REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaune atidengta dar viena skulptūra – ji skirta lietuviškai raidei „ė“. i lietuvių abėcėlės raidė ypatinga, nes iš 32-iejų raidžių vienintelės „ė“ atitikmens nėra jokioje kitoje pasaulio kalboje.

Kaune atidengta dar viena skulptūra – ji skirta lietuviškai raidei „ė“. i lietuvių abėcėlės raidė ypatinga, nes iš 32-iejų raidžių vienintelės „ė“ atitikmens nėra jokioje kitoje pasaulio kalboje.

REKLAMA

„Yra labai gražus sakinys „Ė, ė ir nuė“, „ Ėjo ėjo ir nuėjo“ ir visi supranta susišneka, kai reikia ką nors pašaukti, pasakai „ė“, gal nelabai mandagu, bet atsigręžia visi ir tas kurį šaukei, kiti aplinkui. Tai „ė“ yra žodis ir jis turi labai daug reikšmių“, – pasakoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Violeta Meiliūnaitė.

Žvilgtelėkime į istoriją, lietuviškoji „ė“ mūsų abėcėlėje atsirado prieš 370 metų. Ją pirmą kartą pavartojo Danielius Kleinas 1653-iaisiais sudarytoje lietuviškoje gramatikoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai pradėti užrašinėti lietuviški tekstai staiga paaiškėjo, kad tai, ką mes turime iš lotynų kalbos ne visai atspindi tartį ir tada Danielius Kleinas sugalvojo, kad reikia specialaus ženklo ir juo tapo e su taškeliu, kuri ir atspindi tą mūsų unikalią raidę ir unikalų garsą, kurį sunku ištarti tiems kurie mokosi lietuvių kalbos“, – teigia V. Meiliūnaitė.

REKLAMA

Skulptūrą raidei „ė“ sukūrė Tadas Vosylius. Jis paaiškina, kokią mintį užkodavo kūrinyje.

„Pats svarbiausias dalykas ir buvo taškas padėtas ant e raidės. Aš pasirinkau lakonišką sprendimą, pačio taško kaip simbolio, o tie žodžiai ant jo atsiradę kalba apie pačią idėją, prasmę, žiūrovui tai tarsi užuomina apie pačią ė raidę“, – teigia skulptorius T. Vosylius.

Paminklas „ė“ raidei stūkso Studentų skvere, šalia dviejų didžiausių universitetų – Vytauto Didžiojo ir Kauno technologijos. Tai labai simboliška, nes vis labiau plečiantis technologijoms, išskirtinėms lietuviškoms raidėms, tokioms kaip „ė“ ar kitoms, rašomoms su nosine, brūkšneliu ar varnele, vis sunkiau išsaugoti autentiškumą. Jų vis mažiau lieka jaunimo susirašinėjimuose.

Skulptūra vainikavo prieš 5-erius metus vykusį unikalų projektą „ė, sugrįžk“, kuriuo žmonės raginti atsigręžti į lietuvių kalbos išskirtinumą. Juk lietuvių kalba laikoma viena seniausių pasaulyje.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Lietuvių kalba ir seniausia, ir gražiausia pasaulyje. Tik labai jau, galimai, drąsiai jos atsisakoma ir ypač sostinėje. Neliko užrašų Lietuvių klb., neliko ir kalbančiųjų sostinės centre. Nežinia ką veikia atsakingos valstybinės įmonės dėl, galimai žeminančios rašybos?! Dėl keistų raidžių... O Lietuvos žmonės, turi išsaugoti savo brangią kalbą, žodyną! "Nesi dydis kalbėdamas svetima kalba, bet nemokėdas gerai, savo..."
Visa Laisvės alėja pilna picerijų ir kt. balaganų su užrašais užsienio kalbomis, taip kad tas vienas taškas nieko nereiškia, visų pirma reikia uždrausti registruoti balaganų pavadinimus ne lietuvių kalba.
Nenusišnekėk, " išminties bokšte" ir viešai nedemonstruok savo neišprūsimo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų