REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net 40% Lietuvos gyventojų yra turėję arba turi psichikos problemų, o šizofrenija pasitaiko kur kas dažniau nei manoma – ja serga 1 iš 100 žmonių. Vis dėlto Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net trečdalis apklaustų šalies gyventojų atsisakytų bendrauti su šizofrenija sergančiais žmonėmis, kitas trečdalis patvirtino esantys abejingi ligonių atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA

Iniciatyvos „Turiu ateitį“ globėjų, Sveikatos žurnalistų asociacijos užsakytas ir tyrimų bendrovės „RAIT“ atliktas tyrimas parodė, kad didelė dalis Lietuvos gyventojų vengia bendrauti su sergančiaisiais, nors pastarieji ir gali gyventi įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Kategoriškiausias yra jaunimas

Smulkesnė „RAIT“ apklausos tiriamųjų analizė parodė, kad kategoriškiausi ligos atžvilgiu yra jauni žmonės. Net 38% 15–24 metų amžiaus respondentų prisipažino, kad vengtų bendrauti su sergančiaisiais šizofrenija. Vis dėlto praktika rodo, kad dažniausiai šizofrenija suserga būtent jauni žmonės. „Liga dažniausiai pasireiškia 16–25 metų jaunuoliams“, – tokia informacija pateikiama socialinės iniciatyvos „Turiu ateitį“ interneto svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos specialistų nuomone, mitai ir nepagrįstos prielaidos verčia žmonės matyti ligą visai kitokią, nei ji yra iš tikrųjų, taip sukuriant ligoniams barjerą integruotis į visuomenę.

Labiausiai bijo nesusituokę

Lyginimas pagal šeiminę padėtį atskleidė, kad labiausiai stigmatizuoti vertindami psichikos ligonius yra nesusituokę asmenys. Net 36% jų teigia, kad vengtų bendrauti su sergančiaisiais. Tikėtina, kad tolerancija yra susijusi su gyvenimiškąja patirtimi, todėl vyresni žmonės, paprastai jau sukūrę šeimas, palankiau vertina ir ligonius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat tolerantiškesni tie, kuriems asmeniškai teko susidurti su psichikos ligoniais. Pabendravus su jais baimės ir neigiamos nuostatos dingsta“, – komentavo Daiva Ausėnaitė, Sveikatos žurnalistų asociacijos pirmininkė.

Anot jos, visuomenėje labai trūksta objektyvios informacijos apie psichikos ligas. Tinkama informacija leistų užtikrinti adekvatų požiūrį į sergančiuosius ir sugriautų iki šiol pasklidusius mitus, kad sergantieji šizofrenija yra pavojingi visuomenei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų