REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) duomenimis,  2010 metais sulaukta 1900 vartotojų skundų dėl nekokybiškų prekių, 64 proc. jų buvo pagrįsti.

REKLAMA
REKLAMA

„Pernai rinkoje radome 110 pavojingų produktų. Didžioji dalis jų – kosmetika, žaislai“, - teigė VNMPI viršininkas Ramūnas Lebedys. Jo teigimu, Europos Sąjungoje praeitąmet buvo rasta virš 2000 pavojingų produktų, 9 Lietuvoje rasti pavojingi produktai buvo aptikti ir kitose šalyse – Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje.

REKLAMA

„Po kelerių metų pertraukos pirmą kartą sumažėjo vartotojų skundų skaičius. 2009 metais gavome beveik 2300 skundų, praeitąmet jų buvo 1900“, - pastebėjo R. Lebedys. Jo svarstymu,  šiuos pokyčius galima būtų sieti su vartotojų perkamosios galios susilpnėjimu bei pagerėjusia reakcija iš pardavėjų pusės.

„Jau ne vienus metus aiškiname, kad pardavėjai irgi turi tam tikras teises ir prievoles, gali būti, kad atsiranda daugiau atvejų, kai vartotojai  išsprendžia klausimus tiesiogiai bendraudami su pardavėjais“, - aiškino R. Lebedys.

REKLAMA
REKLAMA

Anot VNMPI viršininko pavaduotojo Ramučio Četvergo, skundų patikros metu, identifikuota 40 skirtingų tipų kenksmingos kosmetikos rūšių, 31 tipas žalingų žaislų, 8 statybos produktai ir 2 tipai skraidančių žibintų.

„Daugiausiai į Lietuvos rinką pavojingų produktų atkeliavo iš Kinijos, buvo pateikti 57 gaminiai. Iš Italijos atkeliavo 14 tokių produktų, iš Lenkijos 11. Netgi iš Vokietijos rasti du žmogaus sveikatai kenksmingi gaminiai“, - statistinius duomenis vardijo R. Četvergas.

Kosmetikoje dažni pažeidimai – naudojamos draudžiamos, sveikatai žalingos sudedamosios priemonės, žaisluose – naudojamos per smulkios vaikams detalės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VNMPI specialistų teigimu, už pavojingų produktų teikimą į rinką įmonėms gresia piniginės sankcijos. Kaip teigė inspekcijos  teisės skyriaus vedėja Dalia Skučaitė, tokių produktų gamintojams bei platintojams taikomos dvejopos nuobaudos.

„Jei produktas nepakenkia vartotojo sveikatai, tai sankcijos siekia nuo 500 iki 5000 litų. O jeigu jau yra vartotojo sveikatos sutrikimai, tai baudos būna ir iki 25 tūkst. litų“, - teigė D.  Skučaitė.

Didžiausia taikytina sankcija žmogaus mirties atveju 80 tūkst. litų, tačiau Lietuvoje tokio atvejo dar nėra pasitaikę.

REKLAMA

Kaip teigė inspekcijos viršininkas R. Lebedys, vartotojai ir patys turėtų atidžiau skaityti gaminio instrukcijas dar prieš prekes įsigydami bei atidžiau susipažinti su gaminio sudedamosiomis dalimis, jei žino, kad kam nors yra alergiški.

„ Problema kyla ir tada, kai žmogus įsigyja žalingą sveikatai prekę turguje, bet neturi pirkimo čekio. Tokiu atveju nustatyti ir įrodyti pažeidimą praktiškai neįmanoma, nes nėra kaip įrodyti kur ir iš ko konkrečiai vartotojas prekę nusipirko“, - tvirtino ir inspekcijos paslaugų kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Tuganauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų