REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Kaliningrado srityje pradėtas atominės elektrinės projektas vykdomas pagal planą ir turėtų būti užbaigtas iki 2018 metų, sako Baltijos atominės elektrinės (AE) statybos projektų vadovas, Rusijos kompanijos „Rosatom“ departamento direktorius Sergejus Bojarkinas.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Atominės energetikos plėtros perspektyvos Europoje po avarijos Japonijoje: Baltijos jūros regionas“ dalyvavęs S. Bojarkinas tikino, kad pirmasis reaktoriaus blokas planuojamas atidaryti 2016 metais, antrasis -  2018 metais. Tai reiškia, kad rusai planuoja savo elektrinės statybas užbaigti anksčiau nei lietuviai.

REKLAMA

Rusai vengia suteikti informaciją?

Savo ruožtu Eltos kalbintas politologas Tomas Janeliūnas tokias „Rosatom“ kalbas vadino viešųjų ryšių kampanija ir piktinosi, kad statybos darbai vyksta pažeidžiant tarptautinę teisę.

„Rusijos pastangos pačioje Lietuvoje reklamuoti naująjį atominės elektrinės projektą Kaliningrade yra ne kas kita, kaip propagandinės pastangos mažinti Lietuvos politikų ir visuomenės paramą Lietuvos atominės elektrinės statybai. Bandoma įtikinti lietuvius, kad jiems neverta gaišti laiko ir skirti investicijų į didžiulės svarbos projektą, nes neva Kaliningrade elektrinė atsiras anksčiau ir regione atominių elektrinių bus per daug. Tai tiesmukas propagandinis spaudimas, nes Rusija tikrai nenori Lietuvoje matyti atominės elektrinės. Vietoj to siekiama ir toliau palikti Lietuvą priklausomą nuo rusiškos elektros energijos“, – Eltai sakė politologas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad Rusija nėra pateikusi reikiamų dokumentų Lietuvai, susijusių su atominės elektrinės statybomis, patvirtino ir Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas.

Diskusijoje nedalyvavęs Seimo narys perdavė diskusijos rengėjams savo oficialų pranešimą, kuriame  ragino visuomenę kritiškai vertinti Rusijos energetikos korporacijos „Rosatom“ kampaniją.

Nors ir valstybinė, bet ji yra komercinė kompanija. Anot jo, trūksta viešų kompanijos pasisakymų ir dialogo tarp valdžios atstovų, o ne neformalių diskusijų, kurias kompanija propaguoja. Seimo nario teigimu, Lietuva iki šiol nėra sulaukusi visų atsakymų, į jai rūpimus klausimus. Rusija pagal Jungtinių Tautų konvenciją privalo pateikti viešuosius projekto svarstymus ir dvišales ekspertų konsultacijas dėl AE poveikio aplinkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išreiškė abejones dėl saugumo

S. Bojarkinas nenorėjo sutikti su tokias kaltinimais ir  tikino, kad „Rosatom" korporacija laikosi atvirumo politikos, suteikdama norimą informaciją tiek visuomenei, tiek aplinkos apsaugos organizacijoms.

„Apie radioaktyvinį ir ekologinį elektrinių poveikį galima rasti informaciją mūsų tinklalapyje, be jokios cenzūros", - sakė jis.

Pasak S. Bojarkino,  jeigu kokia nors informacija domina kolegas iš Lietuvos, ji iškart suteikiama.

„Mes labai tikimės, kad mūsų kolegos iš Lietuvos taip pat bus tokie pat atviri ir suteiks mus dominančią informaciją dėl statomos Visagino atominės elektrinės (VAE). Mus labai domina Lietuvos planuojamos statyti atominės elektrinės reaktorius, kokius stato tik Japonija. Po Fukušimos avarijos Japonijoje visas pasaulis tokių reaktorių atsisako, nors jie yra pigūs, bet pavojingi. Visas pasaulis perėjo prie dviejų kontūrų reaktoriaus, kurie yra brangesni, bet kokybiškesni. Lietuvos pasirinkta technologija – pavojinga", - savo abejones išsakė „Rosatom“ atstovas.

REKLAMA

Atominės energetikos komisijos narys Algimantas Dumbrava vylėsi, kad visoms trims šalims, statančioms elektrines (Rusijai, Baltarusijai ir Lietuvai) vietos užteks, pavyks surasti savo vartotoją ir pradėti bendradarbiavimą, nes dabartinis elgesys sunkiai paaiškinamas.

„Tai, kas vyksta – normaliu dalyku negalėčiau pavadinti, mums reikia pasitempti, kadangi esame kaimynai“,  - sakė A. Dumbrava.

Jaunimas protestavo prieš energetinę priklausomybę

Kompanijos „Rosatom“  atvykimas į Lietuvą ir dalyvavimas viešoje diskusijoje papiktino visuomeninę organizaciją „Jaunimo sąjūdis už energetinę nepriklausomybę“. Ji prie BNS naujienų agentūros, kur ir vyko renginys,  surengė protesto akciją, pasisakydami prieš atominės elektrinės statybas Kaliningrado srityje.

REKLAMA

Protesto akcija (nuotr. Organizatorių)Protesto akcija (nuotr. Organizatorių)

„Parlamentarai, kurie dalyvauja šiame „spektaklyje“, parodo, kad yra suinteresuoti Kaliningrado AE projektu. Akivaizdu, kad šis projektas yra politinis, o tikrasis jo tikslas – dar labiau Lietuvą suveržti rusiškais energetiniais pančiais“, - teigė „Jaunimo sąjūdžio už energetinę nepriklausomybę“ vadovas Adomas Bužinskas.

„Jaunimo sąjūdžio“ narių įsitikinimu, tai yra propagandinis renginys, siekiant įtikinti Lietuvos politikus ir visuomenę, kad Kaliningrado srityje statoma elektrinė yra geresnė alternatyva nei nepriklausomos Lietuvos energetikos sistemos kūrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manome, kad atominės elektrinės projektas Kaliningrado srityje yra neparemtas ekonominiais argumentais. Šios elektrinės vadovai net negali pasakyti, kas bus šios elektrinės investuotojai, kokioms šalims bus tiekiama elektra. Tai rodo, kad Baltijos AE projektas yra politinis, kurio tikslas, kad Lietuva pirktų elektrą iš Rusijos ir atsisakytų savo ketinimų turėti nepriklausomą energetikos sistemą“, - sakė A. Bužinskas.

TAIP PAT SKAITYKITE:

T. Janeliūnas: Rusijos energetikų pozicija mažų mažiausiai stebina

URM: Rusija Kaliningrado AE stato ne pagal tarptautinius standartus

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų