REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Regina MUSNECKIENĖ

Kol gyvavo Butkiškės pagrindinė, po to – pradinė mokykla, kaimo vaikams neįstengta įrengti net vidaus tualeto. Kai mokyklą uždarė ir pastatą perėmė bendruomenė, iš Europos lėšų padarytas euroremontas ir įrengtas vidaus tualetas.

REKLAMA
REKLAMA

Mokykla atiduota bendruomenei

Kai Butkiškės mokyklėlėje beliko tik aštuoni mokiniai, ji buvo uždaryta. Dviejų aukštų mūrinis mokyklos pastatas perduotas kaimo bendruomenei.

REKLAMA

Butkiškės bendruomenės pirmininkas ir seniūnaitis Romualdas Karpas parodo buvusią mokyklą. Antrame aukšte – viskas kaip buvę. Palikta net mokyklinių suolų ir kitų reikmenų, kurie liudija čia buvus mokyklą.

Pirmas aukštas – neatpažįstamas. Išgriautos klasių pertvaros. Iš vidaus apšiltintos lauko sienos. Pakeisti langai ir durys. Atnaujinta šilumos sistema, pakeisti radiatoriai, įrengta jauki 50 vietų salė bendruomenės poreikiams. Pastatyti nauji stalai ir kėdės.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmame aukšte įrengti sanitariniai mazgai. Atšvito ir koridoriai. Atnaujintos jų lubos, sienos ir grindys.

Bendruomenės namų remontas vyko visus metus. Remontas kainavo apie 150 tūkstančių litų. Išlaidos padengtos iš Leader programos.

Dabar Butkiškės gyventojai salėje drauge švenčia valstybės šventes, kartais paprašo raktų ir giminės suėjimams ar svarbioms šeimos šventėms. Daugelis šioje salėje šarvoja ir mirusius savo artimuosius.

„Per tuos metus, kai remontavo salę, teko nemažai savo laisvo laiko paaukoti, – pasakoja asociacijos „Butkiškės kaimo bendruomenė“ vadovas Romualdas Karpas. – Kokį mėnesį tikrai atidirbau visuomeniniais pagrindais. Dažnai reikėdavo važiuoti į Kelmę tvarkyti įvairiausių reikalų Vietos veiklos grupėje, prižiūrėti statybininkus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo bendruomenės pirmininkui užtenka ir tuomet, kai nevyksta statybos. Reikia prižiūrėti bendruomenės namų aplinką, nupjauti žolę, pasirūpinti malkų, nes suremontuotose patalpose žiemą reikia palaikyti bent minimalią temperatūrą, kad sienos nepradėtų pelyti.

R. Karpas sako esąs dėkingas seniūnui, kad leidžia pasitelkti į pagalbą už pašalpas atidirbančius vietos gyventojus. Antraip pats visuomeniniais pagrindais turėtų dirbti pora etatų.

Žmonės pasiilgsta kultūros

Puikias sąlygas kaimo žmonėms bendrautii sudaręs Romualdas Karpas šiandien stebisi, kaip anksčiau mokykloje nesugebėta įrengti net vidaus tualeto. Juk vaikai – mažuliukai, pradinukai turėdavo vaikščioti į lauko tualetą.

REKLAMA

Tačiau vien gražia sale kaimo žmogus irgi nebus sotus. Pasak seniūnaičio ir bendruomenės pirmininko, kaime labai trūksta kultūros. Kol darbuotoja čia turėjo bent pusę etato, suburdavo kaimo žmones pavaidinti, padainuoti, pašokti.

Kai darbuotoją iškėlė dirbti į Kražių kultūros centrą, veikla pasibaigė. Žmonėms nėra kur išeiti. Jokios įdomesnės veiklos, kuri atgaivintų sielą.

„Aš taip pat tokių dalykų nesugebu, ne šnekorius esu, – apgailestauja bendruomenės pirmininkas. – Ir susirinkimų per daug nerengiu. Kai žmonės susiburia kokia proga, kartu supažindinu ir su bendruomenės reikalais. Man labiau patinka veikti, negu kalbėti.“

REKLAMA

Kad veikti R.Karpui patinka labiau, negu kalbėti, rodo parengti ir finansavimo laukiantys dar keli projektai. Pasitaręs su kitais bendruomenės nariais nusprendė iš Leader programos prašyti lėšų sutvarkyti Butkiškės tvenkinį.

Vandens telkinį reikia sutvarkyti, padaryti prieigas, įrengti poilsio aikštelę.

Negalintiems sau leisti po kurortus važinėti kaimo gyventojams ši vieta galėtų tarnauti poilsiui vasarą. Dabar tvenkinys apžėlęs. Tik žvejai su guminiais batais iki jo pribrenda. Nėra kur nusimaudyti ar pasideginti.

Bendruomenė nusprendė ateinančiais metais švęsti kovo aštuntąją. Parašė projektą, kad Vietos veiklos grupė skirtų finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašo lėšų ir įgarsinimo įrangai. Dabar per šventes skolinasi iš Kražių kultūros centro. Bet kiekvienai įstaigai sava įranga brangi. Skolina be didelio džiaugsmo.

Užkampis tarp Kelmės ir Kražių

Nėra Butkiškėje ir bibliotekos. Nors gyvenvietė prie gero kelio, bet užmiršta – lyg būtų koks užkampis. Autobusai važiuoja retai. Apie metus nebuvo net parduotuvės. Dabar įsikūrė viena gana padori parduotuvė su optimaliu asortimentu.

Darbo vietų apverktinai maža. Du etatai parduotuvėje, vienas – medicinos punkte, kelios darbo vietos pas ūkininkus.

REKLAMA

Todėl jaunimas čia, kaip ir kituose kaimuose, neužsilaiko. Vyresni, savo namus čia turintys žmonės šiaip taip būna – kas iš gyvulio verčiasi, kas pensiją gauna.

R. Karpo paskaičiavimais, Butkiškėje šiuo metu dar likę per šimtą žmonių. 35 priklauso kaimo bendruomenei. Stodamas į bendruomenę žmogus moka 10 litų stojamąjį mokestį ir po 10 litų per metus nario mokestį.

Surenkamų pinigų, pasak bendruomenės pirmininko, užtenka tik gėlėms nupirkti, kai sveikina jubiliatus. Todėl tenka rašyti projektus, surinkti daugybę dokumentų, kad gautų finansavimą bent kiek aktyvesnei veiklai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų