REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
66
„MG Baltic“ byla (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį atsiverčia didžiausios politinės korupcijos bylą nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Joje kaltinimai pateikti penkiems fiziniams asmenims ir trims juridiniams. Tačiau posėdį teko nukelti į penktadienį, mat vienas kaltinamųjų nepasirodė.

66

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį atsiverčia didžiausios politinės korupcijos bylą nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Joje kaltinimai pateikti penkiems fiziniams asmenims ir trims juridiniams. Tačiau posėdį teko nukelti į penktadienį, mat vienas kaltinamųjų nepasirodė.

REKLAMA

Byloje kaltinimai reiškiami buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui, buvusiam Darbo partijos vadovui Vytautui Gapšiui, buvusiam Liberalų sąjūdžio valdybos bei Seimo nariui Šarūnui Gustainiui ir buvusiam Liberalų sąjūdžio nariui, parlamentarui Gintarui Steponavičiui.

Taip pat kaltinimai pateikti trims juridiniams asmenims – „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai.

REKLAMA
REKLAMA

Bylos pabaigos neprognozuoja

Į teismo posėdį dabar jau buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis atėjo nekalbus ir nesiryžo prognozuoti savo bylos baigties. Jis sakėsi palikęs koncerną ir dabar dirbantis ties bylos studijavimu. Jis taip pat neprognozavo, ar byloje bus netikėtumų, bet pripažino, kad ketvirtadienio posėdyje pateiks prašymų.

REKLAMA

„Nėra labai malonu eiti į savo bylą. Neprognozuoju, aš ne teisėjas. Byla įdomi“, – prieš teismo posėdį žurnalistams kalbėjo R. Kurlianskis.

Tuo tarpu buvęs liberalų lyderis E. Masiulis atrodė nusiteikęs gerai, džiaugėsi, kad pagaliau atėjo laikas atversti bylą. Visi kaltinamieji laikėsi atokiau vienas nuo kito, tačiau E. Masiulis persimetė žodžiu su R. Kurlianskiu, teiraudamiesi vienas kito, kaip laikosi. 

G. Steponavičius į posėdį neatvyko. Jo advokatas teismui perdavė, kad parlamentaras Seimo sprendimu išvyko į komandiruotę. Kadangi trūksta vieno kaltinamojo, posėdį pasiūlyta nukelti į penktadienio popietę.

REKLAMA
REKLAMA

Kada byla baigsis, parodys gyvenimas

„MG Baltic“ byla vadinama amžiaus byla, tačiau taip pat lyginama su dešimtmečiu trukusia Darbo partijos byla. G. Steponavičiui nepasirodžius posėdyje, žiniasklaida ėmė spėlioti, ar posėdžio nebandoma vilkinti specialiai. Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius nebandė spekuliuoti, teigdamas, kad viską parodys gyvenimas.

„Aš ne aiškiaregis, kiek ji truks, komentuoti negaliu, prognozių nebus. Negaliu atsakyti į tokius klausimus, nes neturiu duomenų, jog gerbiamas Steponavičius neatvyko dėl priežasčių, kurios nėra svarbios. Gyvenimas parodys, kada turėsime sprendimą,“ – žurnalistams sakė J. Laucius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokuroras taip pat nesutiko komentuoti, kokiu mastu „MG Baltic“ galėjo papirkinėti politikus, jis taip pat neatskleidė, kokios bausmės gali grėsti kaltinamiesiems.

Piktinasi suklastotais dokumentais

E. Masiulis tikisi, jog į penktadienį nukeltas posėdis galiausiai įvyks, mat jam nesinori vilkinti bylos proceso.

„Kuo mažiau pertraukų – tuo geriau, nusiteikę dirbti. Bet matome, kad yra labai daug bylos dalyvių. Kai visi vienoje valtyje sėdime, tokios taisyklės – jei kažkuris vienas į tą valtį neatsisėdo, tai nukeliamas posėdis. Noriu palinkėti, kad rytoj atidėtas posėdis įvyktų ir visi atvyktų“, – žurnalistams po posėdžio kalbėjo E. Masiulis.

REKLAMA

Paklaustas, kaip vertina pastaruoju metu visuomenei nutekintus Valstybės saugumo departamento dokumentus, kuriuose figūruoja jo pavardė, E. Masiulis piktinosi, kad juose nemaža dalis medžiagos esą suklastota.

„Nieko man čia nuostabaus ir keisto. Jeigu tikslas yra artėjant teismo procesui sustiprinti visuomenės opiniją, kad čia iš tikrųjų vyko kažkokie labai baisūs dalykai, tai natūralu, kad ir mano pavardė minima. Bet pati išvada paremta suklastotais dokumentais, nes krūva yra dokumentų, kurie įrašyti VSD pažymoje“, – piktinosi kaltinamas.

Kyšininkavimas ir prekyba poveikiu

E. Masiulis įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Visi įtariamieji savo kaltę neigia.

REKLAMA

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Teisėsauga įtaria, kad R. Kurlianskis per papirkinėjamus politikus siekė „MG Baltic“ naudingų sprendimų priėmimo Seime svarstant įstatymus dėl vartojimo kreditų, atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo, bandė paveikti Seimo nutarimo dėl kelio Vilnius–Utena priėmimą.

Jis taip pat kaltinamas siekęs, kad iš Vilniaus savivaldybės tarybos darbotvarkės būtų išimtas klausimas dėl paminklo Jonui Basanavičiui, būtų priimti koncernui priklausančioms žiniasklaidos priemonėms palankūs sprendimai, skirstant Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros įgyvendinamų projektų viešinimo bei visuomenės informavimo kampanijų 2016 m. biudžetus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milžiniška byla

Teisėsauga akcentuoja, kad ši byla yra milžiniška. Joje – net 108 tomai, kuriuose įsegti daugiau nei 21 tūkst. dokumentinių lapų.

Ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu stambiu mastu buvo pradėtas 2016 m. gegužės 11 d. Atliekant didelės apimties ikiteisminį tyrimą buvo atlikta keliasdešimt garso įrašymo, rašysenos, pirštų antspaudų, informacinių technologijų, ūkinės-finansinės veiklos specialistų tyrimų. Ikiteisminio tyrimo metu buvo surengta daugiau kaip 200 apklausų, kuriose apklausta daugiau kaip 150 asmenų, iš kurių virš 50 – šios ir praėjusios kadencijos Seimo narių, keletas buvusių ministrų ir Europos Parlamento narių.

Kaltinamiems politikams ir verslininkams gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų, verslo koncernas ir politinės partijos gali gauti baudą, sulaukti veiklos apribojimo ar net likvidavimo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų