REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Esame įpratę per Kūčias, Kalėdas matyti įvairiausiais patiekalais nukrautus stalus, ragauti ir pajusti jų skonius. Tačiau neretai šios šventinės dienos yra siejamos su persivalgymu ir prasta savijauta, kuomet įvairiausiais patiekalais leidžiame sau mėgautis daug daugiau nei įprastai.

Esame įpratę per Kūčias, Kalėdas matyti įvairiausiais patiekalais nukrautus stalus, ragauti ir pajusti jų skonius. Tačiau neretai šios šventinės dienos yra siejamos su persivalgymu ir prasta savijauta, kuomet įvairiausiais patiekalais leidžiame sau mėgautis daug daugiau nei įprastai.

REKLAMA

Ką reikėtų žinoti apie mitybą šventinėmis dienomis bei kodėl aguonpienis turėtų būti paskutinis vakarienės desertas, naujienų portalui tv3.lt sutiko pasidalinti sveikos mitybos specialistė Gretė Brokienė.

Neretai įprastos kasdienės mitybos įpročius sujaukia jaukiausios metų šventės, kuomet sugrįžę pas savo artimuosius ar susitikę draugų rate mėgaujamės įvairiausiais skaniausiais patiekalais.

12 patiekalų – ar visus juos būtina ragauti?

Kūčių vakarą stalas būna nuklotas net dvylika ir daugiau skirtingų patiekalų, todėl dažnai kyla klausimas, kaip viskam reikėtų atsispirti ir nepasiduoti skanumynų galybei.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis klausimas, manau, yra labai individualus. Mūsų šventės yra glaudžiai susijusios su religija, tradicijomis, tad manyčiau, kad būtų tikra šventvagystė išbraukti iš Kūčių vakaro 12 patiekalų. Šioje vietoje susiduriame su tuo, kad reikėtų derinti sąmoningumą, kūno pajautimą su emocijomis ir stengtis atrasti balansą.

REKLAMA

Kalbant šia tema patarčiau nenubraukti tradicijų, religingos šventės dėl sveikų mitybos principų ar dietos. Ant stalo gali būti 12 patiekalų, tačiau kur kas svarbiau yra tai, kas nuo jo atsiras vėliau jūsų lėkštėje ir kaip ją suformuosite“, – nusišypso Grete Brokienė.

Be to, sveikos mitybos specialistė primena, kad dažnai grįžus į namus kartu su artimaisiais švęsti žiemos švenčių, mamų, močiučių ar kitų gaminti patiekalai yra pirmiausiai jų meilės, rūpesčio ir emocijos išraiška:

„Neretai artimieji savo meilę išreiškia per lėkštę, gausius patiekalus, todėl galima teigti, kad tai išties žmogų išmuša iš vėžių ir jo kasdienės rutinos. Tačiau aš, visgi, manau, kad ir toliau nereikėtų riboti savęs, skirstyti maisto į „sveiką“ ar „nesveiką“. Visuomet galima įsidėti patiekalų po truputį, valgyti pamažu, gerai sukramtant maistą ir pajaučiant jo skonį. Taip tuomet nepersivalgysime ir gerai jausimės.“

REKLAMA
REKLAMA

Kūčių stalas dažnai būna nukrautas tradiciniais patiekalais: įvairiausių rūšių žuvimi, grybais, aguonpieniu, mišrainėmis. Sveikos mitybos specialistė priduria, kad šiuo tradiciniuose patiekaluose nėra nieko blogo, kadangi net ir tos pačios mišrainės būna padarytos daržovių pagrindu.

„Žinoma, į jas įprasta yra dėti majonezo, tačiau kol nesuvalgome majonezo viso stiklainio, tol jis nieko blogo mums nedaro (juokiasi). Švenčių metu maistas dažnai turi kur kas didesnę emocinę vertę, nes jį ruošė mūsų mylimiausi žmonės. Nuo persivalgymo apsaugoti gali tik sąmoningas valgymas, kai leidžiame sau mėgautis maistu saikingai, kol pajaučiame sotumą. Svarbiausia visuomet yra laiku sustoti, nepamiršti geri vandens“, – sako ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aguonpienis – gėris ar blogis?

Nors ragauti skirtingų patiekalų sveikatos mitybos specialistė nedraudžia, tačiau kalbėdama ji primena, kad aguonpienis, visgi, turėtų būti paskutinis vakaro desertas.

„Aguonpienis yra neatsiejama Kūčių dalis, tačiau jis turėtų palaukti savo eilės ir būti valgomas tik po visų kitų patiekalų. Žinoma, kiekviena šeima turi savo tradicijas, nėra vieno atsakymo kaip iš tiesų turėtų būti.

Galiausiai, šventinis smagumas vis tiek nugali sveikos mitybos taisykles, tad nieko neatsitiks, jeigu aguonpienį sumaišysite ir su burokėlių mišraine. Svarbiausia žiūrėti, kad jo neišgertumėte tik per daug“, – nusijuokia.

REKLAMA

Be aguonpienio, per šventes ne ką mažesne blogybe tampa ir alkoholis. Verta nepamiršti, kad egzistuoja ir patiekalų derinimo bei alkoholio vartojimo taisyklės, todėl norint gerai jaustis, nereikėtų piktnaudžiauti alkoholiu valgant, pavyzdžiui, riebų maistą.

„Kalbant apie tai, reikėtų žiūrėti, kas šiuo klausimu yra „sveikesnis“ pasirinkimas bei nepamiršti saiko. Raudonas ar baltas vynas, tikras šampanas, o ne vyno putojantis gėrimas, stiprieji gėrimai yra kur kas „sveikesni“ nei kokteiliai su įvairiausiais sirupais ar cukrumi praturtinti gėrimai“, – paaiškina specialistė.

G. Brokienė taip pat priduria, kad dažnai prieš didžiąsias metų šventes vaistinėje padidėja įvairiausių virškinimą gerinančių papildų pardavimas, mat taip žmonės ruošiasi save apsaugoti nuo galimų persivalgymo pasekmių. Tačiau, kad jokių papildų nereikėtų imtis, Grete dar kartą primena, kad viskas ir vėl atsimuša į saiką bei sąmoningumą.

Aguonpienis su karvės pienu neturi nieko bendro, o per Kūčias gyvulineės kilmės produktai nevartojami. Vnž seniai tokių nesamonių kratinio nesu skaičiusi. Aguonų pienas-tai sumaltos aguenos, sumašytos su virintu atvėsintu vandeniu ir perkoštos, na ir gaunas skystis panašus į pieną pagal spalvą, bet su pieno skoniu nieko bendro.
Is kur aguonpienyje laktoze
dabartiniai nesupranta kas tas aguonpienis ir t.t. ir dar tarska nesamones. Tai koks ju supratimas is vis apie Kucias ir Kaledas,..gal tik dovanos. Tai baisu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų