REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija, 18 metų siekusi narystės Pasaulinėje prekybos organizacijoje (PPO), šių metų vasarą turėtų galutinai įsitraukti į šios organizacijos veiklą.

REKLAMA
REKLAMA

Bus daugiau stabilumo

„Derėdamiesi su Rusija, visų pirmiausia, derėjomės dėl muitų, dėl diskriminacinių procedūrų netaikymo mūsų vežėjams. Tikimės, kad Rusijai tapus visateise PPO nare, tai bus labai teigiamas poveikis Lietuvos pramonei ir vežėjams“, – Lietuvos pramonininkų konfederacijos surengtame konsultaciniame posėdyje sakė Lietuvos užsienio  reikalų (URM) viceministras Egidijus Meilūnas.

REKLAMA

Anot jo, detalūs daugelio sričių susitarimai, ginčų sprendimo taktika pagerins šalių tarpusavio santykius. Taip pat turėtų stabilizuotis Lietuvos ir Rusijos prekybos sąlygos.

Rusija, pasirašiusi sutartį, negalės diskriminuoti ir tam tikrų šalių prekių importo ir eksporto. Mažės nors ir ne visų prekių grupių importo muitai, bet daugelio itin jautrių, pavyzdžiui, pieno, gyvų kiaulių. Naftos produktų ir gamtinių dujų eksporto muitai nesikeičia.

REKLAMA
REKLAMA

„Rusija, tapusi PPO  nare, prisiima tam tikrus įsipareigojimus, t.y. užšaldomi tam tikri importo ir eksporto muitai. Vienašališkai Rusija tų muitų negalės didinti, tai duoda stabilumo, ko iki šiol prekyboje su Rusija trūko“, – sakė E. Meiliūnas.

Gyvų kiaulių muitai mažės iki 5 proc.

URM atstovas, paklaustas, kurios Lietuvos ūkio šakos pajus didžiausius Rusijos narystės PPO privalumus, teigė, kad poveikį pajaus visos, vienos mažiau, kitos labiau.

„Bendras muitų tarifų sumažėjimas gal nėra ypatingai didelis, atskirais atvejais tai yra 2 – 5 proc., bet, pavyzdžiui, prekybai gyvomis kiaulėmis yra ženklus sumažėjimas, nuo 40 proc. iki 5 proc. Taip pat chemijos pramonės produkcijos, medienos pramonės gamintojai tik laimės, nes eina kalba apie dvipusį eismą – pagamintų prekių eksportą ir žaliavų importą. Abiejuose dvišalės prekybos srityse turėtų būti nauda Lietuvos gamintojams“, – teigė URM viceministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pienui naikinama kvota

URM išorinių ekonominių santykių departamento direktorės Rasos Adomaitienės teigimu, Rusijai, įstojus į PPO, prekybiniuose santykiuose atsiras stabilumo, prognozuojamumo, bus lengvesnis ginčų sprendimas.

„Nuo 2008 m. Rusija yra priėmusi daugiausiai protekcionistinių priemonių, netgi 69, antroji po jos eina Argentina, kuri priėmė 60 protekcinių priemonių. To pasekoje mūsų prekyba patirdavo ženklius nuostolius. Kai muitų tarifai padidėdavo, kai kurios įmonės daugiau sumokėdavo mokesčių, kitos nustodavo eksportuoti. Skaičiuojama, kad nuo 2010 m. sausio, kada dėl muitų sąjungos ženklai padidėjo importo į Rusiją tarifai, mūsų įmonės patyrė apie 65 mln. litų nuostolių“, – sakė R. Adomaitienė.

REKLAMA

Pasak jos, tikėtis, kad muitai sumažės labai ženkliai – per daug ambicinga, bet pokyčių vis tiek bus.

„Iki šiol Europos Sąjunga (ES) Rusijai taikė autonomines pieno importo kvotas. Lietuva, įstojusi į ES, turėjo prisiimti dalį to prekybos režimo, kurį taiko ES (...) Dabar, kadangi Rusija tampa PPO nare, ES naikina pieno kvotas, todėl ir Lietuva pieną iš Rusijos galės įsivežti nekvotuojamai“, – sakė A. Adomaitienė.

Dujų srityje pagerėjimo nenusimato

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas  Gediminas Rainys vylėsi, kad Rusijos tapimas PPO nare duos naudos ne tik Lietuvos  ir Europos Sąjungos verslui, bet ir pačiai Rusijai.

REKLAMA

„Ribiniai tarifai, maksimalūs dydžiai bene 700 eilučių kinta mažėjimo kryptimi, tame tarpe yra daug lietuviškos gamybos produktų, ypatingai kiauliena, alkoholiniai gėrimai ir daugelis kitų dalykų, kur tarifai yra arba iš karto sumažėję, arba numatytas pereinamasis 4 metų laikotarpis“, – žurnalistams po posėdžio sakė jis.

PPO praktikoje yra taikoma dvigubo tarifo kainodara, todėl tikėtis, kad Rusijos narystė PPO keis dujų kainas nelabai verta. Rusija susiderėjo, kad gamtinių dujų 30 proc. muitų tarifas turi išlikti. G. Rainio teigimu, dujų srityje blogiau būti neturėtų, tačiau pagerėjimo tikėtis taip pat nereikėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galbūt galima pasakyti, kad blogiau nebus, bet dujų srityje labai atidžiai seksime ES antidempingo bylas, susijusias su dujų kainodaros nustatymu ES šalims“, – sakė jis.

„Achemos“ grupės komercijos direktorius Tautvydas Misiūnas po posėdžio žurnalistams prisipažino, kad Rusijos narystė PPO jų įmonei jokių papildomų galimybių nesuteiks, atvirkščiai – pridarys tik problemų.

„Derybos ir antidempingo bylos bus žymiai sudėtingesnės, kadangi viskas bus kvestionuojama PPO. Europos komisija, kuri šiuo metu pakankamai realistiškai vertina situaciją ir kelia dempingo bylas, jeigu jos pagrįstos, bijos būti tokie drąsūs kaip yra iki šiol“, – situaciją komentavo T. Misiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų