REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gaudamas darbo užmokestį kiekvienas darbuotojas paprastai turi sumokėti 20 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM). Dėl to į rankas gaunama pinigų suma yra mažesnė už atlyginimą popieriuje. Tačiau mokestis netaikomas neapmokestinamajam pajamų dydžiui (NPD).

Gaudamas darbo užmokestį kiekvienas darbuotojas paprastai turi sumokėti 20 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM). Dėl to į rankas gaunama pinigų suma yra mažesnė už atlyginimą popieriuje. Tačiau mokestis netaikomas neapmokestinamajam pajamų dydžiui (NPD).

REKLAMA

Paprastai kalbant, kuo NPD didesnis ir kuo plačiau jis taikomas, tuo daugiau pinigų lieka didesnei daliai gyventojų.

Antradienį Seimas galutinai pritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų projektui, kuriam įsigaliojus nuo kitų metų pradžios NPD bus padidintas, tad daliai gyventojų liks daugiau jų pačių uždirbtų pinigų.

Už tai balsavo 127 Seimo nariai, balsavusių prieš ar susilaikusių nebuvo.

Uždirbantys daugiau sumokės daugiau mokesčio

Taigi galutinai priėmus įstatymo pataisas, nuo kitų metų dalis šalies gyventojų mokės mažiau mokesčių ir jiems liks daugiau pinigų.

Pagal priimtą projektą gyventojams, kurių mėnesio pajamos neviršija 2167 eurų per mėnesį, už 2024 m. taikyti penktadaliu didesnį nei šiuo metu galioja maksimalų mėnesio NPD – 747 eurus (atitinkamai didesnį – 8964 eurų – metinį NPD).

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojams, kurių pajamos per mėnesį viršija 2167 eurus, būtų taikomas šiuo metu galiojantis NPD, t. y. jiems taikytinas NPD ir toliau būtų apskaičiuojamas pagal šiuo metu GPM įstatyme nustatytą formulę.

REKLAMA

2167 eurų bruto mėnesio atlyginimo riba, iki kurios taikomas didesnis NPD (šiemet galiojanti riba yra 1926 eurai), esą parinkta atsižvelgiant į kitąmet projektuojamą vidutinį darbo užmokestį. Taip pat siekiant užtikrinti tolygų mokesčių naštos paskirstymą asmenims, kuriems NPD didėja, ir asmenims, kurių NPD nesikeičia, aiškina Finansų ministerija.

Dėl šio siūlymo pajamos į rankas didėtų asmenims, uždirbantiems iki maždaug 1 vidutinio darbo užmokesčio, ir nesikeistų daugiau uždirbantiems asmenims.

Paprastai kalbant, nors gaus vienodas viešąsias paslaugas, uždirbantys didesnį atlyginimą už jas mokės daugiau nei tie gyventojai, kurie uždirba mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Finansų ministerijos, taip ši priemonė tikslingai prisidės prie piniginio skurdo ir pajamų nelygybės lygio Lietuvoje mažinimo.

Be to, gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamos minimalios algos (MMA) dalis taip pat padidės.

Kiek daugiau pinigų gaus į rankas

Finansų ministerija skaičiuoja, kad NPD didinimas 20 proc. pajamas į rankas didins asmenims, uždirbantiems iki 2167 euro per mėnesį bruto atlyginimo (maždaug vieno 2024 m. projektuojamo VDU). Sodros duomenimis, iki 1 VDU uždirba 811 tūkst. žmonių.  

Žmonių, uždirbančių MMA, pajamos į rankas per mėnesį padidės 75,22 euro (50,82 euro dėl MMA didinimo, 24,4 euro – dėl NPD didinimo). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

924 eurus uždirbančiojo gali reikšti du skirtingus variantus: - asmuo, kuris ir 2023 metais, ir 2024 metais uždirba tiek pat – 924 eurus – į rankas gaus 31,66 euro daugiau;  - asmuo, kuris 2023 metais uždirbo MMA (840 eurų) ir jam 2024 metais MMA didėja iki 924 eurų, į rankas gaus 75,2 eurų daugiau (dėl NPD ir MMA didinimo);

1 tūkst. eurų uždirbančio pajamos „į rankas“ dėl NPD didinimo padidės 30,24 euro;

1,2 tūkst. eurų – 27,04 euro;

1,5 tūkst. eurų – 22,24 euro;

1,8 tūkst. eurų – 17,44 euro;

1,9 tūkst. eurų –  15,84 euro; 

2166 eurus – 0,06 euro.

Priklausomai nuo negalios ir dalyvumo lygio, žmonėms su negalia ar riboto dalyvumo žmonėms NPD kils iki 1057-1127 eurų (dabar – 935-1005 eurų).

Seimo priimtą įstatymą dar turės pasirašyti prezidentas.

O žodžiu bus taip. LT 95 % privataus sektoriaus darbuotojų dirba pagal debilišką laikas + premija pagal padarytą darbą, kurias paskirsto darbdavys savo nuožiūra. Jei nori kažką uždirbti, turi dirbti ilgas valandas ir sunkiai, kas įmanoma, bet po kokių trijų metų uždirbtus papildomus eurus teks išleisti reabilitacinėm paslaugom, bet tuo metu ar taip ar taip jie bus jau išleisti. Ateina kiti metai, ir darbuotojams reikia mokėti didesnes algas. Kokį kovo mėnesį eina staklininkas Juozas klausti pas savo vadovą, kur tas algų padidėjimas, užeina į kabinetą pas vadovą ir klausia - "Tai kaip su tom algom pons vadove?", o vadovas savo odinėj kėdėj sėdėdamas su įdegusiu veidu nuo trijų savaičių Balyje ir sako - "Nėra iš ko Juozuk". Tai va įdomu kaip čia jausis tas priedas.
Ubagai ka jus svaigstat reklamistai.Lietuvoj Ner tokiu algu vidurinej klasei zmoniu.Susmirde rasytojai.Matyt apie Vokietija rasot kvailiai.
Vel makaronu kabinimas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų