REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiąnakt rugpjūčio dangus stebins gausiausiu ir ryškiausiu „žvaigždžių lietumi“. Per valandą krentančių žiburėlių romantikai galės suskaičiuoti net kelias dešimtis. Specialistai dalijasi patarimais, kur geriausia stebėti žvaigždėtą dangų ir mėgautis šiuo įspūdingu reiškiniu.

Šiąnakt rugpjūčio dangus stebins gausiausiu ir ryškiausiu „žvaigždžių lietumi“. Per valandą krentančių žiburėlių romantikai galės suskaičiuoti net kelias dešimtis. Specialistai dalijasi patarimais, kur geriausia stebėti žvaigždėtą dangų ir mėgautis šiuo įspūdingu reiškiniu.

REKLAMA

Emocijų šiomis naktimis dangaus kūnų stebėtojams tenka išgyventi itin daug – lyja žvaigždėmis. Tad entuziastai po žvaigždėtu dangum įsitaiso ilgam.

„Stengiuosi kiekvieną naktį po kelias valandas, 3–4, kiek būna tamsos, tiek ir prabūnu lauke. Stengiuosi filmuoti, kad pagaučiau pačius ryškiausius meteorus“, – sako fotografas Tadas Janušonis.

Vilniaus universiteto profesorė pasakoja, kad šis reiškinys matomas, kai mūsų planeta atsiduria „Swift-Tuttle“ kometos palikto šleifo zonoje. Tuomet kosminių kūnų dalelės į viršutinius žemės atmosferos sluoksnius įskrieja milžinišku bemaž pusšimčio kilometrų per sekundę greičiu.

REKLAMA
REKLAMA

„Kometos yra sudarytos iš ledo ir dulkių, ir jos, priartėję prie saulės, įkaista, ima garuoti ir suformuoja savo gražias uodegas. Ir štai tų uodegų dalelės, kai Žemė skrenda pro tą vietą, kur kometa praskrido, tai tada jos patenka į žemės atmosferą ir sudega, ir mes matome tuos degančius žvaigždžių brūkšnelius“, – sako astronomė Gražina Tautvaišienė.

REKLAMA

Šiąnakt laukiama gražiausio reginio, kai iš dangaus į žemę kris daugiausiai ir ryškiausių perseidų meteorų. 

„Šiuo metu galima per valandą pamatyti net iki 90 tų tokių meteorų žybsnių. Palankus laikotarpis šie metai, nes taip sutapo, kad 11 val. nusileidžia mėnulis, tai net tuos pačius neryškiausius meteorus galima pamatyti“, – sako G. Tautvaišienė.

Sakoma, kad jei pamačius krentančią žvaigždę sugalvosi norą, jis būtinai išsipildys. Tad šiąnakt romantikams mintyse turėtų suktis gausybė norų. 

„Ne taip lengva tuos meteorus pamatyti, jie tai vienoje dangaus pusėje sužimba, tai kitoje, bet didžiausia tikimybė, kad noras išsipildys, taip sakoma, jeigu du iš karto pamatysite“, – tvirtina G. Tautvaišienė.

REKLAMA
REKLAMA

Dangaus stebėtojai dalijasi ir patarimais, kaip pamatyti kuo įspūdingesnį vaizdą.

„Svarbiausia toli nuo miesto šviesų, reikia bėgti toli nuo Vilniaus, toli nuo Kauno, nuo bet kokio didesnio miesto“, – teigia T. Janušonis.

Ir nebežvilgčioti į telefoną, mat akims iš naujo teks apsiprasti su nakties tamsa, o tam prireiks bent pusvalandžio. Tad kokių žinių susiruošusiems naktį praleisti akis nukreipus vien į blyksintį dangų turi sinoptikai? Į kurį Lietuvos kraštą traukti?

„Šiąnakt visoje Lietuvoje bus mažai debesuota, tačiau giedriausia išliks vakarinėje šalies pusėje“, – sako sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, kitiems regionams gali tekti nusivilti – rytuose dangumi slinks debesys.

„Ties rytine šalies dalimi slinks trumpo lietaus debesys, tad ties rytine dalimi tų debesų bus daugiau iki vidurnakčio“, – sako I. Daunoravičiūtė.

Bet astronomai guodžia – meteorų lietus rugpjūtį dar džiugins bent pora savaičių, tiesa, bus jau ne toks ryškus ir gausus. O iki metų pabaigos šis reiškinys, tik ne toks įspūdingas, dar pasikartos.

„Dar vienas didelis meteorų lietus gruodžio mėnesį. Gal penkis per metus galima didesnius meteorų srautus pamatyti, o šiaip tokių sporadinių, tai galima visą laiką pamatyti“, – tvirtina G. Tautvaišienė.

Mokslininkai sako, kad daugiausia meteorų krenta prieš švintant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų