• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padidėjęs kraujo spaudimas arba arterinė hipertenzija – sutrikimas, nuo kurio kenčia kas trečias 25-65 metų pacientas. Daugeliui atrodo, kad padidėjusį kraujo spaudimą galime sutvarkyti tik specialiais vaistais, tačiau TV3 laidos „Kviečiame daktarą“ vedėjas, profesorius Alvydas Unikauskas pabrėžia, kad su hipertenzija galima kovoti ir natūraliais būdais. Bet tam svarbiausia žinoti hipertenzijos priežastis.

Padidėjęs kraujo spaudimas arba arterinė hipertenzija – sutrikimas, nuo kurio kenčia kas trečias 25-65 metų pacientas. Daugeliui atrodo, kad padidėjusį kraujo spaudimą galime sutvarkyti tik specialiais vaistais, tačiau TV3 laidos „Kviečiame daktarą“ vedėjas, profesorius Alvydas Unikauskas pabrėžia, kad su hipertenzija galima kovoti ir natūraliais būdais. Bet tam svarbiausia žinoti hipertenzijos priežastis.

REKLAMA

Mūsų kūne gausu kraujagyslių ir kapiliarų, kurių sienelės, pasak profesoriaus, yra plonos ir gležnos. Todėl padidėjus kraujo spaudimui, kraujagyslės ir kapiliarai plyšta, o toje vietoje prarandama kraujotaka. Hipertenzija ypač kenkia širdžiai, inkstams, akims ir smegenims.

Tad susidūrus su padidėjusiu kraujo spaudimu svarbiausia išsiaiškinti to priežastis, nes jų gali būti labai daug, tad būtina visuomet pasitarti su savo gydytoju. Tiesa, vienos dažniausių aukšto kraujospūdžio priežasčių yra kelios:

REKLAMA
REKLAMA
  • Kalio trūkumas;
  • Magnio trūkumas;
  • Vitamino D trūkumas; 
  • Atsparumas insulinui; 
  • Deguonies trūkumas ir sutrikusi azoto oksido gamyba;
  • Prispausta tarpslankstelinė arterija.

Kalio trūkumas

Pasak A. Unikausko, žmonėms, kuriems yra sakoma, kad jiems trūksta kalio, patariama valgyti mažiau druskos, tačiau iš tiesų reikėtų daryti kitaip.

REKLAMA

„Ne druskos kiekį mažinti, nes iš tikrųjų jos valgyti reikia tiek, kiek jūsų skonis reikalauja. Reikia kaip tik didinti kalio kiekį, nes druska yra natrio chloridas – natris, o reikia subalansuoti kalio ir natrio kiekį. Štai todėl, kai trūksta kalio, gali padidėti kraujo spaudimas. Jo geriausia gauti iš lapinių daržovių“, – sako profesorius.

Magnio trūkumas

Padarius kraujo tyrimą ir išsiaiškinus, kad magnio kiekis kraujyje yra normalus, dar nereiškia, kad išties viskas yra gerai. Anot A. Unikausko, visa esmė yra, kiek magnio yra ląstelės viduje.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės, kuriems yra skirtas gydymas vaistų preparatais, vadinamais kalcio kanalų blokatoriais, ką jie padaro? Ląstelės apvalkale, membranoje, yra kanalai, kuriais keliauja kalcis, ir priklausomai nuo poreikio jų yra daugiau ląstelėje arba mažiau. Durininku tiems kanalams dirba magnis – įsileidžia arba neįsileidžia tiek, kiek reikia kalcio pagal poreikius. O tie vaistai tuos kanalus paima ir kaip virvės mazgą suriša, ir panaikina. Todėl geriau koreguoti magnio kiekį“, – tikino A. Unikauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vitamino D trūkumas

Žmonėms, kuriems kraujo spaudimui mažinti yra skiriami preparatai su galūne -prilis arba -sartanas, beveik visada trūksta vitamino D.

„Atstačius vitamino D kiekį kraujyje, sumažėja kraujo spaudimas. Tai reiškia, kai trūksta vitamino D, didėja kraujo spaudimas“, – patikino A. Unikauskas.

Vitamino D mes galime gauti iš saulės arba mes jo galime gauti gerdami vitaminą D3.

Atsparumas insulinui

Anot A. Unikausko, šiuo atveju nieko negalime per daug nustebinti, nes žmonėms, kurie yra atsparūs insulinui, visada didėja kraujo spaudimas.

REKLAMA

Deguonies trūkumas ir sutrikusi azoto oksido gamyba

Dar vienas labai svarbus komponentas kovoje su padidėjusiu kraujo spaudimu yra azoto oksidas.

„Ką jis daro? Jis praplečia kraujagysles. Kai jis jas praplečia, kraujotaka pagerėja ir nebūtina organizmui kelti kraujo spaudimo“, – pabrėžia profesorius.

Azoto oksido gamybai labai svarbus vienas mūsų organizmo fermentas, tačiau, deja, yra žmonių, kuriems jis yra tiesiog neveiksnus.

REKLAMA

„Ar jis yra veiksnus, ar neveiksnus, egzistuoja tyrimas – ADMA (asimetrinis dimetilargininas)“, – teigia A. Unikauskas.

Šio fermento trūkumą galėtų sumažinti aminorūgštis L-argininas, kuris padėtų padidinti azoto oksido gamybą organizme. Baltymas L-argininas padeda kraujyje padidinti deguonies kiekį ir taip papildomai krauju aprūpinti raumenis.

„Dėl to labai aktualus vyrams, nes turi įtakos potencijos gerinimui. <...> Šį baltymą itin dažnai įsigyja sportininkai, nes jis gali sumažinti skausmą po treniruotės“, – L-arginino naudą vardijo laidoje A. Unikauskui talkinusi „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L-arginino galima gauti iš saulės, žalių burokėlių sulčių, česnakų bei vitamino E. Tačiau jei L-arginino natūraliais būdais gauti neužtenka, tam yra specialūs preparatai.

Prispausta tarpslankstelinė arterija

Kaklinėje stuburo dalyje slankstelių struktūroje driekiasi taip vadinamos slankstelinės arterijos, kurios kartu su miego arterijomis susijungdamos su smegenimis maitina mūsų smegenis.

„Kitaip tariant, smegenys turi gauti pakankamai kraujo. Jeigu įvyksta problema su tarpslanksteliniu disku, su slanksteliu, dažniausiai taip vadinamas 2 slankstelis kaklo, nedidelis pasislinkimas prispaudžia slankstelinę arteriją ir jau į smegenis patenka mažiau kraujo. 

REKLAMA

Aš suprantu, mes galime sakyti, kad kompensuoja miego arterija, bet vis tik kraujo patenka mažiau ir vėlgi organizmas priverstas padidinti kraujo spaudimą“, – teigė A. Unikauskas.

Ką tokiu atveju daryti? Pasak A. Unikausko, yra keli specialūs pratimai, kurie gali padėti pagerinti kraujotaką kaklo kraujagyslėse.

Šiuos pratimus galite pamatyti čia:

Dar daugiau apie arterinės hipertenzijos priežastis galite sužinoti laidos iškarpoje, esančioje straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 11:30 per TV3 televiziją!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų