REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Privilegijų panaikinimas iš esmės yra pirmasis simbolinis žingsnis prieš šalims priimant griežtesnius sprendimus dėl nuobaudų taikymo Rusijai, rašo politico.eu.

Privilegijų panaikinimas iš esmės yra pirmasis simbolinis žingsnis prieš šalims priimant griežtesnius sprendimus dėl nuobaudų taikymo Rusijai, rašo politico.eu.

REKLAMA

Tikimasi, kad ES ir daugybė kitų panašiai mąstančių šalių panaikins Rusijos prekybos lengvatas Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) Ženevoje, tai vertinant kaip dalį aukštesnio tarptautinio siekio padidinti ekonominį spaudimą Maskvai po jos invazijos į Ukrainą.

„Niekas neturėtų būti atmetama“, – anksčiau šią savaitę „Politico" sakė ES prekybos vadovas Valdis Dombrovskis, kalbėdamas apie sankcijas. Jis patvirtino, kad ES nori panaikinti Rusijos prekybos privilegijas PPO.

Tai „leis mums įvesti muitus tiek Rusijos, tiek Baltarusijos importui“, – sakė jis.

Kas tiksliai yra šios PPO prekybos privilegijos?

164 PPO šalys narės, kai jų įmonės prekiauja prekėmis ir paslaugomis, viena kitoms taiko tuos pačius bazinius muitus. Ši lygybės samprata vadinama „didžiausio palankumo statuso“ (DPS) režimu.

REKLAMA
REKLAMA

Yra išimčių: PPO šalys gali sumažinti tarifus dvišalį ar daugiašalį prekybos susitarimą pasirašiusioms šalims. Jos taip pat gali vienašališkai sumažinti tarifus, kad paskatintų besivystančias šalis prekiauti, šalims leidžiama įvesti naujus muitus, jei joms reikia apginti savo įmones nuo nesąžiningos prekybos.

REKLAMA

Ar yra teisėta šalims sustabdyti DPS režimą?

PPO narėms leidžiama sustabdyti išlygos taikymą konkrečiai narei, jei jos kreipiasi dėl specialios išimties dėl „esminių saugumo interesų“, numatytos PPO steigimo sutartyje.

Rusija pagrasino per prekybos organizacijos teismą paduoti šalis, nusprendusias sustabdyti Rusijos DPS statusą, nes ji teigia, kad prekybos apribojimai pažeidžia PPO taisykles.

Tačiau jei Rusija tai padarys, visi kaltinamieji turės galimybę išbandyti gynybą Rusijos teisinėje sistemoje karo atveju. Ironiška – PPO teisėjai byloje, kurią Ukraina iškėlė Rusijai dėl didžiausio palankumo principo pažeidimo dar 2014 m., nusprendė, kad Maskva gali teisėtai naudoti „saugumo interesų“ faktorių, kad pateisintų Ukrainos PPO prekybos lengvatų sustabdymą.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios yra realios Rusijos prekybos privilegijų sustabdymo pasekmės?

Rusijos didžiausio palankumo statuso panaikinimas be jokių papildomų priemonių daugeliui PPO narių taptų tik simboliu.

Taip yra todėl, kad labai nedaugelis PPO šalių (pavyzdžiui, Kanada) taiko bendruosius tarifus, kuriuos jos naudoja prekybiniams santykiams su ne PPO narėmis. Kanados, kuri ėmėsi veiksmų praėjusią savaitę, atveju visai prekybai su Rusija dabar taikomas didžiulis 35 procentų tarifas.

Tačiau ES ir daugeliui kitų šalių, tokių kaip Naujoji Zelandija, tie alternatyvūs tarifai neegzistuoja, o tai reiškia, kad DPS sustabdymas pirmiausia yra politinis gestas, kol šalys ruošiasi įvesti tolesnes sankcijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žingsnis formaliai sustabdyti DPS Rusijos atžvilgiu yra visiškai nereikalingas, jis būtų tik simbolinis, o teisiniu požiūriu beprasmis“, – sakė advokatų kontoros „Van Bael & Bellis“ partneris Philippe'as De Baere'as. Taip yra todėl, kad „galime imtis lygiai tų pačių priemonių sankcijų forma, o sankcijos taip pat pateisinamos pagal GATT (Bendrojo susitarimo dėl tarifų ir prekybos) 21 straipsnį“ saugumo interesais.

Ko laukti toliau?

Kitas žingsnis – kad prieš Rusiją nusiteikusi šalių koalicija iš tikrųjų paskelbtų apie Rusijos prekybos privilegijų sustabdymą PPO. Europos Komisija iš ES šalių gavo žalią šviesą paskelbti apie Rusijos prekybos privilegijų įšaldymą. Tačiau nuo to laiko Ženevoje – tylu.

REKLAMA

Kyla klausimų, kiek PPO šalių imsis tokio žingsnio ir ar ši valstybių koalicija įves suderintas sankcijas, kad simbolinis DPS sustabdymas taptų realiu smūgiu Rusijos prekybai.

Tikimasi, kad Europos Komisija pasiūlys naujų prekybos sankcijų, pavyzdžiui, muitų įvedimų, tolesnių importo draudimų ar eksporto kontrolės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų