REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstiečių ir žaliųjų pakviesti teisininkai tikina, kad partnerystės įteisinimas yra tik pradžia, o kitas žingsnis bus homoseksualių asmenų santuokos įteisinimas. Jų teigimu, partnerystės institutas sukurs teisinius šeimos santykius, tačiau jis neužtikrins tokių teisių kaip santuoka, tad partnerystė sukurs „antrarūšes šeimas“.

Valstiečių ir žaliųjų pakviesti teisininkai tikina, kad partnerystės įteisinimas yra tik pradžia, o kitas žingsnis bus homoseksualių asmenų santuokos įteisinimas. Jų teigimu, partnerystės institutas sukurs teisinius šeimos santykius, tačiau jis neužtikrins tokių teisių kaip santuoka, tad partnerystė sukurs „antrarūšes šeimas“.

REKLAMA

Trečiadienį vyko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suformuotos šešėlinės Vyriausybės posėdis. Jo metu valstiečiai diskutavo apie valdančiųjų parengtą Partnerystės įstatymo projektą, kuris turėtų būti užregistruotas artimiausiomis savaitėmis.

Nuo partnerystės iki santuokos – tik vienas žingsnis

LVŽS šešėlinio ministrų kabineto posėdyje kalbėjo britų advokatas Robertas Clarke‘as, atstovavęs daugiau nei 20 bylų Europos Žmogaus Teisių Teisme. R. Clarke‘as priklauso ne pelno siekiančiai organizacijai ADF, kuri viešojoje erdvėje yra įvardyta kaip prieš LGBT bendruomenę nusiteikusi organizacija.

REKLAMA
REKLAMA

„Visi yra už žmogaus orumą, niekas nėra prieš žmogaus orumą. Visi remiame žmogaus orumą ir mūsų organizacija yra tvirtai įsipareigojusi skatinti žmogaus orumą“, – kalbėjo R. Clarke‘as.

REKLAMA

Visgi, anot teisininko, reikia atsakyti į klausimą, kas yra santuoka. Pasak R. Clarke‘o, tūkstantmečiais skirtingose kultūrose visą laiką buvo laikoma, kad tai yra vyro ir moters sąjunga visam gyvenimui.

„Taip yra sukuriamos šeimos, kurios yra visuomenės pamatinės plytos“, – kalbėjo R. Clarke‘as.

Britų teisininko teigimu, kitų šalių praktika rodo, kad po partnerystės įteisinimo seka bandymai įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas.

Jis citavo Nyderlandų autorių Keesą Waaldijk, kuris matydamas skirtingose šalyse egzistuojančius modelius, teigia, kad viskas prasideda nuo homoseksualumo dekriminalizavimo, vėliau priimami diskriminavimą draudžiantys teisės aktai, po to – teisės aktai, kuriais pripažįstamos tos pačios lyties asmenų partnerystės.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai svarbu paminėti, kad kitas žingsnis tampa įmanomas tik po to, kai yra įgyvendinamas prieš tai einantis žingsnis“, – sakė R. Clarke‘as.

Jo teigimu, Europos valstybės santuokos tarp tos pačios lyties asmenų paprastai įteisinamos po to, kai yra leidžiama įregistruoti partnerystę.

„Beveik visą laiką tai nutinka. <...> Tai nėra kažkokie pastebėjimai, tai yra strategija“, – tikino britų teisininkas.

R. Clarke‘as siūlė pažvelgti į padarinius kitose valstybėse. Jo teigimu, vidutiniškai praeidavo devyneri metai, kai po partnerystės įteisinimo, būdavo įteisinamos ir tos pačios lyties asmenų santuokos.

„Vos tik šalis įteisina registruotą partnerystę, netrukus pereinama prie pačios šeimos apibrėžties pakeitimo ir daromas poveikis pagrindinėms laisvėms. Einant tokia trajektorija, vis daugiau laisvės bus prarandama ateityje. Jūs, kaip tauta galite pasirinkti eiti tokiu keliu, bet, prašau, nedarykite taip, manydami, kad niekas nepasikeis. Padariniai bus labai realūs visuomenei“, – sakė R. Clarke‘as.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Partnerystė sukurs „antrarūšes šeimas“

Teisininkas Vytis Turonis teigė, kad kuriamas partnerystės institutas skirtas kurti šeimos teisinius santykius tarp dviejų giminystės ryšiais nesiejamų asmenų.

„Šiuo atveju, nėra svarbu, ar tais tos pačios ar skirtingos lyties poros. Partnerystės institutas joms suteiktų šeimos teisinį statusą“, – kalbėjo V. Turonis.

Pasak jo, tai reiškia, kad partnerystė konkuruos su Konstitucijoje įtvirtinta išskirtine santuokos padėtimi.

„Ta apimtimi, kuria partnerystės institutas dubliuoja santuokos institutą, jis vertintinas kaip prieštaraujantis Konstitucijai“, – aiškino teisininkas.

REKLAMA

Jo teigimu, partnerystė neužtikrintų tokios šeimos teisinės apsaugos kaip tai padaro santuoka, tad, V. Turonio tvirtinimu, partnerystė įteisintų „antrarūšes šeimas“.

„Partnerystės įstatymo rengėjai liberalai ir jiems prijaučiantys konservatoriai manipuliuoja šeimos sąvoka ir, bandydami paslėpti homoseksualių asmenų šeimų įteisinimą, kuriam nepritaria didžioji visuomenės dalis apklausose, imasi teisinės inžinerijos priemonių.

Šiame posėdyje tai aptarsime su specialistais ir su šešėliniu ministrų kabinetu padarysime pareiškimą, kurį išplatinsime visiems Seimo nariams bei visuomenei, kad visiems būtų aišku, kaip valdančiųjų manipuliacijas mato ir vertina teisininkai“, – prieš posėdį išplatintame pranešime cituojamas šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA

Kaip teigia LVŽS atstovai, partnerystės klausimo šešėlinėje Vyriausybėje viešą svarstymą paskatino valdančiųjų parengtas partnerystės įstatymo projektas, kuriame partnerystei apibrėžti kopijuojama 2011 m. Konstitucinio Teismo nutarime suformuluota „šeimos“ sąvoka „šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas“.

„Partnerystės įstatymo iniciatoriai vietoje žodžio „šeima“ įrašė žodį „partnerystė“ bei paliko visus Konstitucinio Teismo nutarime išvardintus „šeimos“ turinio ypatumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šešėlinis kabinetas taip pat atkreipia dėmesį, kad nors partnerystės įstatymo rengėjai deklaruoja bandą išvengti nuorodų į vaikus ir vaikų įsivaikinimą, jie tuo pačiu metu kuria dviejų rūšių šeimas, kurių viena neturės įsivaikinimo galimybės, taigi, galės bet kuriuo metu deklaruoti esanti diskriminuojama.

Tai reiškia, kad taip sukuriama prielaida asmenis ginti savo teises teisme ir reikalauti įsivaikinimo“, – tikina LVŽS atstovai.

Partnerystės projektas dar nėra registruotas, tačiau naujienų portalui tv3.lt pavyko gauti šio įstatymo projekto variantą, kuris, anot jo rengėjų, kardinaliai keistis neturėtų. 

Partnerystės institutas atvers kelią tiek skirtingų, tiek tos pačios lyties asmenų santykių įteisinimui. Politikai planuoja leisti sudaryti partnerystę metrikacijos skyriuose, pasiimti partnerio pavardę, tačiau neleis įsivaikinti vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų