REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą sudrebino skandalas dėl dingusių apsaugos priemonių – Sveikatos apsaugos ministerija pasigedo apie 20-ies vagonų iš Kinijos atsiųstų medikams skirtų apsaugos priemonių – chalatų, medicininių kaukių, vienkartinių pirštinių.

Lietuvą sudrebino skandalas dėl dingusių apsaugos priemonių – Sveikatos apsaugos ministerija pasigedo apie 20-ies vagonų iš Kinijos atsiųstų medikams skirtų apsaugos priemonių – chalatų, medicininių kaukių, vienkartinių pirštinių.

REKLAMA

Pradingusių priemonių vertė siekia kone milijoną eurų. Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šios priemonės į Lietuvą iš Kinijos atvyko dar praėjusių metų pavasarį. Apie dingusią milžinišką siuntą nieko nežino nei buvęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevič, nei tuometis operacijų vadovas Aurelijus Veryga. Sveikatos apsaugos ministerija jau kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Džiugiai dar pernai kovo mėnesio pabaigoje sveikatos apsaugos ministras Veryga kartu su susisiekimo ministru Narkevičiumi pasitiko į Lietuvą iš Kinijos atskraidintą milijoninę apsaugos priemonių siuntą. Pandemijos sukaustytoje Lietuvoje medikai laukė apsaugos priemonių kaip išsigelbėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Prasidėjus karantinui Lietuva su Kinijos įmone sudarė sutartį dėl apsaugos priemonių įsigijimo už beveik 25 milijonus eurų. Kaip dabar paaiškėjo, dalis apsaugos priemonių medikų taip ir nepasiekė.

REKLAMA

„Trūksta beveik 850 tūkstančių vienetų prekių. Tai būtų apsauginių akinių, medicininių kepurių, medicininių kaukių, vienkartinių chalatų, vienkartinių pirštinių. Bendra vertė yra 912 tūkstančių eurų“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Pasak ministro, vaizdžiai tariant, apie 20 traukinio vagonų – tiek asmens apsaugos priemonių nepasiekė šalies medikų, kurie kovoja priešakinėse linijose su koronaviruso pandemija. O tuomet, kai priemonės buvo gabenamos į Lietuvą, valstiečių vyriausybei vadovavo Saulius Skvernelis. Pastarasis nepraleido progos įgelti dabartiniams valdantiesiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, matyt, ir suras, jeigu dingo kažkas tai. Tegu ir paieško. Buvo daug kas dingę, kaip paskui valdantieji vis kažką atrasdavo. Bet čia Sveikatos apsaugos ministerijai, jisai pats ir turėtų ieškoti, jei pas jį kažkas tai dingo“, – pasakoja Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Tiesa, kur ir kaip dingo toks milžiniškas kiekis apsaugos priemonių – kol kas nežino ir pati ministerija. Kanclerė Jurgita Grebenkovienė tikina, kad visos prekės iš Kinijos į Lietuvą buvo pristatytos. Jas saugojo Lietuvos paštas savo sandėliuose ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras.

„Pagal dokumentus, kuriuos pateikė kinų atstovai, tiek muitinė, matome, kad prekės pasiekė Lietuvą. Būtent visos sutartyje nurodytos prekės pasiekė Lietuvą“, – teigia kanclerė J. Grebenkovienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O apsaugos priemonių pristatymą į Lietuvą ir jų paskirstymą medikams organizavo Susisiekimo ministerija. Ministerijai tuo metu vadovavo lenkų rinkimų akcijos narys Jaroslavas Narkevičius. Buvęs susisiekimo ministras tikina, kad visos apsaugos priemonės Lietuvą tikrai pasiekė, bet kaip dalis jų galėjo pradingti nenumano.

„Keista girdėti iš šono, nes prekės pakrautos, važtaraščiai yra, išmuitinta – yra, perduotos sandėliavimui – yra. Perduota objektui pristatymui – yra. Tai kur kas pradingo? Neabejoju, kad čia eilinis burbulas, kurių buvo labai daug“, – kalbėjo buvęs susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.

Šimtus tūkstančių apsaugos priemonių šalies medikams išvežiojo Lietuvos paštas ir bendrovė „Hoptrans“. Susisiekimo ministerija operacijų vadovo, tuomečio ministro Verygos sprendimu, apsaugos priemones skirstė gydymo įstaigoms, kurios turėjo pateikti ekstremalių sveikatai situacijų centrui priėmimo – perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes. O gavus šiuos aktus pastebėtas didžiulis apsaugos priemonių trūkumas.

REKLAMA

„Pagal gautus iš sveikatos įstaigų priėmimo-perdavimo aktus būtent ekstremalių situacijų sveikatai centro darbuotojai pastebėjo prekių kiekių neatitikimą būtent sutartyje ir sąskaitose nurodytame prekių kiekyje“, – sako J. Grebenkovienė.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Veryga tikina, kad tuo metu apsaugos priemonių tiekimo logistika buvo itin sudėtinga – tai tapo didžiuliu iššūkiu visiems.

„Ta logistika buvo sudėtinga, atsimenat, buvo gabenta ir lėktuvais, ir geležinkeliu. Daug prekių saugoma ir Lietuvos pašto sandėliuose. Iš pradžių net ne ekstremalių situacijų centro sandėliuose. Ir tikrai nebuvo labai paprasta viską skaičiuoti, žiūrėti“, – pasakoja buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Ekstremalių sveikatai situacijų centras kreipėsi į apsaugos priemonių tiekėją Kinijoje, pateikė pretenzija dėl prekių trūkumo. Tačiau Kinijos įmonė esą nurodė, kad visas sutarties sąlygas įvykdė, atsiuntė sąskaitas, pakavimo sąrašus, muitinės deklaracijas. Tuomet užklausa išsiųsta ir Susisiekimo ministerijai bei muitinės departamentui.

„Įvertinti dokumentai, išaiškėjus, kad yra prekių trūkumas, nesant galimybės nustatyti, kur tas prekių trūkumas atsirado, nuspręsta kreiptis į Generalinę prokuratūrą“, – teigia Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Andrulytė.

Tiesa, kaip aiškėja, niekas tiksliai ir neskaičiavo vienetais, kiek apsaugos priemonių pasiekė Lietuvą ir vėliau šalies gydymo įstaigas, mat skaičiai buvo surašyti tik popieriuje. Pasak susisiekimo ministerijos, iš pašto logistikos centro didžiausią dalį apsaugos priemonių vežė pats Lietuvos paštas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bendraujant su Lietuvos paštu apskaita buvo vykdoma, tačiau ji buvo vykdoma pakuotėmis ir kilogramais bei tonomis, tokiais mato vienetais. Esant tokiai situacijai niekas po vieną vienetą apsaugos, veido kaukių neskaičiavo“, – kalbėjo susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.

TV3 Žiniomis kai kurios gydymo įstaigos jau ne kartą skundėsi, esą joms apsaugos priemonės buvo atvežtos netvarkingai, tiksliai nesuskaičiuotos, tad ligoninės turėdavo jas perskaičiuoti, tiesa, ne vienetais, bet dėžėmis.

Premjerė Ingrida Šimonytė paklausta apie dingusias apsaugos priemones atsakė lakoniškai.

„Tikrai nežinau, kas atsitiko, ar kažkieno sąskaitoje atsidūrė pinigai, ar kažkas kažką praganė, ar kokios klaidos yra. Tikrai nenoriu spėlioti, lengviausia būtų ką nors kaltinti“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Ekstremaliųjų sveikatai situacijų centro duomenimis iš viso medikams nepristatyta apie 5 tūkstančiai apsauginių akinių. Daugiau kaip 100 tūkstančių medicininių kaukių, virš 300 tūkstančių vienkartinių chalatų bei 400 tūkstančių vienkartinių pirštinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų