REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laiku išmokų už vaikus nesumokėjusios savivaldybės apie delspinigius tėvams nė negalvoja. Pagal šiuo metu galiojantį išmokų vaikams įstatymą, kompensacijos už vėluojančias išmokas nenumatytos. Nors savivaldybės išmokų administravimui buvo gavusios papildomų pinigų.

Laiku išmokų už vaikus nesumokėjusios savivaldybės apie delspinigius tėvams nė negalvoja. Pagal šiuo metu galiojantį išmokų vaikams įstatymą, kompensacijos už vėluojančias išmokas nenumatytos. Nors savivaldybės išmokų administravimui buvo gavusios papildomų pinigų.

REKLAMA

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės pavaduotojas Tomas Tomilinas teigia, kad laiku išmokų už vaikus nepervedusios savivaldybės, tėvams turėtų išmokėti delspinigius.

Esą ministerijos duomenimis iš viso jau gauta 265,4 tūkst. prašymų dėl 356,6 tūkst. vaikų. Tačiau kai kuriose savivaldybėse nepaaiškinamai ilgai užsitęsė prašymų nagrinėjimo procesas. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybė yra sulaukusi 53,3 tūkst. prašymų mokėti vaiko pinigus, tačiau apdorota tik 25,4 tūkst. prašymų.

Taip pat tarp labiausiai vėluojančių savivaldybių: Kupiškio rajono (60,4 proc.), Klaipėdos miesto (60,7 proc.), Šiaulių rajono (66,6 proc.), Panevėžio miesto (68,8 proc.), Elektrėnų (71,1 proc.), Marijampolės - (77,4 proc.), Klaipėdos rajono (79,9 proc.), Vilniaus rajono (82,6 proc.), Kauno rajono (83,3 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas dėl išmokos vaikui skyrimo turi būti priimtas per mėnesį nuo prašymo pateikimo, o išmoka išmokama kitą mėnesį po sprendimo priėmimo iki einamojo mėnesio 25 dienos.

REKLAMA

Įstatymas delspinigių nenumato

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų teigimu, išmokos, mokamos pagal Išmokų vaikams įstatymą (taip pat ir išmoka vaikui („vaiko pinigai“)) yra neįmokinės socialinės išmokos, skiriamos iš valstybės biudžeto lėšų, jų dydžiai priklauso nuo valstybės ekonominių ir finansinių galimybių, todėl delspinigiai (kompensacijos) šiuo metu galiojančiais įstatymais nenumatyti.

Apie delspinigius kalbos nėra ir savivaldybėse.

Vilniaus rajono savivaldybės atstovai teigia, kad jau sulaukė 9 547 prašymų dėl vaiko išmokų. Šiuo metu išnagrinėti 7 173 prašymai, o tai sudaro 75,13 proc. visų gautų prašymų.

REKLAMA
REKLAMA

„Savivaldybė delspinigių nenumato. Kol bus apdoroti visi iki einamojo mokėjimo mėnesio pateikti prašymai, Vilniaus rajono savivaldybės administracija siekdama greičiau išmokėti Vaiko išmokas, vykdo tarpinį mokėjimą (t. y. išmokos yra mokomos 2 kartus per mėnesį),“ - tv3.lt teigė Ilona Tučinska, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus Vyriausioji specialistė, laikinai einanti skyriaus vedėjo pareigas.

„Jokios kalbos apie delspinigius nėra. Jie nėra mokami ir nėra numatyti, net neįsivaizduojame, iš ko juos reikėtų mokėti. Darbuotojai dirba, veda išmokas ir stengiasi tai daryti, kaip įmanoma laiku. Dirbame taip, kiek turime išteklių ir galimybių,“ - tv3.lt situaciją komentavo Klaipėdos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot pašnekovės, prašymų nagrinėjimas užsitęsė dėl itin didelio darbo krūvio.

„Vėluoja – didelis darbo krūvis, darbuotojų trūkumas. Reikėtų priimti maždaug 10 darbuotojų, tačiau dėl to kiltų daug klausimų, pavyzdžiui, dėl etatų įteisinimo, darbuotojų apmokymų. Galų gale net fiziškai nėra vietų, kur jiems įkurti darbo vietas. Jau ir esami darbuotojai tiek jų, tiek ir klientų atžvilgiu, dirba netinkamomis sąlygomis,“ - pasakojo D. Gumuliauskienė.

Tikimasi, jog padėtis stabilizuosis gegužę

„Nemanau, kad yra tragiška situacija, taip sulaukiame skambučių, pasiteiravimų dėl išmokų, tačiau oficialių skundų nėra. Sausio mėnesį gautus prašymus jau esame apdoroję, tikimės, kad padėtis iki gegužės stabilizuosis,“ - teigė D. Gumuliauskienė ir tikino, jog dedamos visos pastangos, kad prašymai būtų išnagrinėti kuo greičiau.

REKLAMA

„Bandome išsisukti iš šios padėties su tiek darbuotojų, kiek jų turime. Jiems tenka dirbti ir ilgiau vakarais, svarstėme ir darbą savaitgaliais – tačiau manome, kad tai neigiamai paveiktų darbuotojus, gerai nepailsėjus kentėtų darbo našumas. Be vaiko pinigų prašymų nagrinėjimo turime ir kitas funkcijas, socialines pašalpas. Dvidešimt kelių rūšių išmokos yra mokamos,“ - tikina skyriaus vedėja.

Gyventojams primenama, kad dėl vadinamųjų vaiko pinigų galima kreiptis visus metus. Išmokos bus išmokėtos nuo sausio mėnesio.

Įstatymas šalyje įsigaliojo 2018 metų sausio 1 dieną. Iš karto nubraukus papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio (PNPD) lengvatą, atlyginimai sumažėjo iškart, tačiau išmokų už vaikus tenka laukti iki šiol.

REKLAMA

Vadinamųjų vaiko pinigų labiausiai laukia daugiavaikės šeimos. Pavyzdžiui, šeimoje kur auga 6 vaikai, išmoka per mėnesį turėtų siekti kiek daugiau nei 200 eurus.

Nuo sausio vaiko pinigų nesulaukiančios šeimos guodžiasi, kad mokestinė lengvata – panaikinta, gaunamas atlyginimas sumažėjo iškart, o štai išmokų už vaikus iki šiol nėra.

Delspinigius siūlys nuo kitų metų

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės pavaduotojas Tomas Tomilinas ketina siūlyti įstatymo projektą dėl delspinigių reguliavimo.

„Šiuo metu pagal galiojantį įstatymą, galima sakyti nėra delspinigių, bet jie atsiras. Vaiko pinigų sistema funkcionuoja sutarimo tarp centrinės valdžios ir savivaldybių pagrindu. Centrinė valdžia skiria tam tikrą lėšų sumą, o savivaldybės jas skirsto. Toje sumoje yra labai didelė dalis, net 2 procentai, skirti administravimui. Tai yra labai dideli, papildomi pinigai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Vilniui, tai yra 756 tūkstančiai eurų, papildomų pinigų. Tad gauta kone milijonu eurų daugiau pinigų. Čia jau savivaldybės reikalas kur skirti tuos pinigus. Tačiau, mano požiūriu, tai turėtų būti skirta socialinių darbuotojų algų didinimui, kas jau yra pribrendęs reikalas ir, galima kalbėti apie tam tikrą kompensavimą, delspinigių forma. Šiai dienai, kalbant apie išmokas už vaikus, nuo grafiko atsilieka 5 savivaldybės.

Tad būtinai derybose dėl 2019 metų biudžeto bus kalbama apie delspinigius. Tai gali būti ir 2 procentų ar pusantro procento delspinigiai, tai yra derybų klausimas,“ - tv3.lt sakė T. Tomilinas.

Darba ir šeštadieniais

Kritikos sulaukę Vilniaus miesto savivaldybės atstovai sako, kad per pastarąsias savaites apdorojo daugiau paraiškų, nei tai padarė bet kuris kitas Lietuvos miestas.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybėje nuo 2018-01-01 iki 2018-03-19 iš viso gauti 49 373 prašymai išmokai vaikui gauti, iš jų: 44 120 prašymų išmokai vaikui gauti pateikta el. būdu. Išnagrinėtų prašymų skaičius 2018-03-19 – 25227.

„Pirmas 2 sausio savaites sistema apskritai funkcionavo epizodiškai, kartais leisdama pateikti paraiškas, bet ne jas apdoroti. Per pastarąsias savaites apdorota daugiau paraiškų, nei tai padarė bet kuris kitas miestas. Prie prašymų tvarkymo kasdien dirba 100 darbuotojų, savaitgaliais dirba 70 darbuotojų,” - komentavo l. e. Socialinių išmokų skyriaus vedėjo pareigas Dalia Filipavičiūtė.

Tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis atsikirto viešai specialistų darbą dėl išmokų kritikavusiam Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės pavaduotojui Tomui Tomilinui.

REKLAMA

„Visus darbuotojus vienodai gerbiame ir už darbą – sumokame, tai buvo ir yra vienas iš pamatinių principų. Tai ne prioritetas – tai būtina sąlyga efektyviam ir kokybiškam darbui.

Priemokos yra mokamos visiems darbuotojams, kurie dirba daugiau nei įprastą darbo krūvį. Vasarį jas gavo 106 darbuotojai ir skatinami jie yra pastoviai, nes darbo su socialinėm išmokomis Vilniuje visada yra daug. Realiai, padidintas pajėgumas ir viršvalandinis darbas su vaiko išmokom prasidėjo dar lapkritį, nes priešingai nei kitos inistitucijos, savivaldybė šiam darbui ruošėsi iš anksto.

Viršvalandžių darbo dienomis po darbo valandų nebuvo fiksuota, buvo dirbama šeštadieniais: 2017-11 dirbo 26 darbuotojai 208 valandas; 2017-12 dirbo 55 darbuotojai 440 valandų; 2018-02 dirbo 144 darbuotojai 1152 valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akylesnis skaitytojas pastebės ir paklaus – o kodėl sausio mėnesį nedirbote? Atsakymas paprastas: iki sausio 16 d. nedirbo sistemos ir darbuotojai negalėjo priiminėti sprendimų, o realią situaciją apie pateiktus prašymus pamatėme sausio 29 d. pilnai tas sistemas atstačius. Todėl mikliai buvo organizuotas didelis darbas savaitgaliais visą vasario mėnesį, kuris tęsiamas ir kovą. Už visus viršvalandžius, kuriuos darbuotojai dirba – mes apmokame pagal visas darbo kodekse nustatytas tvarkas.

Ponas kandidate į Vilniaus merus, Tomai Tomilinai, jeigu norit žaist šitą žaidimą, patarčiau nebesinešt peilio (paskalų ir melo) į susišaudymą (ten kur žmonės kalba argumentais, faktais ir duomenimis). Geruoju nesibaigs, o ir gėdos kažkokios ten reikėtų turėt ar ką. Aš prastai moku moralizuot, ne mano duona.

REKLAMA

P.S. Mums sako, pasimokykit iš Kauno. Ko mums pasimokyt iš Kauno? Kaip turėt mažiau gyventojų? Kaip turėt mažiau vaikų? Ar kaip apdorot mažiau prašymų?

Per darbo dieną SPIS‘e vidutiniškai apdorojama 500-600 el. išmokų vaikams prašymų. Visi apdoroti prašymai paskiriami sekančią dieną. Specialistai tvarko ir pateiktus kitų rūšių prašymus, kurių vien sausio mėnesį – 7195.” - socialinio tinklo paskyroje savo nuomone pasidalino P. Poderskis.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų