REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šildymo sezonas ant nosies ir ugniagesiai ragina pasirūpinti saugumu – išsivalyti dūmtraukius ir susitvarkyti krosnis. Šaltuoju metų laiku pagrindinė gaisrų priežastis ir yra nevalyti kaminai ar senos krosnys. Kaminkrėčiai darbuojasi išsijuosę, bet sako, kad dar ne pats darbymetis.

Šildymo sezonas ant nosies ir ugniagesiai ragina pasirūpinti saugumu – išsivalyti dūmtraukius ir susitvarkyti krosnis. Šaltuoju metų laiku pagrindinė gaisrų priežastis ir yra nevalyti kaminai ar senos krosnys. Kaminkrėčiai darbuojasi išsijuosę, bet sako, kad dar ne pats darbymetis.

REKLAMA

Visgi nemažai į saugumą žiūri aplaidžiai ir susigriebia tik tuomet, kai į namus pradeda veržtis smalkės. O yra ir tokių atvejų, kai žmonės net nežino, kad kaminas jau buvo užsidegęs ir iki didelės nelaimės labai nedaug trūko.

Šiaulietis kaminkrėtys Edikas sako – darbo nepritrūksta. Šildymo sezonas jau ant nosies, bet nemažai lietuvių dar nėra jam pasiruošę – neišsivalę kaminų. Vyras atvažiavo išvalyti šiaulietės Verutės dūmtraukio ir visos šildymo sistemos. Moteris neslepia: kaminas nevalytas jau kelerius metus.

„Jau 3 metus nevaliau, pagalvojau, kad reikia išsivalyti. Pernai negalėjau prisikviesti, žinote, labai užsiėmę tie kaminkrėčiai“, – sako šiaulietė Verutė.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris sako, kad kartais, užkūrusi krosnį, net smalkes namuose užuodžia. Tada ir susizgrimba, kad metas kviesti kaminkrėtį.

„Paskui eina dūmai į vidų. Jau iš karto jaučiu, kad reikia kaminą valyti. Ne tik kad tą patį pečių, abu skyrius, kas savaitę, kas dvi išsivalau. Eina dūmai tiesiog. Jauti, kad kažkas netvarkoj“, – pasakoja Verutė.

REKLAMA

Bet tiek kaminkrėčiai, tiek ugniagesiai ragina nelaukti, kol smalkės pradės veržtis. Tai labai pavojinga. Ir gali reikšti, kad užsidegė suodžiai kamine. Šalyje kasmet per šildymo sezoną dėl netvarkingų krosnių ir dūmtraukių kyla apie tūkstantį gaisrų. Nevalyti kaminai, senos krosnys yra dažniausia gaisrų priežastis šaltuoju metų laiku. Anot ugniagesių, dūmtraukius būtina valyti mažiausiai keturis kartus per metus.

„Dūmtraukį būtina išvalyti prieš šildymo sezoną ir ne rečiau kaip kas trys mėnesiai. Aišku, intensyviau kūrenant, reiktų dažniau. Nes turime atvejų, kai išsivalo žmonės dūmtraukius, praeina mėnuo ir vėl užsikišę“, – sako Marijampolės PGT specialistas Alfonsas Girtas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nemažai lietuvių įsitikinę, kad išvalę kaminą vieną kartą per metus – gali jaustis saugūs. Marija iš Ąžuolų Būdos sako, kad kvietė kaimyną. Už 20 eurų vyras suodžius kamine išvalė.

„Gal kokią gegužę ar birželį, tokiu laiku. Dar vyras gyvas buvo. Tai tokiu laiku. – O kiekvienais metais stengiatės išsivalyti? – Kiekvienais. Nebūna, kad neišsivalytume, baisu, kad neužsidegtume“, – sako Ąžuolų Būdos gyventoja Marija.

Marijos kaimynas Vytautas anksčiau pats valydavo namo dūmtraukį. Dabar sveikata nebeleidžia, tai anūkai šį darbą padaro.

„Turiu du anūkus, tai abudu smarkūs. Tai man užlipa. Jei ne vienas, tai kitas. – Ir iškrapšto, ką reikia ir ko nereikia? – Tai turiu nusipirkęs valymą“, – sako Ąžuolų Būdos gyventojas Vytautas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ugniagesiai rekomenduoja labiau pasitikėti specialistais ir netaupyti saugumo sąskaita. Neišmanant šio darbo – nelaimę irgi galima prisišaukti.

„Tas nekokybiškas dūmtraukių valymas tikrai irgi nemaža priežastis. Kai nuvažiuoji į įvykį, sako, kad valėmės, tvarkėmės. Bet, pasirodo, nepakankamai valyta ir daryta“, – tvirtina A. Girtas.

O kaminkrėtys Edikas sako, kad dabar, prieš šildymo sezoną, tikrai ne pats intensyviausias darbymetis. Iškvietimai, anot šiauliečio, pasipils tuomet, kai žmonės pradės šildytis namus. Neretai suprantama, kad kažkas negerai tada, kai pradeda veržtis suodžiai į namus arba jau kyla gaisras.

„Rudenį žmonės apie 30 procentų pasiruošia sezonui. Visi kiti dažniausiai, kai jau ištinka nelaimė – kai kaminas užsidega arba nebėra traukos. Tada jau skambina žiemą. O žiemą tenka po 3–4 kaminėlius aplankyti pastoviai“, – sako kaminkrėtys Edikas Lisauskas.

REKLAMA

Kaminkrėčių kainos Lietuvoje prasideda nuo 40 eurų. Dūmtraukio valymas gali kainuoti ir kelis šimtus, jei jis apleistas ar priėjimas labai sudėtingas. Anot šiauliečio kaminkrėčio, žmonės linkę taupyti tokiai paslaugai, tačiau paskui gali tekti sumokėti ženkliai brangiau. Net ir namus sudeginti.

„Suodžiai užsidegė, uždarė praeinamumą. Ir tada prasideda ieškojimai,  kur kas galėtų išvalyti. Skambina žmonės, kas galėtų būti, kad dūmai eina per visur tik ne per kaminą“, – kalba E. Lisauskas.

„Atsakingiau žiūri tie, kurie yra susidūrę. Kurie nėra susidūrę, neturėję, daug kur tenka ir su akcijomis pavažinėti, ai, sako amžiais nereikėjo ir nereikės jų. Kiti sako, kad meistras pasakė, kad 5 metus gali nevalyti“, – teigia A. Girtas.

REKLAMA

Žmonės būna šokiruoti, kai sužino, kad iki nelaimės trūko labai nedaug. Štai šiaulietės Verutės kaminą išvalęs kaminkrėtys Edikas konstatuoja: kamine buvo kilęs gaisras. Laimė, jis neišplito.

Anot ugniagesių statistikos, daugiau nei pusė visų gaisrų kyla kaimo vietovėse. Todėl, kad čia didesnė dalis gyventojų namus šildo kietuoju kuru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų