REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertai teigia, kad sekmadienį įvykęs incidentas jau nebėra dar viena raudonoji linija, kurią peržengė Baltarusija, o veikiau įprasta režimo veikimo taktika. Visgi šis precedentas siunčią įspėjimą ne tik Rusijos ir Baltarusijos opozicionieriams, bet ir Lietuvos pareigūnams, kad šie negali jaustis saugūs sėdėdami lėktuve ir juos gali ištikti R. Pratasevičiaus likimas.

Ekspertai teigia, kad sekmadienį įvykęs incidentas jau nebėra dar viena raudonoji linija, kurią peržengė Baltarusija, o veikiau įprasta režimo veikimo taktika. Visgi šis precedentas siunčią įspėjimą ne tik Rusijos ir Baltarusijos opozicionieriams, bet ir Lietuvos pareigūnams, kad šie negali jaustis saugūs sėdėdami lėktuve ir juos gali ištikti R. Pratasevičiaus likimas.

REKLAMA

Sekmadienį priverstinai nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas skridęs iš Atėnų į Vilnių. Baltarusija privertė lėktuvą nusileisti Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumui iškilusią grėsmę lėktuve.

Atlikus lėktuvo patikrą, ši informacija buvo nepatvirtinta. Minske buvo suimtas Baltarusijos opozicijos atstovas, informacinio projekto „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Rytų Europos studijų centras (RESC) surengė diskusiją, skirtą sekmadienio incidentui aptarti.

„Svarbiausias akcentas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, <...> iki šiol mes nematėme tokio įžūlumo“, – teigė RESC ekspertas Maksimas Milita.

REKLAMA

Jo teigimu, tai unikalus precedentas, kai Aliaksandro Lukašenkos režimas pasinaudojo tarptautinės aviacijos ir saugumo landomis.

„Atrodo, kad tai yra ta tarptautinės teisės dalis, kurios laikosi visi politiniai režimai, nesvarbu, kiek demokratiški jie yra“, – kalbėjo M. Milita.

Pasak eksperto, ES ir NATO pašonėje mes matėme pavyzdį, kai skirtingos kelių šalių saugumo struktūros pasinaudojo pažeidė tarptautinės aviacijos taisykles.

M. Militos teigimu, nei Ramanui Pratasevičiui, nei Sofijai Sapegai, kurie buvo išlaipinti iš lėktuvo ir sulaikyti, nėra pareikšti jokie aiškūs kaltinimai, nėra žinoma, kur jie yra.

REKLAMA
REKLAMA

„Režimas toliau siekia piratauti, toliau siekia imti vis daugiau įkaitų, kurių skaičius viršija jau 405 žmones“, – tvirtino M. Milita.

VU TSPMI daktaras, politologas Laurynas Jonavičius teigė, kad susidaro įspūdis, kad tai jau nebėra nauja raudona linija, o tai tapo įprasta režimo praktika.

Apie raudonas linijas kalbėti neverta

Su tuo sutiko ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

„Jau nebeverta kalbėti apie dar vienas raudonąsias linijas. Turime šalia savęs režimą, kuriam jokios taisyklės negalioja. Kaip vienas žmogus pajuokavo, virš Lukašenkos yra nebent Putinas.

Jei Putinas kažkur stabdytų, tai jis kažkur gal ir sustotų, bet nebūtinai ir tai įvyktų. Tą reikia labai aiškiai suvokti. Šito asmens ir viso režimo tikslas yra išgyvenimas ir politinių oponentų dorojimas, kontrolė, bauginimas“, – sakė L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politiko teigimu, tai yra ir signalas kitiems opozicijos veikėjams, kad režimas ketina juos medžioti, ir grasinimas vidinei šalies auditorijai nutraukti protestus.

L. Kasčiūno teigimu, svarbus momentas, kad Baltarusijos KGB galimai kartu su Rusijos žvalgybos tarnybomis surengė ataką nebe Rytų erdvėje, o Europos Sąjungos teritorijoje.

Pasak L. Kasčiūno, šis incidentas yra ir signalas Lietuvai ir Lenkijai, šalims, kuriose Baltarusijos opozicijos atstovai ieško politinio prieglobsčio.

„Esminis iššūkis mums dabar kaip apsaugoti tuos žmones mūsų teritorijoje, kaip sukurti tam tikrą infrastruktūrą, kuri užtikrintų šitų žmonių apsaugą“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

REKLAMA

Jis pažymėjo, kad Rusijos ir Baltarusijos opozicijos atstovai privalo turėti omenyje, kad lėktuve nebūtinai esi saugus, nes gali būti nepaisoma tarptautinių taisyklių.

„Įsijungia tam tikri rizikos faktoriai, kuriuos matėme ir šį kartą. <...> Jie turi nuolat apie tai galvoti“, – pažymėjo L. Kasčiūnas.

Saugotis turėtų ir lietuviai

NSGK pirmininko teigimu, tai gali būti ir signalas ir Lietuvos piliečiams. L. Kasčiūnas siūlė nepamiršti Sausio 13-osios bylos, kurios prokurorams ir teisėjams nerekomenduojama vykti į Baltarusiją ir Rusija. L. Kasčiūno teigimu, šiems asmenims taip pat reikėtų apgalvoti ir skrydžių maršrutus, kad jie nekirstų Baltarusijos ir Rusijos teritorijos.

REKLAMA

„Šalia to, turime galvoti, koks turi būti atsakas režimui“, – teigė L. Kasčiūnas.

Pasak jo, sankcijos režimui turėtų eiti dviem kryptimis – Baltarusijos paskelbimas neskraidymo zona, draudimas avialinijoms „Belavia“ skraidyti į ES ir NATO teritorijas, ir tokios sankcijos, kurios nebūtų simbolinės, o kirstų, pasak L. Kasčiūno, per režimo pamatus. Jo teigimu, tai turėtų būti sankcijos pagrindinėms įmonėms ir asmenims, kurie remia režimą.

Prezidento vyr. patarėjas nacionaliniam saugumui Darius Kuliešius siūlė būti realistais ir nesitikėti, kad įmanoma pakeisti A. Lukašenkos režimą, tad reikia daryti viską, kad galėtume patys save apsaugoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra per daug pavyzdžių, kad tai yra režimas, kuris kelia tiesioginę grėsmę tiek mūsų, tiek regiono, tiek visos Europos Sąjungos saugumui“, – kalbėjo D. Kuliešius.

Prezidento patarėjo teigimu, reikia stengtis, kad tokie incidentai neturėtų galimybės pasikartoti. Anot jo, turime kalbėti apie investicijas į mūsų šalies ir pasienio saugumą, stiprinti iš Baltarusijos pasitraukusių opozicionierių saugumą.

„Mūsų regionas yra tiesioginiame pavojuje. Baltarusijos ir Rusijos karinio integravimo modelis, kuris gali bet kurią dieną įvykdyti incidentą. Vakarykštis incidentas yra labai šiurkštus ir didelis tarptautinės teisės pažeidimas, tai yra sunkus nusikaltimas“, – pripažino D. Kuliešius.

REKLAMA

Jo tvirtinimu, taip pat reikia pasiruošti ir galimiems incidentams ateityje.

„Reagavimas turi būti šiandien, neatidėliojant, jis turi būti atgrasantis. <...> Turime išmokti gyventi su kaimynystėje esančiu režimu, taip, kad jis mums nekeltų jokio saugumo pavojaus. Kartu turime remti laisvą, demokratinę visuomenę, kuri kovoja su tuo režimu ir stengiasi, kad šalyje įvyktų pokyčiai“, – kalbėjo D. Kuliešius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų