REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvedus privalomą kaukių ar kitų veido apsaugos priemonių dėvėjimą viešose vietose specialistai suskubo pabrėžti, kad naudos tai atneš tik tuomet, jei šios priemonės bus tinkamai nešiojamos.

Įvedus privalomą kaukių ar kitų veido apsaugos priemonių dėvėjimą viešose vietose specialistai suskubo pabrėžti, kad naudos tai atneš tik tuomet, jei šios priemonės bus tinkamai nešiojamos.

REKLAMA

Dažniausias veido apsaugos dėvėjimo klaidas portalui tv3.lt įvardijusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pabrėžė, kad jau spėjo pastebėti ne vieną tokį atvejį, kai tai daroma netinkamai.

Ji pabrėžė, kad kiekvienam būtina įsidėmėti pagrindines kaukių dėvėjimo taisykles, mat kitu atveju ši priemonė ne tik nebus efektyvi, bet ir gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Tik švariomis rankomis

„Kaukė, kaip ir bet kokio kito apsaugos lygio priemonė, savaime nesuteikia absoliučios apsaugos ir savo efektyvumo lygį pasiekia tik tinkamai dėvima. Laukiamas rezultatas čia gali būti 30–50 proc. apsauga, jei kalbėtume apie medžiagines kaukes, siekti iki 80 proc., jei kalbame apie chirurginę  kaukę“, – sakė R. Lingienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, į ką galima būtų pirmiausia atkreipti dėmesį – žmonės neįsisąmonina, kad kaukę nusiimti ir užsidėti reikia labai švariomis rankomis. 

REKLAMA

„Jeigu ją nusiimame kažkur viešoje vietoje, prieš tą darant rankas būtinai reikėtų dezinfekuoti  – pasinaudoti viešoje vietoje esančiu ar su savimi turimu dezinfekantu. Kita dalykas, ką tikrai pastebiu, kad žmonės važiuoja mašinose be kaukės, nors, reikia manyti, vėliau kažkur eis į parduotuvę ar kitą vietą, kur tos kaukės reikės.

Tai yra didžiausia klaida, nes bet kokią kaukę reikėtų dėtis matant save, t. y. geriausia tą daryti prieš veidrodį. Pirmiausia reikia neliesti vidinio paviršiaus, gerai užkabinti raištelius už ausų. Labai svarbu, kad pro  kaukę nepraeitų oras, tai reiškia, kad vielutė turi būti gerai išlankstyta pagal veido formą", – kalbėjo R. Lingienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Jos pastebėjimu, daugeliu atvejų matoma, kad tiek kaukė, tiek respiratorius yra užsidedamas neteisingai.

„Respiratoriai dažnai yra tvirtinami ne už ausų, o per galvą, tai jie negali būti viename lygyje – vieni raištukai turi būti žemiau ausų, kiti – aukščiau. Taip pat reikia pasireguliuoti raištukų ilgį – čia kalbu apie filtracines kaukes arba respiratorius. Tai vėlgi svarbu, kad jos būtų pritaikytos prie veido", – pabrėžė pašnekovė.

Kaip patikrinti, ar kaukė gerai užsidėta?

Specialistės aiškinimu, sandarumas gali būti patikrinamas keliais būdais – viskas priklauso nuo to, kokia veido apsaugos priemonė naudojama. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei naudojama medicininė kaukė, išpučiant orą turėtų nerasoti akiniai arba pro skruostus nepraeiti oras, kaukė išsipūsti. Jei naudojamas respiratorius be filtro, tai, priešingai, reikia įtraukti orą ir respiratorius turi įdubti. Tokiu atveju oras niekur nepraeina.

Jei respiratorius yra su filtru, tuomet reikia viena ranka uždengti filtrą ir išpūsti respiratorių. Jei jis išsipučia, vadinasi, viskas yra gerai", – sakė pašnekovė. 

Negalima daryti pertraukų

R. Lingienės pastebėjimu, nesant pakankamai priemonių ar joms esant gana brangioms žmonės stengiasi taupyti ir daryti pertraukas – pasikabina jas po smakru ar pakelia ant kaktos. Kiti taip elgiasi skųsdamiesi, kad jiems sunku kvėpuoti.

REKLAMA

„Taip elgtis jokiu būdu nereikėtų. Užsidėjus kaukę ją geriausia būtų pamiršti. Taip pat norisi pabrėžti, kad reikėtų naudoti adekvačias situacijai apsaugos priemones, t. y. žmonėms, nedirbantiems šalia COVID-19 infekcijos užkrato, neatliekantiems tam tikrų procedūrų, nereikia viešoje erdvėje dėvėti respiratorių. Jie šiaip yra brangūs ir skirti naudoti vienai pamainai. Taigi užsidėjus jie neturėtų būti nuimami 8 val., jų neišeina naudoti su pertraukomis", – kalbėjo NVSC specialistė. 

Toliau ji atkreipė dėmesį, kad ypač svarbu laiku pasikeisti medicininę kaukę. 

„Jei gamintojas nenurodo kitaip ir kaukė nėra sudrėkusi, ją rekomenduojama keisti kas 2–4 val. Taip nesielgiant gali būti daugiau žalos nei naudos. Sudrėkusią kaukę nusiimti yra būtina", – sakė ji.

REKLAMA

Savo ruožtu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologijos skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė yra pastebėjusi, kad nors virusai ne žmogaus organizme nesidaugina, ant kaukės kaupiasi kiti teršalai.  

„Tie virusai, kurie jau pateko ant kaukės, jų tiek ten ir bus. Tik laikui bėgant, kuo ilgiau ją užterštoje aplinkoje dėvime, ant kaukės gali nukristi daugiau viruso dalelių. Tokiu atveju, virusų didėjantis skaičius didina užsikrėtimo ir viruso praėjimą pro barjerą ir patekimą į kvėpavimo takus riziką“, – aiškino G. Zagrebnevienė.

Kaip tinkamai nusiimti  

R. Lingienė pabrėžė, kad ne mažiau svarbi yra ir kaukės nusiėmimo procedūra.

„Ją nusiimti būtinai reikia laikant už raištukų – nuplėšti (jei respiratorius) ar nuimti neliečiant nei kaukės išorės, nei vidaus, nes jis būna užterštas mūsų teršalais, o išorė – išorės, taip pat kietosiomis dalelėmis ir pan.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokią kaukę reikėtų įdėti į polietileninį maišelį ir bent parą ar kelias palaikyti kur balkone, kad tikrai būtume tikri, jog neliko mikroorganizmų ir su buitinėmis atliekomis kas kitas negautų taršos. Kinijoje gi buvo tokių atvejų, kai buvo užsikrėsta tokiu būdu", – sakė specialistė.

Medžiaginių kaukių priežiūra

Kartu ji atkreipė dėmesį į daugkartinių kaukių priežiūrą.

„Įvairiais būdais kaukes plauti, dezinfekuoti, virinti ir pakartotinai naudoti galima tik tada, kai gamintojas tai rekomenduoja. Tokią priemonę būtina išskalbti ne mažiau kaip 75 laipsnių temperatūros vandeniu 25–30 min., išlyginti, jei leidžia gamintojas. Jei kaukė medžiaginė, galima ją pavirinti", – aiškino R. Lingienė. 

REKLAMA

ULAC specialistės G. Zagrebnevienės pastebėjimu, kol kas nėra tyrimų ir duomenų, kiek tokio pobūdžio kaukės apsaugo.

„Nėra aišku, kiek tų lašelių sulaiko medžiaginė kaukė. Nemanau, kad tokie duomenys kada galėtų būti paskelbti, kadangi vis dėlto yra sertifikuotos pagal standartą pagamintos medicininės kaukės. O gyvenant 21 amžiuje dėvima tai, kas rekomenduojama ir įrodyta mokslo", – informavo ji.

R. Lingienės teigimu, jau geriau naudoti tokią daugkartinio naudoti priemonę nei jokios.

„Medžiaginėms kaukėms ir kitoms panašioms saugumą didinančiomis priemonėms negali būti mokslu grįstų įrodymų ir nebus, nes jas naudojame dar kelis mėnesius. Tačiau tai yra geriau negu jokios kaukės. Bet jei ji yra daugkartinio naudojimo, turi būti tinkamai prižiūrėta, tinkamai dezinfekuojama, plaunama. Kaukei sudrėkus būtina ją nusiimti", – akcentavo ji.

REKLAMA

  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų