REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kanadoje atliktas tyrimas atskleidė, kad vaikystėje patirti nepritekliai ir išgyventas stresas palieka biologinius pėdsakus žmogaus DNR.

REKLAMA
REKLAMA

Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) ir Molekulinės medicinos centro mokslininkai paskelbė bendro tyrimo rezultatus, patvirtinančius, kad skurdi vaikystė ir vaikų patirtas stresas kartu su demografiniais požymiais (lytis, amžius, etninė priklausomybė) palieka pėdsakus jų genuose.  Tyrėjai mano, kad šie pėdsakai galbūt yra susiję su žmogaus imuninės sistemos reakcijomis.

REKLAMA

Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Kanados mokslininkai nagrinėjo, kaip gyvenimo patirtis, įgyta per pirmuosius kelis žmogaus gyvenimo metus, gali atsiliepti jo tolimesnei sveikatai ir raidai. Epigenetika, tirianti genų pokyčius, nagrinėja DNR metilinimo procesą, kurio metu prie DNR prijungiamos cheminės molekulės, „įjungiančios“ arba „išjungiančios“ tam tikrus genus. Tyrimas  atskleidė, kad žmogaus išgyvenimai kūdikystėje ir ankstyvojoje vaikystėje daro tam tikrą poveikį DNR metilinimo modelių formavimui.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo vadovas, Britų Kolumbijos universiteto Medicininės genetikos katedros vedėjas docentas Michaelas S. Koboras pareiškė, kad mokslininkams pavyko DNR aptikti biologinius ankstyvoje vaikystėje patirtų nepriteklių žymenis. Tačiau jis pabrėžė, jog tyrimo rezultatai liudija tik skurdžios vaikystės sąlygų ir genuose likusių specifinių DNR metilinimo požymių tarpusavio ryšį, o ne žmogaus socialinę - ekonominę padėtį. „Tai aiškus įrodymas, kad aplinkos veiksniai yra susiję su epigenetiniais ypatumais“, - sakė mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai išsiaiškino, kad suaugusių žmonių socialinė ir ekonominė padėtis neturi jokio poveikio paveldimumui.Tuo tarpu skurdas vaikystėje tiesiogiai veikia DNR metilinimo  procesą ir palieka pėdsakus genuose.

Skelbiama, kad su DNR pokyčiais susijęs ir suaugusiųjų išskiriamų streso hormonų kiekis. Dar neaišku, ar suaugusių žmonių patiriamas stresas palieka pėdsakus žmogaus DNR ar priešingai - DNR lemia, koks streso hormonų kiekis bus išskiriamas į organizmą. M. Koboro teigimu, ši problema panaši į garsųjį klausimą, kas buvo pirmiau - višta ar kiaušinis.

Kanados mokslininkai taip pat nustatė, kad metilinimas gali padėti prognozuojant būsimas žmogaus organizmo imunines reakcijas, o tai reiškia, kad pirmaisiais gyvenimo metais įgyta patirtis kada nors ateityje gali turėti įtakos susirgus tam tikromis ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų