šizofrenija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „šizofrenija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „šizofrenija“.

Rita užaugo su šizofrenija sergančia mama: labiausia bijojo tik vieno

38-erių metų vilnietei Ritai Juškytei gyvenime teko atlaikyti tai, apie ką kiti garsiai nekalba. Moteris užaugo šeimoje su mama, kuriai buvo diagnozuota šizofrenija. Rita papasakojo, ką reiškia turėti psichosocialinę negalią turinčią mamą ir koks momentas su mama jai gyvenime buvo skaudžiausias. Pradėjus kalbėtis su pašnekove ji papasakojo, kad šizofrenija mamai buvo nustatyta dar jaunystėje. Tuo metu moters mama dar nebuvo ištekėjusi ir susilaukusi dukters.
2024-04-03

Apibūdino psichozės apimtos ir žuvusios moters padarytą žalą: „Atrodo taip, kai mašina susiduria su kokiu briedžiu“

Aiškėja daugiau detalių apie mirtiną incidentą Juodšiliuose, kai psichozės apimtą ir peiliu bei kastuvu besišvaisčiusią moterį penkiais šūviais nukovė policijos pareigūnai. Moteris puolė jai padėti atvykusius medikus, o po pusvalandžio atvykus policijos ekipažui ji esą nereagavo nei į pipirines dujas, nei į kelis kartus panaudotą elektrošoką, smūgius teleskopine lazda. Moteris kastuvu į šipulius sudaužė greitosios automobilio priekinį langą.

Po pareigūno šūvio į psichikos liga sirgusią moterį – psichiatro paaiškinimas: štai kodėl nepakako dujų ir tazerio

Vilniaus rajone policijos pareigūnas paleido net 5 šūvius į šizofrenija sirgusią ir medikus bei policininkus užpuolusią moterį, nes prieš tai panaudotos dujos bei elektros impulsų prietaisas „Taser“ jos nepaveikė. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius paaiškina, kad kai asmuo yra psichozės būsenoje, jo pojūčiai išties gali būti sutrikę, todėl asmuo gali nejausti skausmo, demonstruoti išskirtinę jėgą, matyti haliucinacijas.

Lauros niekas nepasigedo beveik ketverius metus: rado tik mumiją

Išgirdus anglės Lauros Winham istoriją pašiurpsta oda – moters kūnas beveik ketverius metus pragulėjo savivaldybei priklausančiame bute. Jos kūnas rastas „mumifikuotas, buvo likęs tik skeletas“. L. Winham laikėsi toliau nuo šeimos namų Surėjuje, nes sirgo šizofrenija ir manė, kad šeimos nariai ją nuskriaus, ryšio jie beveik nepalaikė, rašo dailymail.co.uk.
2023-04-09

Kutendami save sugebate net juoktis? Tyrimų rezultatai turėtų priversti susimąstyti

Kaip žino lytėjimui jautresni žmonės, yra tam tikras pilvo skausmą sukeliantis juoko tipas, kurį gali sukelti tik kutenimas. Tokius nevaldomo kikenimo priepuolius gali sukelti plunksna arba mylimojo ar tėvų išdykę pirštai, tačiau dauguma iš mūsų negali pakutenti savęs. Tačiau naujas tyrimas rodo, kad žmonės, turintys į šizofreniją panašių simptomų, gali tai padaryti, nes tam tikri jų pažinimo procesai, kuriais atskiriame savo ir kitų žmonių veiksmus, yra sutrikę.
2021-12-18

8 dūriai peiliu miegančiai mamai – Marytė bijo grįžti pas šizofrenija sergantį sūnų

Vieną dieną akis pramerkusi Marytė pamatė savo sūnų, stovintį šalia jos lovos. Staiga nuklojęs savo mamą, jis smogė jai peiliu 8 kartus. Apie savo išgyvenimus moteris papasakojo „TV Pagalbos“ studijoje. Marytė gyvena su šizofrenija sergančiu sūnumi. Moteris pasakojo, kad jau kelios dienos prieš lemtingąjį rytą jos sūnus ėmė keistai elgtis su savo mama, nerimauti, nerado sau vietos.
2021-12-01

Pavyko aptikti mutaciją, kuri susijusi su milijonus veikiančiu psichikos sutrikimu

Jau seniai nustatyta, kad šizofrenija yra paveldimas sutrikimas, dažnai pasireiškiantis per daugybę kartų šeimose, kurių dvyniai turi didesnę riziką susirgti. Tačiau šis sudėtingas psichikos sutrikimas išliko milžinišku kalnu, į kurį reikia įkopti tyrinėtojams. Nepaisant nuoseklių šios srities tyrimų, nustatyti genus, kurie siejami su šizofrenija, yra gana keblu.
2021-04-03
REKLAMA
.  .

Šizofrenija – ne nuosprendis: remisijos laikotarpis gali trukti ir 10 metų

Šizofrenija – lėtinė psichikos liga, kuriai būdingi mąstymo, suvokimo, emocijų, valios sutrikimai. Visame pasaulyje ja serga apie 1 proc. populiacijos. Su remisijomis ir paūmėjimais liga trunka visą gyvenimą ir lemia žmogaus negalią.  Vytauto Didžiojo universiteto Psichologijos katedros profesorė dr.
2020-12-21

Tyrimas: mušti ir neprižiūrėti vaikai dažniau suserga psichinėmis ligomis

Netinkamą elgesį patyrę vaikai net 4 kartus dažniau serga psichinėmis ligomis. Šitokį didelį susirūpinimą mokslininkams keliantį dalyką atskleidė naujas didelės apimties, 63 metus vykdytas tyrimas, paskelbtas šių metų rugsėjo mėnesį akademiniame recenzuojamame „The Lancet Psychiatry“ žurnale. Tyrime įvardijama, kad netinkamą elgesį vaikystėje patyrę vaikai keturis kartus dažniau serga rimtomis psichinėmis ligomis, tokiomis kaip psichozės, šizofrenija ir bipoliais sutrikimais.
Aktualijos 2020-02-02
REKLAMA
Psichikos negalia (nuotr. 123rf.com) Psichikos negalia (nuotr. 123rf.com)

Į pagalbą tiems, kas prižiūri psichikos negalią turinčius artimuosius

Žmonių, turinčių psichikos negalią, priežiūra šeimoms tampa dideliu iššūkiu. Susirgusiųjų sunkiomis psichikos ligomis šeimos neretai išyra, jie lieka apleisti ir vieniši. Artimieji nežino, kaip padėti sergančiajam, jiems trūksta žinių tiek apie ligą, tiek apie pagalbos būdus. Įvertinusi tai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išleido metodines rekomendacijas žmonėms, kurie namie slaugo psichikos sutrikimų turinčius artimuosius.
2019-04-04
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos ligoninėje aptiko gydytoją-žudiką: šizofrenijos diagnozė niekam neužkliuvo

Čeliabinske buvo suimtas šeimos gydytoju apsimetęs vyras su padirbtu medicinos daktaro diplomu. Prieš mažiau nei 20 metų vyras buvo gydomas nuo šizofrenijos, kuomet atlikdamas ritualą nužudė savo klasioką. Tuomet jis buvo pripažintas nepakaltinamu. Vasario 1-ąją sulaikytas Borisas Kondrašinas kaltinamas dėl fiktyvaus dokumento panaudojimo ir disponavimo itin dideliu narkotikų kiekiu. Kaip jis pateko į ligoninę B. Kondrašinas dirbo Čeliabinsko klinikinėje ligoninėje nr.
2019-02-01

Internautai ir policija bijo blogiausio: iš ligoninės be pėdsakų dingo pavojinga transseksualė

Interneto vartotojai susidomėjo gan keista istorija, paplitusia socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“. Vienoje Didžiosios Britanijos ligoninių gydoma transseksualė netikėtai dingo be jokių pėdsakų. Andre Kirlew paieška vyksta gan intensyviai, mat transseksualė laikoma pavojinga visuomenei. Ji serga ne tik asmenybės susidvejinimu bet ir kenčia nuo paranojos bei šizofrenijos. Policijos pareigūnai pataria ją pamačiusiems žmonėms nedelsiant kreiptis į policiją ir prie jos nesiartinti.
2018-04-18

Apskaičiavo: ES tapo tik dar labiau priklausoma nuo Rusijos dujų

Nors ne kartą žadėjusi mažinti savo energetinę priklausomybę nuo Maskvos Europa yra labiau nei bet kada priklausoma nuo rusiškų gamtinių dujų ir nematyti ženklų, kad ši tendencija keistųsi. Rusijos dujų gigantė „Gazprom“ šį mėnesį paskelbė, kad 2017 metais į Europą ir Turkiją pristatė rekordiškai daug dujų – iš viso 193,9 mlrd. kub. metrų. Tai 8 proc. daugiau už ankstesnį rekordą, kuris buvo užfiksuotas 2016 metais.
2018-01-14

Šizofrenija serganti 18-metė nupiešė, kas darosi jos galvoje

 Aštuoniolikmetė Kate ypatingu gebėjimu piešti pasižymėjo nuo mažens. Tik jai bręstant labai pasikeitė jos piešimo pobūdis. Kai jai suėjo septyniolika, ji iš daktarų išgirdo skaudžią diagnozę – šizofrenija. Merginos psichologinė būklė staigiai prastėjo, tačiau tuomet ji vėl atrado piešimą. Ji suprato, kad kūriniuose pavaizduodama tai, kas vyksta priepuolių metu, ji save gydo. Savo haliucinacijose mergina girdi balsus, mato žmones, taip pat dažnai mato vabalus, išsikreipusius veidus.
2017-04-22

Vaikžudė auklė teisme: man įsakė Alachas

Auklė Giulrechra Bobokulova, įtariama vaiko nužudymu Maskvoje, nusikaltimo vykdymo metu buvo afekto būsenoje – jai buvo nustatytas ūmus psichikos sutrikimas, praneša lenta.ru. Anot teisėsaugos atstovų pasakojimo, netrukus po sulaikymo G. Bobokulova bendravo su psichiatru, kuris ir pateikė tokias išvadas.  Rusijos tyrimų komitetas pranešė, kad žiauriai vaiką nužudžiusi auklė galėjo būti paskatinta tai padaryti.
2016-03-02

Kitoks pasaulis: jautri šizofrenija sergančio vyro kasdienybė

Šizofrenija – tai lėtinė psichikos liga, kuri pažeidžia jausmų, mąstymo, suvokimo bei valios sferas. Tiesa, atimdama viena, ji duoda kažką mainais. Slaweckui Kosmalui, lenkų emigrantui JAV, ji dovanojo nepaprastus gabumus skaičiams bei matematikai. Gyvendamas savo mamos namuose Filadelfijoje, 40-metis, jau 16 metų sergantis šizofrenija, čia susikūrė ištisą, kitokį pasaulį.
2014-05-15

Laboratorines peles pavyko išgydyti nuo šizofrenijos

JAV mokslininkai pranešė sėkmingai išgydę laboratorines peles nuo šizofrenijos eksperimentiniu vaistu nuo vėžio. Tyrimo rezultatai paskelbti mokslo žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ (PNAS). Pasak tyrėjų, buvo pastebėta, jog šio eksperimentinio preparato, kurio veikimas remiasi baltymais - kinazėmis PAK, padėjo pelių smegenyse atstatyti neuronius ryšius, kurie buvo pažeisti šizofrenijos.
2014-04-01

Britų pareigūnai: šizofrenija serganti italė dar padėkos, kad mes iš jos įsčių pašalinome vaiką ir atidavėme jį įvaikinti

Britų pareigūnai teisino sprendimą priversti psichikos liga sergančią italę pagimdyti atliekant cezario pjūvį ir sakė, kad veikė atsižvelgdami į motinos bei vaiko interesus. Pranešimai, kad britų socialinės tarnybos „prievarta pašalino“ moteriškos lyties kūdikį iš tos moters įsčių, kai ji atvyko į darbo kelionę, savaitgalį sukėlė didelį triukšmą.
2013-12-04

Nemiga – sutrikusios psichikos priežastis

Šizofrenija ir bipolinis sutrikimas gali būti susiję su miego trūkumu, rodo naujas tyrimas. Oksfordo universiteto profesorius Russellas Fosteris teigia, jog tos pačios smegenų procesų grandys yra atsakingos ir už miego kontroliavimą, ir už protinę sveikatą. „Mūsų tyrimas atskleidė, jog laiku pastebėti miego sutrikimai gali padėti numatyti besiformuojančias psichikos ligas. Prastas miegas netgi gali būti viena iš šizofrenijos ar bipolinio sutrikimo priežasčių“, – teigia R.Fosteris.
2013-07-27

Vitaminas B gali padėti kai kuriems šizofrenikams

Priklausomai nuo turimų genų tipo, kai kuriems šizofrenija sergantiems pacientams B grupės vitaminai gali žymiai palengvinti ligos simptomus, rodo JAV atliktas tyrimas. Mokslininkai 140 ligonių stebėjo 4 mėnesius ir nustatė, kad tie, kas turėjo aktyviai veikiantį geno FOHL1 variantą, geriau įsisavino folio rūštį ir B12 vitaminą palyginti su tais, kieno tas genas buvo pasyvus. „Šis genas faktiškai kontroliuoja folio rūgšties patekimą į kraujotaką“, sako tyrimo vadovas dr.
2013-06-03

Psichikos ligoniai: kaip gimsta žudyti verčiantis žiaurumas?

Psichikos ligonį bejausmiu žmogžudžiu paverčia laiku nepastebėta liga ir netinkama aplinkinių reakcija. Vos Lietuva atsipeikėjo po šoko sužinojusi, kad ką tik psichikos invalidė iš Telšių priemiesčio surišusi nuskandino 7 metų mergaitę, iškart po to Kėdainių rajono kaime nežinia kas užėjo jaunam medkirčiui ir jis nei iš šio, nei iš to paskerdė net 3 žmones. Po šių tragedijų pasigirdo raginimų griežčiau kontroliuoti psichikos ligonius, nors nelabai kas suvokia, kaip tai padaryti.

Kauno klinikose įrengtas pirmasis pozitronų emisijos tomografas Lietuvoje

Rugsėjo 3 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose pradėjo veikti pirmasis Lietuvoje pozitronų emisijos tomografas (PET). Šiuo metu tai pats moderniausias radiologinės diagnostikos įrenginys Lietuvoje, padėsiantis diagnozuoti onkologinius susirgimus, kraujagyslių, širdies, neurologines ligas ir parinkti veiksmingiausią gydymą. Apie 11 mln.
2012-09-07

N. Cage'as: tarp aktoriaus ir šizofreniko yra labai plona riba

Nicolas Cage'as tikina, kad tarp gero aktoriaus ir šizofreniko yra labai plona riba. Pasak jo, siekdamas kuo įtaigiau įkūnyti personažą aktorius kiekvieną kartą turi tapti vis kitu žmogumi, todėl po kiekvieno vaidmens jam prireikia nemažai laiko atsigauti ir vėl prisiminti, kas jis yra iš tiesų. „Kiekvieną kartą vaidindamas noriu save pakeisti iš esmės – tapti visiškai kitu žmogumi. Manieromis, gyvenimo būdu, jeigu reikia net išore, tarsi sukurti naują žmogų, – pasakoja N. Cage'as.
2012-08-29

Pusnuogė rusė su peiliu terorizavo viešbutį Turkijoje

Turkijoje viešbučio apsauga nukenksmino rusų turistę ir užkirto kelią tikroms pjautynėms Viduržemio jūros kurorte. Rusė po viešbutį lakstė su peiliu, desperatiškai bandydama pavyti savo draugę. Suimtąją atidavė į policijos rankas, praneša newsru.com. Policijos nuovadoje atsidūrė 29 metų Rusijos pilietė Nadežda Runevič, kuri Marmario kurorte ilsėjosi kartu su savo drauge. Preliminariai duomenimis, jos neadekvataus elgesio priežastimi tapo psichinis išsekimas.
2012-08-02

Gyvenimui grąžinti šizofrenija sergantys pacientai turi ateitį

Kiekvienas  šizofrenija sergantis ligonis brangiai kainuoja valstybei. Statistiškai per metus šizofrenija Lietuvoje serga 1 iš 100 gyventojų. Dažniausiai visai jauni: 15–24 metų vyrai, kiek vyresnės, 25–34 metų moterys. Kiekvienas šių pacientų esant tinkamam gydymui, gali gyventi visavertį gyvenimą, dirbti bei kurti pridėtinę vertę. Vis dėlto dažnai tokie ligoniai visuomenės izoliuojami, atstumiami, dienas leidžia psichiatrinėse ligoninėse.
2012-07-19

Šizofrenija — ne nuosprendis, o diagnozė

Kalbėti apie psichines ligas, o ypač apie šizofreniją, - vis dar tabu. Ši diagnozė aukštyn kojomis apverčia ne tik pačio sergančiojo gyvenimą, bet ir tampa nemenku išbandymu artimiausiems jo žmonėms. Kada ir kokios pagalbos galima tikėtis užklupus ir plačiau apie pačią ligą papasakos psichologijos mokslų daktarė Ieva Povilaitiene. Šizofrenija ir jai būdingi psichozės priepuoliai dažniausiai užklumpa jaunus 16-30 metų amžiaus žmones.
2012-07-13

Kas dešimtas lietuvis pasisako už sergančiųjų šizofrenija izoliavimą

Ką reikėtų daryti su žmonėmis, sergančiaisiais šizofrenija: izoliuoti ar integruoti? Kas dešimtas lietuvis yra įsitikinęs, kad juos reikia atskirti nuo visuomenės. Retai susimąstoma, kad šia liga serga žymi populiacijos dalis ir kalbama net apie 16 000 Lietuvos gyventojų atskyrimą. Iniciatyvos „Turiu ateitį“ duomenimis, Lietuvoje pastaraisiais metais šizofrenija buvo diagnozuota 3% daugiau žmonių nei paprastai.
2012-05-22

Psichiatras: labiausiai paplitęs mitas, kad šizofrenija neišgydoma

Net trečdalis tyrimų bendrovės „RAIT“ apklaustų šalies gyventojų atsisakytų bendrauti su šizofrenija sergančiais žmonėmis. Psichiatras Arūnas Germanavičius sako, kad žmonės dažniausiai pasikliauja mitais, kad tokie asmenys yra nenuspėjami ar agresyvūs. Tačiau, anot docento, sergantieji šia liga patys dažniausiai tampa smurto ar prievartos aukomis.Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos docentas dr.
2012-05-13

Sergantys šizofrenija visuomenei – tabu

Net 40% Lietuvos gyventojų yra turėję arba turi psichikos problemų, o šizofrenija pasitaiko kur kas dažniau nei manoma – ja serga 1 iš 100 žmonių. Vis dėlto Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net trečdalis apklaustų šalies gyventojų atsisakytų bendrauti su šizofrenija sergančiais žmonėmis, kitas trečdalis patvirtino esantys abejingi ligonių atžvilgiu.
2012-05-03

Šizofrenija supina tikrovę su fantazija

Dažniausiai ši sunki liga užklumpa jaunus žmones. Mindaugas iš Rokiškio rajono susirgo vos šešiolikos. Vaikinui netrukus sukaks 22-eji. Mokyklos jis taip ir nepabaigė, su motina puoselėtų svajonių padirbėti užsienyje ir išsikraustyti iš avarinės būklės namo jie taip pat jau neįgyvendins. „Jauno žmogaus gyvenimas visiškai sugriautas, nėra nei dvasinės ramybės, nei vilties.
2012-02-20

Mokslininkams pavyko sukelti virtualią šizofreniją

Nervinį tinklą imituojantį kompiuterinį modelį nagrinėję amerikiečių mokslininkai mano geriau išsiaiškinę šizofrenijos poveikio mechanizmą žmogaus smegenyse. Teksaso valstijos ir Jeilio universitetų (JAV) mokslininkų grupė, pasitelkusi kompiuterinį modelį, imitavo perteklinį smegenyse gaminamo cheminio junginio dopamino išskyrimą į organizmą, praneša „Scienceblog.
2011-05-09

Gediminas Žiemelis: Ūkio ministrui derėtų pasitikrinti sveikatą

„Ūkio ministras Dainius Kreivys turi pasitikrinti sveikatą" - teigia verslininkas Gediminas Žiemelis, reaguodamas į ministro platinamą dokumentą, neva, demaskuojantį korupciją. „Kadangi ministras neturi 170 mln. litų turto, tai iš asmeninių lėšų apmokėsiu tyrimus ir testus pačioje geriausioje pasaulio klinikoje , kad D. Kreiviui pilnai patikrintų psichinę būklę. Po tyrimo išvadų išsakysiu poziciją del jo kliedesių.

Kaip valkatos išgydė psichikos ligonį

Apgydę, bet taip ir neįveikę jo šizofrenijos, šiaulietį Albertą psichiatrai iš ligoninės išmetė tebekliedintį. O į sveiką protą Albertą atvedė – nepatikėsite! – šiukšlių konteineriuose besiknisantys prasigėrę benamiai. Tiesa, ta valkatų terapija atsiėjo labai brangiai... 48-uosius metus skaičiuojantis šiaulietis Albertas Koreika (vardas ir pavardė pakeisti) sunkia psichikos liga šizofrenija serga jau ketvirtį amžiaus.

Iš psichiatrijos ligoninės pabėgęs pacientas sužalojo policininką

Šiauliuose policijos pareigūnų sulaikomas iš Šiaulių psichiatrijos ligoninės pabėgęs pacientas sužalojo policijos patrulį, tačiau buvo sutramdytas. Šizofrenija sergantis 55-erių Joniškio rajono gyventojas iš Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių būsenų vyrų skyriaus pabėgo pirmadienio vakare. Medikų teigimu, šio skyriaus durys yra rakinamos, o čia gydomi pacientai iš skyriaus išeiti gali tik lydimi ligoninės personalo. 55 metų vyras pro skyriaus duris paspruko pastūmęs valytoją.
Į viršų