• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių mokslininkai sukūrė patį pažangiausią iki šiol pandemijų sklidimo kompiuterinį modelį, leidžiantį įvertinti pavojingų virusų plitimą pasaulio oro transporto magistralėmis, praneša „Dailymail.co.uk“.

REKLAMA
REKLAMA

Humboldto universiteto Berlyne (Vokietija) mokslininkų grupė, vadovaujama teorinės fizikos profesoriaus Dirko Brockmanno, savo tyrime rėmėsi 2003 m. SARS (sunkaus ūminio respiracinio sindromo) viruso ir 2009 m. naujo tipo gripo viruso H1N1 plitimo pasaulyje duomenimis. Jie padėjo sukurti pandemijos modeliavimo sistemą, leidžiančią prognozuoti naujų itin užkrečiamų ligų sukėlėjų pasirodymo įvairiose pasaulio dalyse greitį, sakoma pranešime.

REKLAMA

Pranešama, kad šis kompiuterinis modelis remiasi vadinamąja „efektyvaus atstumo“ koncepcija, teigiančia, kad mūsų dienomis epidemijos greičiau ir kur kas efektyviau plinta per įvairiose šalyse esančius stambius oro transporto mazgus, nei tarp skirtingų miestų ir kaimo vietovių toje pačioje šalyje, kurioje nustatytas ligos židinys.

Vokiečių mokslininkų paskelbtame vaizdo siužete demonstruojamas sumodeliuotas nežinomos epidemijos plitimas iš Londono „Heathrow“ oro uosto. Galima pamatyti, kaip ir kokiu greičiu šis nežinomas virusas iš Londono pasiekia kitus Europos miestus, Grenlandiją, šiaurės Afrikos miestus, o po to apima rytinę JAV pakrantę ir Indiją.

REKLAMA
REKLAMA

Į Europos miestus patekęs užkratas toliau plinta į Rusiją, JAV vakarinę pakrantę, Pietų Afriką ir pagaliau pasiekia toli nuo Londono esančią Australiją ir Naująją Zelandiją. Pasak epidemiologų, kol kas neįmanoma tiksliai apskaičiuoti, per kiek laiko konkrečioje vietoje aptiktas pavojingas virusas gali pasiekti kitas vietas, tačiau D. Britanijos vyriausybės Sveikatos apsaugos departamento turimais duomenimis, virusui vidutiniškai prireikia nuo 2 iki 4 savaičių, kol jis iš epidemijos epicentro pasiekia kitas pasaulio šalis.

Kadangi iš Londono „Heathrow“ oro uosto kasdien į 80 pasaulio šalių išskrenda 1 288 keleiviniai lėktuvai, o į šį oro uostą kasdien atvyksta ir iš jo atvyksta maždaug 191 000 žmonių, nesunku įsivaizduoti, kaip greitai po visą pasaulį pasklistų nauja pavojinga pandemija, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų