REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency international“ Lietuvos padalinio vadovas Sergejus Muravjovas ragina kruopščiau apgalvoti partijų išlaidų kontrolę.Pasak jo, svarbu ne prilyginti partijas ministerijoms ar departamentams, o efektyvinti jų finansų stebėseną.

REKLAMA
REKLAMA

Pataisė įstatymą

Seimas priėmė Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kuriomis nutarta netaikyti šio įstatymo nuostatų politinių partijų vykdomiems pirkimams. Taip buvo „praregėta" ir imta lopyti neseniai įvykdytos reformos logines klaidas. Už šiuos teisės aktų pakeitimus balsavo 91 Seimo narys, prieš – 15, susilaikė 17 parlamentarų.

REKLAMA

Iki šiol įstatyme įtvirtinta, kad viešasis ar privatusis juridinis asmuo yra perkančioji organizacija, jeigu visa ar tam tikra jo veiklos dalis yra skirta specialiai viešiesiems interesams, kurie yra nekomercinio ir nepramoninio pobūdžio, tenkinti ir jo veikla yra daugiau kaip 50 proc. finansuojama iš valstybės ar savivaldybių biudžetų arba kitų valstybės ar savivaldybių fondų lėšų, arba kitų nustatytų viešųjų ar privačiųjų juridinių asmenų lėšų. Pagal priimtas pataisas yra įtvirtinama, kad perkančioji organizacija yra viešasis ar privatusis juridinis asmuo, išskyrus politines partijas.

REKLAMA
REKLAMA

Projekto iniciatoriai – Seimo pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas ir Seimo narys Arūnas Valinskas.

Prieš kelis mėnesius prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva buvo įvykdyta partijų finansavimo reforma. Juridiniams asmenims uždrausta finansuoti partijas, apribotos fizinių asmenų paramos sumos ir nutarta daugiau lėšų partijoms skirti iš biudžeto. Vėliau susizgribta, kad partijos lyg ir tampa biudžetinėmis organizacijomis, tad turėtų rengti viešuosius pirkimus net ir besirinkdamos kaimo sodybą savo sąskrydžiui. Minėtas pataisas kritikavo mažųjų partijų atstovai, teigdami, kad naujoji tvarka palanki didžiosioms ir jau įsitvirtinančioms partijoms, nes biudžetinių lėšų skirstymas ir toliau vyks pagal paskutiniuose rinkimuose laimėtą mandatų skaičių. Be to, kritikai teigia, kad taip politika paverčiama iš esmės vien turtingųjų privilegija. Konstitucinis Teismas dar turės atsakyti ar iš biudžeto neturi būti finansuojamos ir mažosios partijos ir ar teisėtai iš kampanijų dalyvių reikalaujama piniginių užstatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Situacija nėra tipinė

Su korupcija kovojančios tarptautinės organizacijos „Transparency international“ Lietuvos padalinio vadovas Sergejus Muravjovas pripažįsta, kad situacija su partijų finansavimu yra netipiška. Kartu jis ragina taisyti politinių partijų finansavimą reglamentuojančius įstatymus, kad biudžetinių lėšų panaudojimas būtų skaidresnis.

„Reikia pasakyti, kad dabar galiojanti išlaidų deklaravimo tvarka tiek kampanijų metu, tiek joms nevykstant – visiškai neinformatyvi. Šią situaciją reikia taisyti,“- sakė jis portalui Balsas.lt.

Pasak S. Muravjovo, reiktų priimti ir nevyriausybinių organizacijų veiklą aiškiau reglamentuojančius įstatymus, nes partijos neretai yra finansuojamos per trečiuosius asmenis.

Visą S. Muravjovo komentarą galite išgirsti čia:


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų