REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo ministerijos klerkai nesikuklina: po pasaulį keliauja vietoj mokytojų

Pa­dė­kas su­si­ren­ka mi­nis­te­ri­ja, o ne va­sa­ros ato­sto­gas paau­ko­ję pe­da­go­gai

Simona PUŽAITĖ

Su Lietuvos jaunaisiais mokslininkais į Kinijos jaunimo mokslo ir technologinių inovacijų konkursą vyko ne jų mokytojai, o Švietimo ir mokslo ministerijos atstovės. Pasirodo, tokia praktika – įprasta. Ar jaunųjų talentų atradėjai ir ugdytojai visada įvertinami? Kodėl padėkas susirenka ministerija, o ne vasaros atostogas paaukoję pedagogai?

Kodėl be mokytojų?

Rugpjūčio mėnesį iš Kinijos jaunimo mokslo ir technologinių inovacijų konkurso šalies talentai grįžo nugalėtojais. Tarp jų – II vietą laimėję Šiaulių J. Janonio gimnazijos dešimtokai Pijus Žagrakalis ir Simonas Pranys. Įvertintas buvo jų darbas „Žemųjų dažnių virpesių įtaka sėklų dygimui ir augalo vegetacijai“.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Moksleiviai – jaunųjų tyrėjų klubo „MES“ nariai, kuriam vadovauja gimnazijos fizikos mokytoja Valentina Rakužienė. Ji padėjo mokiniams ruoštis ir Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų nacionalinio etapo konkursui. Gimnazija pristatė septynis tiriamuosius darbus, o į Lietuvos geriausiųjų dvidešimtuką pakliuvo keturi janoniečiai.

REKLAMA
REKLAMA

Į redakciją paskambinę pedagogai stebėjosi, kodėl į Kiniją nevyko gimnazistų mokytoja.

Mokytoja kukli

Pasak V. Rakužienės, porą mėnesių prieš konkursą Kinijoje teko juodai dirbti. „Vaikus reikia užjausti, jie beveik neturėjo atostogų“, – sako pedagogė. Konsultacijos vykdavo ir internetu, ir mokykloje.

REKLAMA

„Mokinių darbas svarbiausias, mokytojas yra tik vadovas. Nemanau, kad vadovas nuvykęs kažką pakeistų“, – komentavo V. Rakužienė.

Mokytoja sakė dirbanti ne dėl padėkos – svarbiausias ir brangiausias įvertinimas yra iš mokinių.

„Darai tai, kas tau patinka, o ne dėl to, kad įvertintų. Kurie dirba dėl pripažinimo, manau, jį randa, – sako pedagogė. – Mane džiugina, kad su mokiniais esame kvaištelėjusių bendraminčių kompanija.“

Jaunieji tyrėjai nebuvo pastebėti Šiauliuose: olimpiadai prilygstančiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape pirmą vietą laimėję moksleiviai nebuvo pakviesti į olimpiadų laimėtojų pagerbimo ceremoniją Ch. Frenkelio viloje.

REKLAMA
REKLAMA

Teko dirbti tris vasaras

Inovacijų konkurse Kinijoje III vieta skirta Tauragės „Versmės“ gimnazijos 11 klasės mokinei Violetai Kalašinskaitei už sukurtą metodą, kaip sumažinti bičių užkrečiamumą erkėmis.

Jaunosios tyrėjos darbo vadovė, gimnazijos tiksliųjų, gamtos mokslų ir technologinio ugdymo skyriaus vedėja Vitalija Kalašinskienė sakė nesvarsčiusi lydėti mokinės į konkursą Kinijoje.

„Geriau, kad važiavo žmogus jau ten buvęs, susipažinęs su aplinka“, – mano V. Kalašinskienė.

Mokytoja pripažįsta, jog pasiryžus dalyvauti konkurse visada tenka aukoti vasaras, savo laiką. Tyrimams ji paskyrė tris vasaras iš eilės. Kadangi mokslinis tyrimas apie bites, su jomis dirbama vasarą, žiemą vabzdžiai miega.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak pedagogės, už papildomą darbą su gabiais mokiniais ruošiantis olimpiadoms, konkursams nėra apmokama. Turėtų būti priešingai.

„Mokytojo darbas turėtų būti įvertintas pagal dirbamas valandas, kaip ir kiekvieno. Nerasite gydytojo ar pardavėjo, kuris dirbtų už dyką. Jei mūsų profesija prilyginta paslaugų teikėjams, už paslaugą reikia mokėti“, – sako V. Kalašinskienė.

Sprendžiama individualiai

Viena iš Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldaus Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro funkcijų – rūpintis gabių ir talentingų vaikų ugdymu. Centras organizuoja ir išvykas į konkursus.

Į minėtą konkursą Kinijoje vyko šio centro Neformaliojo vaikų švietimo metodikos skyriaus vedėja Gitana Viganauskienė ir ministerijos Bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamento Neformalaus ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus vyresnioji specialistė, Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinė koordinatorė Emilija Bugailiškienė.

REKLAMA

Mokiniai į konkursą vyko Kinijos Liaudies Respublikos kvietimu. Ministerija turėjo sumokėti tik kelionės išlaidas. Vienam buvo skirta 6000 litų suma.

Tyrimų nefinansuoja

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Komunikacijos skyriaus vedėjas Jonas Karolis sakė, kad kas lydės vaikus į tarptautinius konkursus kaskart sprendžiama individualiai. Lydintys asmenys tvarko dokumentus, susijusius su išvyka, bendrauja su organizatoriais.

J. Karolio teigimu, jokių specialių lėšų rengti mokslinius darbus mokiniams neskiriama. Tyrimus finansuoja tėvai, mokykla. Kadangi moksleiviai yra Jaunojo tyrėjo klubo nariai ir europinio projekto dalyviai, prieš vykdami į konkursą gavo nemokamas mokslininkų konsultacijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų