REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugpjūčio 12-ąją, antrą valandą nakties, šiauliečiui Gintarui Staneliui pavyko užfiksuoti neįtikėtino grožio ir ryškumo kadrą, kuriame – Paukščių takas ir krentančios žvaigždės.

Rugpjūčio 12-ąją, antrą valandą nakties, šiauliečiui Gintarui Staneliui pavyko užfiksuoti neįtikėtino grožio ir ryškumo kadrą, kuriame – Paukščių takas ir krentančios žvaigždės.

REKLAMA

Rugpjūčio mėnesį toki vaizdai tikrai nėra retenybė. Nuo seno žinoma, kad paskutinį vasaros mėnesį galima tikėtis meteorų lietaus.

Vyras gailisi, kad ilgai būti, ir padaryti dar įspūdingesnių kadrų, nepavyko, kadangi debesys greitai užtraukė dangų ir vaizdą užstojo.

Meteorų lietus

Molėtų observatorijos ekskursijų vadovas Saulius Lovčikas naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kodėl meteorų lietus atsiranda ir kada geriausiai stebėti šį reginį.

„Jei man, kaip ne astronomui, pasakytų, kad laukia meteorų lietus, aš, kaip lietaus žemės atstovas, laukčiau, kol jie pradės byrėti ant galvos. Iš tikrųjų taip nėra“, – šypsodamasis pasakoti pradeda S. Lovčikas.

REKLAMA
REKLAMA

Astronomijoje meteorų lietumi vadinama tai, kai žybčioja krintančių meteorų strėlės ir per minutę jų nukrenta 20-30.

„Tikrai nėra taip, kad jie ir krenta tiksliai kaip laikrodukas. Gali nukristi vienas, po minutės kitas, o tada ir trys paskui vienas kitą“, – aiškina jis.

REKLAMA

Kaip susidaro meteorų lietus?

Kai Žemė skrisdama aplink Saulę kerta senos kometos paliktų dalelių srautų, susidaro meteorų lietus.

„Tai reiškia, kai kometa yra pasibaigusi, ledas yra išgaravęs ir iš jos likusios tik mažos dalelės. Šitą buvusį kometos kelią kirsdama žemė susirenka į savo atmosferą visas buvusias daleles, panašiai kaip ant automobilio stiklo susirenkame. Tai ganėtinai panašus palyginimas.

Kai kertame tą kelią, ir susidaro kometų lietus. Tokių susikirtimų per metus yra nemažai, bet tokių srautų, kurie sukeltų lietų, yra tik keletas. Tas kuris įvyks rugpjūčio 12 dieną yra pats „riebiausias“, nors krentančius meteorus galima pamatyti ir anksčiau“, – aiškina S. Lovčikas.

REKLAMA
REKLAMA

Meteorų lietus prasideda nuo pat rugpjūčio pradžios, o daugiausiai jų krenta rugpjūčio 12 dieną.

„Mano patarimas, nepatingėkite pastebėti ir šiandien naktį, ir naktį iš 12 dienos į 13 dieną. Bet jeigu šią naktį negalite, galite ir porą naktų po to. Mes pamažu su Žeme įskriejame į meteorų srautą, o vėliau iš jo išskriejame, todėl tai nėra vienos dienos ar konkrečios valandos, kada galima stebėti.

Ar pamatysime daug, priklauso ir nuo paros meto. Prisimenu, kad stebėjome meteorų lietų ir Lietuvoje, gerai atsimenu, kad suskaičiavome apie 20 jų, o kitą dieną pamačiau, kad Filipinuose toks greitis fiksuotas, kad per valandą buvo fiksuota apie 5 tūkst. Tuo metu pas juos buvo naktis, o pas mus buvo diena“, – pasakoja jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką žinoti stebint meteorų lietų?

Meteorai, krentantys artimiausiomis naktinis, vadinami perseidais, nes jie krenta iš Persėjo žvaigždyno. O lapkritį ir gruodį įmanomą pamatyti ir kitus krentančius meteorus.

„Tas taškas, iš kurio jie visi išlekia, vadinasi radiantas. Tada lapkričio 15 dieną yra kitas radiantas, kitas srautas vadinamas leonidais, nes krenta iš Liūto žvaigždyno. Gruodžio 20 yra iš Dvynių žvaigždyno išlekiantis srautais ir geminidai.

Tai trys pagrindiniai srautai, kurie būna pakankamai gausūs. Tačiau kitas niuansas, tai priklauso nuo laiko. Vienais metais su studentais ant stogo užsilipę suskaičiavom daugiau nei 230 meteorus, o kitais metais  su dukromis matėme tik 3 per valandą.

REKLAMA

Erdvėje dalelių išsidėstymas nėra tolygus, jos gali būti tankiau susidūrę, račiau išsimėtę. Dar ir priklauso nuo paros laiko. Sakoma, kad prieš aušrą, antroje nakties pusėje galima pamatyti daugiau meteorų“, – sako specialistas.

S. Lovčikas turi ir keletą patarimų tiems, kurie nori stebėti meteorų lietų. Pirmasis – šiltai apsirenkite. Antras – meteorus stebėkite ne vienas.

„Vienas matysite tik siaurą dangaus gabalėlį. Žiūrėdami į tai, ką aprėpia jūsų akiratis, nematysite tai, kas darosi pakaušyje, todėl kai jūsų yra daugiau pamatote daugiau. Kartais dar siūloma atsigulti, nes stovėti užvertus galvą, nėra labai patogu“, – pataria jis.

REKLAMA

Trečias patarimas – išsirinkite tamsią vietą. Mieste net nebandykite žiūrėti, nes nieko ir nepamatysite. Mieste per daug šviesos taršos, kuri ir užgožia krentančius meteorus.

„Susiraskite vietą kur nors kaime ir atviroje vietoje, o ne miške. Persėjo žvaigždynas dabar yra rytinėje pusėje. Tačiau nereikėtų vien tik į jį ir žiūrėti, nes meteorai ten tik prasideda. „Iškritę“ jie darosi storesni, todėl reikėtų žiūrėti 60 laipsnių ir daugiau kampu nuo Persėjo žvaigždyno. Todėl veidą reikėtų nukreipti į šiaurę ar pietus“, – pataria S. Lovčikas.

Jeigu gyvenate Vilniuje, nuo jo pavažiuokite 15-20 km, kol nebesimatys miestą gaubiančios oranžinės šviesos, o jei gyvenate mažesniuose miestuose – užtenka nuvažiuoti ir 10 km, kad rastumėte tamsesnę ir tinkamą vietą meteorų stebėjimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų