REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungai sprendžiant, ar atsisakyti rusiškos naftos importo, ekonomistai piešia kelis galimus scenarijus, kaip naftos embargas paveiktų degalų kainas Lietuvoje. Pasak ekonomistų, benzinas ir dyzelinas gali perkopti dviejų eurų ribą, blogiausiu atveju, pasiekti ir 2,5 euro už litrą.

Europos Sąjungai sprendžiant, ar atsisakyti rusiškos naftos importo, ekonomistai piešia kelis galimus scenarijus, kaip naftos embargas paveiktų degalų kainas Lietuvoje. Pasak ekonomistų, benzinas ir dyzelinas gali perkopti dviejų eurų ribą, blogiausiu atveju, pasiekti ir 2,5 euro už litrą.

REKLAMA

Nors toks kainų šuolis būtų didelis, tačiau trumpalaikis. O kai kurie kalbinti žmonės tikina, kad mokės tiek, kiek reikės, pasak jų, tokia laisvės kaina.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai Liuksemburge ruošia pasiūlymus dėl embargo rusiškai naftai. Dar praėjusią savaitę bendrija patvirtino 5-ąjį sankcijų paketą, kuriuo uždraudė importuoti rusiškas anglis į Europos Sąjungą. Dabar Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų taryba svarsto šeštąjį sankcijų paketą Maskvai dėl karo Ukrainoje.

„Esu laimingas, kad pradedama dirbti su šeštuoju sankcijų paketu, kuriame yra punktas dėl naftos. Tai reiškia, kad kartu ieškoma kompromiso ir tikiuosi, kad šį kartą pavyks rasti“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Landsbergis pridūrė – kodėl rusiškos naftos embargas yra būtinas.

„Geriausia nuvykti į Kijevą, į Irpinę, į Bučą tam, kad pamatytume, kodėl“, – sakė G. Landsbergis.

REKLAMA

Griežtesnių sankcijų Rusijai šalininkės, taip pat ir Lietuva, ragina bendriją apsispręsti dėl rusiškos naftos ir dujų embargo. O ekonomistai piešia galimus scenarijus, jei Europos Sąjunga visiškai uždraustų rusiškos naftos importą. Pasak ekonomistų, tuomet „juodojo aukso“ kaina šoktų į viršų. Įkandin brangtų ir degalai – o su tuo susidurtų visos Europos Sąjungos šalys, įskaitant ir Lietuvą.

„Laikinai išaugtų naftos kaina pasaulio rinkose, sunku pasakyti kiek. Gal iki 150 dolerių už barelį, galbūt iki 200 dolerių už barelį. Atitinkamai kuro kaina šoktelėtų ir galbūt viršytų 2 eurus“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės tvirtina, kad jau dabar degalų kainos švieslentėse kopia į aukštumas. Tačiau kai kurie atkerta – esą mokės tiek, kiek reikės:

„Mokėsime, aišku, už laisvę.“

„Lenkijoje bus tada pigiau, vis tiek rasime.“

„Čia ne logiška yra tokia degalų kaina. Kai gretimos šalys gali turėti žymiai pigiau, o mes turime tokiomis kainomis.“

„Aišku, atsisakysime, kažkur jau be reikalo nevažinėsime.“

„Ką čia privertinsi, man atrodo, kad čia nepagrįstai auga, galbūt dėl kolonėlių žaidimo.“

„Pakentėsime kiek tik reikės, kad tik būtų taika ir ramybė.“

O kad degalų kaina gali pranokti visus rekordus abejonių nekyla. Tačiau ekspertai tikina, jei ir bus naftos kainų šuolis, jisai greičiausiai ilgai neišsilaikys. Mat vartotojų lūkesčiai prastėja tiek eurozonoje, tiek Jungtinėse Valstijose, o tai veda šalis prie recesijos. Todėl bus bandoma ieškoti kelių, kaip padidinti naftos paklausą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vieną kitą dieną gali būti, kad degalų kaina viršys du eurus, bet fundamentaliai ji neturėtų užsilikti šiame lygyje, nes dabartinė naftos kaina žudo vartojimą“, – teigia ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Tiesa, yra ir dar vienas scenarijus – jei prasidėtų naujas išprovokuotas konfliktas Artimuosiuose Rytuose, kur naftos ištekliai itin gausūs. Tuomet naftos kaina galėtų viršyti ir 300 dolerių už barelį, o degalų brangimas būtų reikšmingas.

„Tai būtų psichologinė, labai viršutinė riba – du eurai 50 centų. Maža tikimybė, kad kaina bus didesnė nei 2 eurai 50. Bet dviejų eurų kartelę dar tikrai gali perlipti ir ypač dyzelino kaina. Priklausomai nuo sprendimo, koks bus priimtas Europos Sąjungos. Tai yra ar atsisakyti naftos ir dyzelino importo iš Rusijos“, – sako Ž. Mauricas.

REKLAMA

Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas Karolis Stasiukynas viliasi, kad kainų šuolis bus trumpalaikis, mat kitu atveju lietuviškos degalinės nesugebės konkuruoti su kaimynine Lenkija. Čia jau kuris laikas plūsta verslai ir gyventojai pildytis degalų bako.

„Aš labai tikiuosi, kad jeigu bus kažkoks šoktelėjimas kainų, tai bus trumpalaikis. Kad klientai pajus tą trumpiausiu laikotarpiu. Nes manau, turi didelės šalis ir naftos rezervų, gali tartis ir su Saudo Arabija, ir su kitais išgaunančiais. Čia jau didžioji politika“, – kalba Lietuviškų

Tiesa, norint įvesti bet kokias sankcijas rusiškiems energetiniams ištekliams būtinas 27 Europos Sąjungos valstybių narių sutarimas. Nuo Rusijos naftos ir ypač dujų priklausomos šalys – Vokietija, Austrija, Italija, Nyderlandai, į šias sankcijas žiūri skeptiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų