REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkai skaičiuoja, kad kiekvienais metais Lietuvoje mažėja kiaulių ūkių. Anot jų, smulkiųjų kiaulių augintojų jau nebeliko, netrukus gali nelikti ir stambiųjų. Ūkininkų teigimu, kiaulieną tenka parduoti už mažesnę kainą, nei siekia jos savikaina. Anot jų, patirdami nuostolius ūkininkai negalės ilgai išsilaikyti rinkoje.

Ūkininkai skaičiuoja, kad kiekvienais metais Lietuvoje mažėja kiaulių ūkių. Anot jų, smulkiųjų kiaulių augintojų jau nebeliko, netrukus gali nelikti ir stambiųjų. Ūkininkų teigimu, kiaulieną tenka parduoti už mažesnę kainą, nei siekia jos savikaina. Anot jų, patirdami nuostolius ūkininkai negalės ilgai išsilaikyti rinkoje.

REKLAMA

Apie kiaulininkystės sektoriaus padėtį Lietuvoje lapkričio 3 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje diskutavo kiaulių augintojai ir Žemės ūkio ministerijos atstovai.

Žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius pripažino, kad kiaulininkystės sektorius susiduria su rinkų užėmimu.

„Kinija sustabdė ES kiaulienos eksportą dėl afrikinio kiaulių maro, todėl šalys ieško kitų rinkų. Dalis kiaulienos plūstelėjo ir pas mus. Mūsų klientai lojalūs tik kainai, todėl ją sumažinę kitų rinkų kiaulių augintojai ir perdirbėjai nukonkuravo lietuvius.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik stabdyti gamybą kainuotų daugiau, todėl turime atstovėti šį karą dėl vidaus rinkos“, – teigė viceministras.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas pasigedo konkrečių valdžios sprendimų.

REKLAMA

„Dėl didelio kiekio ir užstrigusio importo susidarė kiaulienos perteklius. Lietuvoje supirkimo kaina žemiausia Europoje. O iš brangesnių rinkų atvežama kiauliena Lietuvoje pigesnė. Reikia kalbėtis su Konkurencijos taryba dėl to, nes prekybininkai su mumis nesitaria.

Kiaulininkystės sektorius yra kritinėje situacijoje. Reikia greito sprendimo, nes paskui jau gali būti per vėlu“, – sakė A. Baravykas.

Seimo narys Andrius Vyšniauskas tikino, kad keli milijonai prastos situacijos neišspręs.

„Problema yra sisteminė. Reikėtų padaryti analizę, kurioje būtų išanalizuoja kiekvienos ES šalies situacija ir būtų pasakyta, kaip jie padeda savo šalies kiaulių augintojams.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat į kainų situaciją turėtų reaguoti Konkurencijos taryba. Dar reikėtų spręsti ir dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) dydžio“, – sakė A. Vyšniauskas.

Viceministras P. Lukševičius sutiko su pastaba ir sakė, kad į Konkurencijos tarybą greitu metu bus kreipiamasi, taip pat bus analizuojama situacija kitose šalyse.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis irgi teigė, kad reikia greitų sisteminių sprendimų, kurie bus aptarti kito posėdžio metu.

Kiaulių augintojų nebeliks?

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius jau anksčiau teigė, kad ūkininkai maisto tiekimo grandinėje yra silpniausia grandis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne ūkininkų pusėje yra derybinės galios. Trumpuoju laikotarpiu ūkininkai gali atsidurti kainų žirklėse, kai išaugus savikainai neišaugs žaliavos pardavimo kaina. Jeigu ūkininkams pardavus grūdus, pieną ar mėsą neišeis padengti savikainos, jie gali imti tiesiog mažinti javų laukus ar galvijų bandas.

Jeigu ūkininkai nebeturės pinigų nebeinvestuos į ateinančių metų derlių, produkcijos gamybą. Tai sukurs deficitą, kuris pradės diktuoti kainas žaliavų supirkėjams. Jie pradės konkuruoti dėl produkcijos. Toks rinkos išsibalansavimas ne tik, kad nenaudingas rinkos žaidėjams, bet ir vartotojams, juk už viską galiausiai susimokės pirkėjas“, – komentavo ūkininkų atstovas.

REKLAMA

R. Juknevičius atkreipė dėmesį, kad kai kurių žaliavų Lietuvoje jau trūksta, pavyzdžiui, kiaulienos.

„Gyvo svorio kiaulienos kaina šiuo metu siekia apie 0,80 euro už 1 kg. Tuo metu jos savikaina – 1,25 euro. Tad kiaulių augintojai patiria nuostolių, o laimi perdirbėjai ir prekybininkai. Pirkėjai taip pat išlošia, nes jiems dar pasiūloma įvairių akcijų ir nuolaidų.

Mažų ir vidutinių kiaulių augintojų Lietuvoje jau nebeliko. Tad jeigu tokios žaliavos kainos laikysis ir toliau, greitai nebeliks ir didžiųjų kiaulių augintojų kompleksų, jie nutrauks veiklą ir užsidarys“, – įspėjo R. Juknevičius.

Supirkimo kainos krenta

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktoriaus Algio Baravyko irgi teigė, kad kiaulių supirkimo kainos kas mėnesį krenta žemyn, už gyvo svorio kilogramą jau mokama tik 0,67–0,80 euro.

REKLAMA

„Užauginti 110-115 kg sveriančią kiaulę kainuoja apie 130–140 eurų, o gaunama už ją vos 80–90 eurų, todėl kiaulininkystės ūkių grynasis nuostolis siekia 50 Eur nuo kiekvienos parduotos kiaulės. Šalies kiaulininkystės sektorius, per savaitę realizuojantis apie 19 tūkst. kiaulių, iki šių metų pabaigos gali patirti apie 15 mln. eurų nuostolių“, – skaičiavo asociacijos direktorius.

Žemės ūkio ministerijos stebimi statistikos duomenys taip pat rodo blogėjančias kainų prognozes. Per savaitę kiaulių skerdenų supirkimo kaina Lietuvoje sumažėjo 5,3 proc. Palyginti 2021 m. supirkimo kainas su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, per metus jos sumažėjo 11,4 proc. (ES – beveik 5,7 proc.). Akivaizdu, kad nemažai šalies kiaulių augintojų šiuos metus baigs nuostolingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabartinė padėtis tokia, kai laikinai laimi kiaulių pirkėjas, tačiau visam laikui pralaimi augintojas“, – sako A. Baravykas.

Anot jo, kiaulių augintojai jaučiasi bejėgiai ir prašo nestandartinių sprendimų – PVM mažinimo mėsai, paskolų grąžinimo terminų atidėjimo.

„Siekdami nutraukti nuostolingą kiaulių auginimą ir perteklinės mėsos kiekio didėjimą, jie net svarsto imtis tokių kraštutinių priemonių kaip paršelių užmigdymas arba visiškas pasitraukimas iš kiaulių auginimo veiklos“, – įspėjo A. Baravykas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų