REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Dirvožemis yra ribotas ir neatsinaujinantis gamtos išteklius, kuris kaupia, filtruoja ir transformuoja daugybę medžiagų, tarp jų vandenį, maistines medžiagas ir anglį. Jis yra labai svarbūs siekiant švelninti klimato kaitą ir prisitaikyti prie jos, žemės ūkio gamybos ir aprūpinimo maistu, išsaugoti gamtą ir biologinę įvairovę. Tačiau augantys vartotojų poreikiai ištisus dešimtmečius alino šį žemės sluoksnį  ir dabar konstatuojama, kad apie 70 proc. ES dirvožemių yra apimti degradacijos procesų.ES 2030 m. dirvožemio strategijoje nustatyta vizija, kad iki 2050 m. visi dirvožemiai būtų sveiki, o dirvožemio apsauga, atkūrimas ir tvarus naudojimas taptų norma.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos dirvožemio apsaugai skirti  Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (toliau – Strateginis planas) trys geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (toliau – GAAB) standartai: GAAB5, GAAB6 ir GAAB7.

REKLAMA

GAAB5 – Erozijai jautrių teritorijų (šlaitų) apsauga

Skaudžiausia Europos problema – dirvožemio erozija, kurią sukelia vanduo, vėjas, žemės dirbimas ir jos tankinimas (suslėgimas), organinės anglies mažėjimas dirvožemyje ir dirvožemio biologinės įvairovės nykimas, druskėjimas bei natrio kiekio padidėjimas, dirvožemio tarša sunkiaisiais metalais ir pesticidais, atsirandantis per didelis nitratų bei fosfatų kiekis. Lietuvoje erozija yra pažeidusi apie 19 proc. šalies žemės ūkio naudmenų. Tai sudaro 0,5 mln. ha.

REKLAMA
REKLAMA

GAAB 5 standartas reglamentuoja žemės dirbimo valdymą siekiant sumažinti dirvožemio degradacijos riziką ir eroziją, atsižvelgiant į šlaito nuolydį.

 Saugoti ir tausoti dirvožemį ūkininkai turėjo ir per praėjusį paramos laikotarpį, bet Strateginiame plane įrašytas papildymas – žemės dirbimo apribojimai taikomi ir statesniuose nei 12 proc. šlaituose.  GAAB5 standartas šiuose šlaituose draudžia horizontalų žemės dirbimą. Jį būtina pakeisti dirbimo skersai technologija. Minėtuose šlaituose neleidžiama  auginti  bulvių, pašarinių ir cukrinių runkelių, kitų šakniavaisių ir šakniagumbių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d. privalu užtikrinti bent minimalią žolinių augalų augmeniją, arba per žiemą palikti ražienas ar kitas augalų liekanas. Minimu laikotarpiu draudžiama tose teritorijose esančias ražienas ar augalų liekanas įdirbti. Negalima dirbti ir purenti žemės vaismedžių ir vaiskrūmių plotuose ir jų tarpueiliuose.

GAAB5 standartas padeda apsaugoti šlaitus nuo žemės ūkio veiklos sukeliamos erozijos, užkerta kelią tolesniam dirvožemio potencialo praradimui, padeda išlaikyti geros kokybės dirvožemį ūkininkavimui. Šis reikalavimas privalomas pareiškėjams, kurių deklaruojami plotai patenka į nustatytas erozijai jautrias teritorijas.

REKLAMA

GAAB6 – dirvos apsauga jautriausiu periodu

Užtikrinti minimalią dirvožemio dangą apsaugant dirvožemį pažeidžiamiausiu laikotarpiu – žiemą –  įpareigoja Strateginiame plane numatytas GAAB6 standartas.

„Tai vienas sudėtingiausių ir įvairaus vertinimo sulaukiantis reikalavimas, įpareigojantis  dalyje deklaruoto ploto palikti dangą, kad per žiemą dirva be reikalo nedirvonuotų, kad būtų apsaugoma dirvožemio fizinė struktūra, gerinamas dirvožemio organinių medžiagų kiekis, mažinama maistinių medžiagų išplovimo rizika“, – reikalavimą apibūdina ŽŪM Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresnysis patarėjas Tadas Švilpauskas.

REKLAMA

Derybų pradžioje EK siūlė įpareigoti pareiškėjus palikti dangą visoje dirbamoje žemėje 100 procentų. Lietuvai pavyko išsiderėti šalies ūkininkams palankesnes sąlygas ir pagal GAAB6 standartą kiekvienais metais nuo gruodžio 1 d. iki kovo 15 d. pareiškėjai, deklaravusieji iki 50 ha, turės uždengti 50 proc., o deklaravusieji daugiau kaip 50 ha – 65 proc.  deklaruotos ariamosios žemės, sodų, uogynų.

„Yra trys alternatyvios dangos. Viena jų – rudenį pasėtos žieminės kultūros. Kita – neapartos ražienos. Iki šiol didelė dalis šalies ūkininkų nuėmę derlių ražienas suardavo. Naujajame paramos laikotarpyje to daryti nereikėtų.  Ražienas vertėtų palikti iki kitų metų pavasario, – rekomenduoja Tadas Švilpauskas. – Tinkama danga ir augalų liekanos. Ji labiausiai tinka uogų ir daržovių augintojams.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deklaruotus plotus su augaline danga draudžiama arti nuo gruodžio 1 d. iki kovo 15 d.

GAAB6 standartas įpareigoja iki kiekvienų metų spalio 1 d. apsėti arba apsodinti žemės ūkio augalais juodąjį pūdymą, išskyrus esantį daugiamečių sodų plotuose.

Dangos reikalavimas netaikomas einamaisiais metais įveistiems arba atnaujintiems sodams ir uogynams ir  yra neprivalomas plotams, kuriuose augo daržovės, bulvės, runkeliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų