REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Posakį, kad sveikata yra brangiausias turtas – puikiai žino ir maisto papildų gamintojai, pastaruoju metu itin aktyviai prisidedantys prie šio turto „saugojimo“. Į naujienų portalo Balsas.lt redakciją kreipėsi skaitytoja, kuri savo paaugliui sūnui nupirko maisto papildą „Zippy“. Vaistininkė šį maisto papildą rekomendavo kaip vieną geriausių pauugliams, bet grįžusi į namus ir pastudijavusi papildo sudėtį, moteris nemaloniai nustebo: ryškią spalvą kapsulėms suteikė azorubino ir ponso 4R dažikliai, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, gali paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį, o cianokobalaminas gamybos proceso pradžioje būna užterštas nuodinguoju cianidu, chemiškai išgaunamu iš gyvūnų audinių.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės maisto ir veterijarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Šapakautė, paprašyta pakomentuoti maisto papildo sudėtį, sakė: „I-cisteinas yra pakeičiama amino rūgštis, o iš ko ji gaunama ir koks jos poveikis, nėra maisto ir veterinarijos tarnybos kompetencija. Azorubino ir ponso 4R dažikliai yra leidžiami naudoti maisto papilduose. Higienos normos, kuriose reglamentuojamas maisto priedų naudojimas, numato, kad šios medžiagos gali būti naudojamos maisto papildų gamyboje, bet reikia atkreipti dėmesį į tai, kad nuo 2010-ųjų liepos 1-osios įsigaliojo naujas reikalavimas, kad maisto produktai, kurių sudėtyje yra tam tikri dažikliai, etiketėse būtų pateikta papildoma informacija: dažiklio pavadinimas arba jo E numeris ir užrašas, kad šios medžiagos gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį“

REKLAMA

Į klausimą, ar tas faktas, kad šie dažikliai yra paaugliams skirto maisto papildo sudėtyje, bet etiketėje nėra įspėjimo apie galimą poveikį dėmesiui ir aktyvumui, nėra pažeidimas, pašnekovė sakė: „Numatytas tik galimas poveikis, be to, svarbu, kad produktas atitiktų reikalavimus, o jis pagal teisės aktus juos atitinka. O dėl paties žymėjimo, tai šiuo metu yra pereinamasis laikotarpis ir produktai, pagaminti iki 2010 liepos 20 dienos gali būti relizuojami rinkoje, kol pasibaigs jų galiojimo laikas.“

REKLAMA
REKLAMA

Pavojingiausios – žolelės iš Kinijos

Komentuodama maisto papildo sudėtį pašnekovė sakė: „Cianokobalaminas – viena iš vitamino B12 formų, 2009-aisias yra išleistas toks reglamentas, kuriame nurodomi vitaminai ir mineralinės medžiagos, kurios gali būti naudojamos maisto papildų gamybai. Cianokobalaminas, kaip vitaminų B forma, naudojama maisto papildų gamybai.“

Į klausimą, ar pasitaiko tokių maisto papildų, kurie ne tik kad nepagerina sveikatos, bet ir turi neigiamą poveikį, pašnekovė atsakė: „Didžiausias pavojus perkant maisto papildus interneto svetainėse, nes dažniausiai ši prekyba būna nelegali, o maisto papildai atvežti iš trečiųjų šalių. Internete dažnai parduodami įvairūs kiniškų žolelių papildai, kurių poveikis žmogaus organizmui ir sveikatai nėra žinomas ir moksliškai neištirtas, tad papildus reiktų pirkti tik iš legalių prekybos vietų, specializuotų vaistinių ar legalių prekybos skyrių, nes ten garantuojamas papildų saugumas, kokybė ir galima gauti specialisto konsultaciją.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažeidimų užfiksuojama kasmet

Pašnekovės teigimu, atliekant valstybinę maisto papildų kontrolę, taip pat nustatoma įvairių pažeidimų: „Pasitaiko atvejų, kai aptinkama draudžiamų medžiagų. Apie tokias medžiagas maisto papilduose per specialią skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemą informuojama Europos komisija. Tokių atvejų 2008-aisiais pasitaikė trys atvejai, 2009 ir 2010- taip pat trys, o 2011-aisiais pažeidimų kol kas nėra užfiksuota.“

Į klausimą, ar paskritai tikslingas maisto papildų vartojimas tikint, kad jie pagerins savijautą, specialistė atsakė: „Išsamiau į šį klausimą galėtų atsakyti mitybos specialistai, bet reikia suvokti tai, kad net ir geriausias papildas nepakeis subalansuotos mitybos, nes maisto papildas skirtas mitybai papildyti įvairiomis biologiškai aktyviomis medžiagomis, kurių žmogus negauna su maistu arba esant padidėjusiam organizmo poreikiui.“

REKLAMA

Perkant reikia klausti specialisto

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Leidimų ir licencijavimo skyriaus vyr. specialistė Evelina Venckevič, komentuodama maisto papildų sudėtį ,sakė: „Duomenų apie tai, ar L-cisteinas išgaunamas iš genetiškai modifikuotų produktų, neturime. Cianokobalaminas yra vitamino B 12 preparato pavadinimas. Vadovaujantis 2009 m. lapkričio 30 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1170/2009, iš dalies keičiančiu Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/46/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1925/2006 dėl vitaminų ir mineralinių medžiagų bei jų formų, kurių galima pridėti į maisto produktus, įskaitant maisto papildus, sąrašų (OL 2009 L 314, p. 36), cianokobalaminas gali būti naudojamas maisto papilduose.“

REKLAMA

Apie cianokobalaminą esama ir kitokios nuomonės: mokslų daktarė Vivijana Vetrano savo mokslinėje studijoje apie šią medžiagą teigia: „Cianokobalamino yra visuose papilduose, nes taip sumažinami gamybos kaštai, bet jis absoliučiai netinkamas vartojimui. Jei kūnas turi pakankamai energijos, jis pajėgia atmesti cianidą ir išgauti naudos iš vartotinų komponentų.“

Mokslininkės teigimu, daugiausia, ką žmonės patiria, naudodami cianokobalamino papildus, yra stimuliavimas. Cianido toksinis efektas pasireiškia kaip energijos protrūkis, kadangi kūnas sunkiai dirba šalindamas nuodus, o žmonės yra mulkinami teigimu, kad tokiu būdu veikdami papildai, juos gydo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Venckevič pripažino, kad kartais maisto papilduose randama neleidžiamų naudoti maisto priedų – konservantų, dažiklių.

Į klausimą, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus, specialistė sakė: „Patartume atkreipti dėmesį į sudėtį. Pavyzdžiui, geriau rinktis maisto papildus, kuriuose yra mažiau maisto priedų. Taip pat vartotojas turėtų atkreipti dėmesį, ar papilde nėra viršijamos rekomenduojamos vitaminų ir mineralinių medžiagų paros normos (jas galima rasti čia: http://www.vvspt.lt/naudinga-informacija/apie-maisto-papildus/). Ir labai patartume prieš perkant maisto papildus pasitarti su gydytoju ar mitybos specialistu, kuris patars, kokie maisto papildai konkrečiam žmogui geriausiai tiktų, ar jie apskritai reikalingi. Svarbiausia, vartotojai turi nepamiršti, kad maisto papildas yra maisto produktas, jis nėra skirtas gydyti ligų.“

Prieš publikuojant šį straipsnį su naujienų portalo Balsas.lt susisiekė Valstybinės maisto ir veterijarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Šapakautė, kuri patikino, kad minėtus maisto papildus gaminanti kompanija įsigaliojus nutarimui ženklinti tam tikrų dažiklių naudojimą, maisto papilduose šias medžiagas pakeitė kitomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų