visą laikotarpį, paprastai kiek tų žmonių kreipdavosi dėl leidimų, jis labai stabilus būdavo, per mėnesį iki dviejų šimtų žmonių“, – tikino Policijos departamento atstovas Audrius Čiupala.

Tiesa, gauti leidimą nėra labai paprasta. Tam būtina baigti apie mėnesį trunkančius kursus. O eilės prie registracijos į juos taip pat ilgėja. Tad dabar norintys gauti leidimą ginklui, kursų kai kur lauks ir porą mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ypač suaktyvėjo tada, kai… Prieš dvi savaites, sakyčiau taip, laikotarpis sutapo su įvykiais Ukrainoje, galima susieti“, – teigė „Saugos akademijos“ vadovas Andrej Lipa.

Ir ne visi žino, kad prieš užsirašant į kursus, svarbiausia gauti medicininę pažymą, kad jis gali gauti ginklą savigynai. Tada reikia prašyti policijos leidimo turėti ginklą. Ir tik po pareigūnų patikros galima galvoti apie seifą ginklui ir apie kursų baigimą. Ilgėja eilės ne tik norint pakliūti į kursus. Ilgėja eilės ir šaudyklose. Prasidėjus karui Ukrainoje, kai kurios šaudyklos pajuto žmonių antplūdį.

„Per pastarąsias dvi savaites norinčiųjų pašaudyti šaudykloje beveik padvigubėjo, jeigu anksčiau per mėnesį turėdavome po tris keturis šimtus ateinančių į šaudyklą, tai šiai dienai turime beveik dvigubai daugiau jų“, – sakė „Ekskomisarų biuro“ vykdomasis direktorius Arvidas Januška.

REKLAMA

O intensyviai treniruojantis išmokti šaudyti, kaip sako direktorius, galima ir per mėnesį. O policija priduria, esą pult mokytis šaudyti ar juo labiau pirkti ginklus nereikia.

„Situacija Lietuvoje yra visiškai normali, todėl nematau kol kas didelio reikalo labai skubėti. Ir apsiginkluoti būtent šią dieną. Manau, kad tą galima pasidaryti ir vėliau“, – ramino A. Čiupala.

O ginklų pirklių asociacija kreipėsi į valdžią su prašymu pakeisti kai kuriuos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo punktus.

„Kad būtent karo ar nepaprastosios padėties atveju kai kurie punktai nustotų galioti. Kaip ginklo perdavimas kitam žmogui, kaip nepriekaištingos reputacijos, kaip šovinių kiekiai. Kad karo atveju mes turėtume galimybę gintis visom įmanomom priemonėm“, – teigė „Oksalio“ direktorius.

REKLAMA

Tai esą ragina daryti daugiau kaip trisdešimt tūkstančių šalies medžiotojų. Jie esą neturi aiškios schemos, kaip turėtų elgtis karo atveju. Nors valdžia ne kartą ragino nepanikuoti ir laukti nurodymų, kaip elgtis, jeigu blogiausias scenarijus visgi nutiktų. Šiuo metu Lietuvoje apsiginklavę 94 tūkstančiai žmonių. Jie turi 181 tūkstantį ginklų.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų