• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pekinas mėgaujasi pasipriešinimu NATO, bet Ukrainos suvereniteto nepaisymas ir Putino parama separatistams Kinijoje atsilieps neigiamai. Per diplomatines šaradas, siekdamos pateisinti Rusijos invaziją, Sirija ir Nikaragva įvykdė prezidento Vladimiro Putino reikalavimą ir palaikė dviejų atsiskyrusių Rytų Ukrainos regionų pripažinimą.

Pekinas mėgaujasi pasipriešinimu NATO, bet Ukrainos suvereniteto nepaisymas ir Putino parama separatistams Kinijoje atsilieps neigiamai. Per diplomatines šaradas, siekdamos pateisinti Rusijos invaziją, Sirija ir Nikaragva įvykdė prezidento Vladimiro Putino reikalavimą ir palaikė dviejų atsiskyrusių Rytų Ukrainos regionų pripažinimą.

REKLAMA

Kinija to nepadarė. Tiesą sakant, Putino karas prieš Ukrainą pastato Pekiną į labai keblią padėtį, rašo politico.eu. Viena vertus, kinai mielai skelbia miglotus prokremliškus pareiškimus, smerkdami NATO ir Vašingtoną, kartu niurzgdami dėl Vakarų agresijos ir naujų Šaltojo karo lūžių pavojų.

Tačiau esminė geopolitinė dinamika, kuria grindžiamas Putino įsiveržimas į Ukrainą, slegia suvereniteto apsėstą Pekiną. Mintis, kad mažumos teritorija ar etninė grupė gali tiesiog pretenduoti į nepriklausomybę ir būti pripažinta simpatiškos branduolinės supervalstybės, yra Kinijos košmaras, nes ji nuolat nerimauja dėl nesutarimų tokiuose regionuose kaip Tibetas, Sindziangas ir Honkongas. Pekinas nenori, kad taip būtų vykdoma tarptautinė diplomatija.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija taip pat nenori, kad jos stiprėjantys strateginiai ryšiai su Putinu sudegintų jos verslo santykius su turtingomis Vakarų ekonomikomis, kurios netikėtai vienbalsiai prieštarauja Putino kampanijai Ukrainoje. Putinas galėjo būti Pekino žiemos olimpinių žaidynių garbės svečias, bet dabar jis Kinijai – galvos skausmas.

REKLAMA

Prieš Putinui pripažįstant separatistines Luhansko ir Donecko liaudies respublikas, pirmadienio vakarą Kinija ir Rusija neabejotinai tiesė tiltus. Vasario 4 d. Putinas pasiekė bendrą susitarimą dėl Kinijos ir Rusijos strategijos tarptautiniuose santykiuose su Kinijos kolega Xi Jinpingu, lankydamasis iš esmės boikotuojamose žiemos olimpinėse žaidynėse.

Tai sukėlė nerimą Vakarų Europoje. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Miuncheno saugumo konferencijoje sakė, kad Maskva ir Pekinas nori „naujos eros“ ir siekia pakeisti „esamas tarptautines taisykles“. ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas tai pavadino „revizionistiniu manifestu“.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie įžūlią viešąją retoriką, Kinija taip pat bando išlikti artima rusams. Valstybinis bulvarinis leidinys „Global Times“ kaltino JAV dėl įvykių Ukrainoje, sakydamas, kad Vašingtonas „pagaliau privertė Rusiją pabandyti įgyvendinti savo saugumo reikalavimus tokiu būdu“.

Problemos dėl suvereniteto

Tačiau Kinijos vyriausybė žino, kad Rusijos palaikymas yra problematiškas. Pekinas ilgus metus kritikavo savo paties žmogaus teisių padėtį ir vengė visuomenės įsitraukimo į tarptautinius ginčus, reikalaudamas nacionalinio suvereniteto viršenybės. Miuncheno saugumo konferencijoje, likus kelioms dienoms iki Luhansko ir Donecko liaudies respublikų pripažinimo, Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi buvo spaudžiamas dėl to, kiek toli siekia Pekino įsipareigojimas siekti suverenumo ir teritorinio vientisumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukraina – ne išimtis“, – vaizdo skambučiu žiūrovus patikino jis.

Evanas Feigenbaumas, „Carnegie Endowment for International Peace“ viceprezidentas, sakė, kad dėl konkuruojančių tarptautinių Pekino tikslų jis atsiduria „labai sudėtingoje vietoje“ dėl Ukrainos.

„Kinai bando subalansuoti tris tikslus, kurių neįmanoma suderinti: strateginius santykius su Rusija, įsipareigojimą laikytis ilgalaikių užsienio politikos principų, susijusių su „nesikišimu“, ir norą sumažinti papildomą žalą Kinijos interesams dėl ekonominių neramumų ir galimų antrinių sankcijų iš JAV ir ES“, – sakė E. Feigenbaumas, kuris anksčiau buvo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas.

REKLAMA

Jis pridūrė: „Kadangi jie greičiausiai negalės turėti visų trijų vienu metu, jie turės atsisakyti vieno ar kito iš šių tikslų ir tikėtina, kad jie viena koja laikysis principų, o galios politika ir praktiniai sumetimai išliks“.

Kinija, kurios pasikartojantys raginimai dialogui ir kuriuos Kremlius santūriai ignoravo, praeityje nenorėjo per glaudžiai prisirišti prie Rusijos karinio avantiūrizmo. Kinija nepripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybės nuo Gruzijos 2008 m., kaip tą padarė Venesuela, Nikaragva, Nauru ir Sirija. Natūralu, kad daugelis Pekino minčių susiveda į ne visai palyginamą Taivano temą.

Šis klausimas neišvengiamai iškilo Kinijos užsienio reikalų ministerijos spaudos konferencijoje praėjus vos dienai po Putino paskelbimo apie Luhansko ir Donecko liaudies respublikų pripažinimą.

REKLAMA

„Pasaulyje yra tik viena Kinija, o Taivanas yra neatsiejama Kinijos teritorijos dalis“, – sakė Kinijos ministerijos atstovas Wang Wenbin. Jis atsisakė tiesiogiai pasakyti, ar Donbasas turėtų būti traktuojamas kaip neatskiriama Ukrainos dalis, ir pridūrė: „Kinija atidžiai stebi besikeičiančią situaciją Ukrainoje. Kinijos pozicija Ukrainos klausimu yra nuosekli. Turėtų būti gerbiami teisėti bet kurios šalies saugumo klausimai, o JT Chartijos tikslai ir principai turėtų būti kartu palaikomi.“

Vargu, ar tai skambus pritarimas Putinui, kai kalbama apie tarptautinę teisę. Laikraštis „Global Times“ socialiniame tinkle „Twitter“ konfrontavo su JK užsienio reikalų ministre Liz Truss dėl G7 lyderių ekonomikų grupės paramos Ukrainos teritoriniam vientisumui.

Neabejotinai apibūdindamas Taivaną kaip „Kinijos Donecką“, laikraštis „Global Times“ šmaikštavo, kad tikisi, jog jis galės pasikliauti G7 parama, kai ateis laikas „išnaikinti“ atsiskyrėlius Taivane.

Tai gali būti Kinijos požiūris į tai, kas turi nutikti atsiskyrusiems žmonėms. Bet ne Putino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų