REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje pradėti nuo COVID-19 skiepyti ir jaunesni nei 16-os, 12-os, 15-os metų vaikai, tai jie gali daryti net be tėvų sutikimo. Užkratui mažėjant švelnėja ir karantinas. Barai ir restoranai nuo ketvirtadienio jau galės dirbti kiek tinkami – jų darbo laikas neribojamas. Valdžia taip pat prailgino galimybių paso galiojimo laiką, su antigenų testu jis galios ne 24, o 48 valandas. Naujienų yra visuotinio vakcinavimo fronte. 

Lietuvoje pradėti nuo COVID-19 skiepyti ir jaunesni nei 16-os, 12-os, 15-os metų vaikai, tai jie gali daryti net be tėvų sutikimo. Užkratui mažėjant švelnėja ir karantinas. Barai ir restoranai nuo ketvirtadienio jau galės dirbti kiek tinkami – jų darbo laikas neribojamas. Valdžia taip pat prailgino galimybių paso galiojimo laiką, su antigenų testu jis galios ne 24, o 48 valandas. Naujienų yra visuotinio vakcinavimo fronte. 

REKLAMA

Nuo ketvirtadienio kavinėje, restorane, bare gerti ir valgyti bus galima ilgiau nei iki vidurnakčio. Vyriausybė švelniną karantiną: nusprendė neriboti viešojo maitinimų įstaigų darbo laiko, tai reiškia, kad klientus tiek lauke be galimybių paso, tiek viduje su galimybių pasu bus galima aptarnauti ir po 24-os valandos.

Sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė teigia: „Matome gerėjančią situaciją, gerėjančią epidemiologinę situaciją. Mes galime atsisakyti darbo laiko ribojimo, o konkrečiai diskutuoti, ar jis buvo naudingas, mes manome, kad jis buvo naudingas, nes jeigu būtumėm iškarto atvėrę veiklas be darbo laiko ribojimo, tai turbūt mūsų visų kartu, kaip visuomenės atsipalaidavimas negalėjo būti prie tuometinės situacijos toks, kokį mes sau galime leisti dabar.“

REKLAMA
REKLAMA

Tai ne vienintelis karantino švelninimas. Jei gyventojas galimybių pasui gauti atliks greitąjį antigeno testą, rezultatas nuo ketvirtadienio jau galios ne 24, o 48 valandas. Su tuo pačiu neigiamu testo rezultatu kavinėje bus galima pramogauti du vakarus iš eilės.

REKLAMA

Barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka sako: „Pamatysim kaip veiks galimybių pasas, nes kol kas atrodė mažai, kad veikė. Visos terasos iki 12-os, dauguma terasų tik iki 12-os gali dirbti pagal leidimus savivaldybės, visi gal su galimybių pasu eis į vidų. Pažiūrėsim, ar jis toks jau labai veikiantis.“

Koronavirusu persirgę, bet nepasiskiepiję žmonės, galimybių pasu galės naudotis jau ne 180, o 210 dienų nuo ligos patvirtinimo. Tiek pati Vyriausybė, tiek jai patariantys sveikatos ekspertai vis garsiau kalba ne tik apie ribojimų švelninimą, bet ir apie galimybę nutraukti karantiną dar iki liepos.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu situacija ir toliau gerėja. Gali būti svarstoma ne tik, kad netęsti karantino liepos mėnesį, bet galbūt jį nutraukti dar anksčiau, nesulaukus birželio pabaigos“, – sako Ž. Simonaitytė. 

Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas teigia: „Ekspertų taryba žiemos metu nustačiusi ribą, kada būtų galima tikrai atšaukti karantiną, tai būtų 200 atvejų per dieną. Tai dabar tas vidurkis žemiau kaip 200 atvejų. Tas karantino atšaukimas yra kelių savaičių klausimas.“

Lietuvoje ne tik švelnėja karantinas, bet ir keičiasi skiepijimo nuo COVID-19 tvarka. Persirgę žmonės bus skiepijami tik viena vakcinos doze. Visi norintieji gali pasiankstinti antrą „AstraZeneca“ skiepą. Antrąją dozę nuo šiol galima gauti nuo pirmosios praėjus nuo keturių iki 12-os savaičių. Pati didžiausia naujovė: Lietuvoje nuo COVID-19 jau skiepijami ir 12-15 metų vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikų ligų gydytoja Indrė Plėštytė-Būtienė tvirtina: „Vaikai serga COVID-19 infekcija, tik ja serga rečiau ir kitaip. Ir todėl apsaugoti mes savo vaikus privalome. Tai užtikrintų, kad vaikai galėtų grįžti į mokyklas, saugiai grįžti ir formuoti visuomenės imunitetą, nes be vaikų pasiekti 70 procentų imunizaciją beveik neįmanoma. Tikrai yra tų klinikinių ligos išraiškų ir komplikacijų po ligos nemažai, kad būtų rizikuoti ir leisti jiems sirgti.“

Vaikai Lietuvoje bus skiepijami tik „Pfizer“ vakcina. Įprasta tvarka vaikai į vakcinavimo centrą turės ateiti su vienu iš tėvų, kurie ir turi užregistruoti savo atžalą registracijos svetainėje. Tiesa, Sveiktos apsaugos ministerija nurodė vieną išimtį. Jei tėvai neleidžia dvylikamečiui vaikui skiepytis, jis pats savarankiškai gali kreiptis į šeimos gydytoją, kuris suteiks leidimą eiti į vakcinavimo centrą savarankiškai.

REKLAMA

„Vaikai gali užsiregistruoti ir patys, arba juos gali užregistruoti vienas iš tėvų, arba globėjų“, – sako sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė.

Ši galimybė užkliuvo teisininkams. Lietuvos advokatūros tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė tokį ministerijos sprendimą vadina galimai neteisėtu: „Skatinti skiepytis neklausant tėvų, čia yra per daug. Nuo 12-os iki 16-os metų yra persistengta, nes tam yra reikalingas arba tėvų sutikimas, arba tik tėvai iki 14-os metų gali sudaryti tokią sutartį, tokį sandorį. Jeigu kiltų negatyvios pasekmės tam vaikui pasiskiepijus, ir tėvai paduotų į teismą tą mediką, kuris suteikė teisę, ar tas, kuris skiepijo atsakytų, ar tas, kuris suteikė teisę. Atsakomybė bent civilinė vienareikšmiškai.“

Vaikus nuo dvylikos metų jau skiepija ir Italija, Vokietija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų