REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje daugėja savivaldybių, kurios nusidažo raudona spalva dėl plintančio koronaviruso. Jų merai vieningos nuomonės dėl skiepų politikos neturi: vieni rėžia, kad reikia gyventojus skiepyti privalomai, kiti tokia idėją vadina didžiausia galima klaida, treti rėžia, kad raudonai jų savivaldybė nusidažė nepelnytai – esą susirgusiais suskaičiuoti mieste viešintys kitų savivaldybių gyventojai.

Lietuvoje daugėja savivaldybių, kurios nusidažo raudona spalva dėl plintančio koronaviruso. Jų merai vieningos nuomonės dėl skiepų politikos neturi: vieni rėžia, kad reikia gyventojus skiepyti privalomai, kiti tokia idėją vadina didžiausia galima klaida, treti rėžia, kad raudonai jų savivaldybė nusidažė nepelnytai – esą susirgusiais suskaičiuoti mieste viešintys kitų savivaldybių gyventojai.

REKLAMA

Nors dėl sergamumo Covid-19 ketvirtadienį raudonų savivaldybių sąraše atsidūrė dar dvi savivaldybės, tiek Kretingos, tiek Palangos savivaldybių atstovai džiaugiasi pagyvėjusiais vakcinacijos rodikliais ir privalomo skiepijimo idėjai nepritaria. Esą tai būtų didžiausia galima klaida. Negana to, Palangos savivaldybė sako nepelnytai pakliuvo tarp raudonų savivaldybių, esą į sergančiųjų apskaitą įtraukiami ne vien Palangos gyventojai.

Kretingos savivaldybės meras visiškai nepritaria privalomam skiepijimui – vadina tai didžiausia galima klaida. O Palangos savivaldybės administracijos direktorė sako, kad Palangos gyventojai ir taip protingi – skiepijasi savo noru be jokios prievolės.

REKLAMA
REKLAMA

Iškreipta statistika nerodo tikrovės

Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė sakė, kad Palanga iš viso neturėtų figūruoti raudonų savivaldybių žemėlapyje. Šįryt vos pamatę pasikeitusią Palangos savivaldybės spalvą, savivaldybės darbuotojai iškart klausė Nacionalinio visuomenės sveikatos centrą, kas gi tie užsikrėtę palangiškiai.

REKLAMA

„Pusę dienos teko ieškoti <...> ir surado tik vieną Palangos gyventoją. Pasirodo, visi kiti į šią statistiką papuolę asmenys nėra Palangos gyventojai. Jie tiesiog nurodė, kad šiuo metu yra Palangoje ir kažkodėl juos priskyrė prie Palangos statistikos“, – dalijosi A. Kilijonienė.

Jos teigimu, savivaldybė ne visai sutinka su epidemiologinės situacijos vertinimu, kad Palanga turėtų būti raudonoje zonoje, nes dauguma užsikrėtusiųjų nėra Palangos gyventojai.

Ketvirtadienį po pietų NVSC suteikė tikslesnę informaciją. Pasirodo, kad iš pradžių skelbtų 8 užsikrėtimo atvejų teisingi yra tik 7. Statistikoje per klaidą 1 atvejis pasikartojo du kartus.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu yra ištirti 6 užsikrėtimo Covid-19 atvejai. Iš jų yra 3 Palangos miesto gyventojai, 1 kretingiškis, 1 Kazlų Rūdos ir 1 Šiaulių miesto gyventojas.

„Matome, kad tas skaičius, kuris yra Statistikos departamente pateikiamas realiai neatspindi šiuo metu mūsų mieste esančių poilsiautojų ir sezoninių darbuotojų apimties. Dalinama yra tiesiog iš gyventojų skaičiaus ir dėl to tas skaičius yra visiškai iškreiptas“, – nurodė ji.

Visgi Palangos miesto savivaldybė gavo Sveikatos apsaugos ministerijos, kad kurortų statistika bus peržiūrėta. „Bauginti ar paniką sėti su tokiais skaičiais <...> nėra teisinga“, – tvirtino A. Kilijonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepritaria, kad atsisakančius skiepo reikia „bausti“

Skiepų nuo Covid-19 situaciją Palangoje A. Kilijonienė vadino nebloga. Pagal pasiskiepijusių gyventojų skaičių šis kurortas užima 15 vietą Lietuvoje – vakcinavosi 53,3 proc.

„Skiepijimo tempai pavasarį ir vasaros pradžioje iš tiesų buvo labai džiuginantys. Vasaros viduryje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo sustoję, bet šiuo metu matome vėl gana gausėjančius norinčių pasiskiepyti skaičius“, – nurodė pašnekovė.

Paklausta apie privalomus skiepus, A. Kilijonienė vertino atsargiai: „Žmogaus teisė pasirinkti yra labai subtilus ir asmeniškas dalykas. Aš esu už tai, kad žmones reikia skatinti, šviesti, tikinti. Manau, kad bent jau palangiškiai tikrai pasiskiepys savanoriškai ir nereikės tų prievartos priemonių.“

REKLAMA

Į nemokamų Covid-19 testų panaikinimą A. Kilijonienė žvelgė nepalankiai. Jos teigimu, tai gali būti aktualu kitoms savivaldybėms, kur skiepijimo tempai lėtėja – vakcinuotų gyventojų skaičius nesiekia 30–40 proc.

„Mūsų gyventojai yra protingi ir jie skiepijasi. Tas, kas siūloma visiems Lietuvos gyventojams, ir turėtų būti siūloma visiems Lietuvos gyventojams. Skirstyti gyventojų ar juos bausti už asmeninę nuomonę aš nenoriu“, – sakė ji.

Kretingos vakcinavimo centre – gyvos eilės

„Paraudusios“ Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius pasakojo, kad noras vakcinuotis nuo Covid-19 tik šoktelėjo. Šiuo metu savivaldybėje yra 37,5 proc. pasiskiepijusių gyventojų.

REKLAMA

„Jau antrą dieną iš eilės skiepijimo centre stovi gyva eilė. Pasiskiepyti tikrai yra norinčių daug. Šitoje vietoje viskas suaktyvėjo. Nežinau, ar įtaką darė tai, kad atsiradome raudonoje zonoje, bet <...> besiskiepijančių šiandien yra tikrai daug“, – dalijosi A. Kalnius.

Paklaustas, ką mano apie privalomus skiepus, Kretingos rajono meras sakė, kad tai nebūtų tinkama išeitis.

„Kiekvienas žmogus turi turėti teisę pasirinkti. Privalomas skiepas būtų didžiausia klaida mūsų. Mes kaip tik atbaidytume. Turime daryti viską, kad žmonės savo noru skiepytųsi. Reikia aiškinti ir padėti suprasti, kodėl reikalingas skiepas, koks jo efektyvumas. Paprasta žmogiška kalba išaiškinti, kad tik pasiskiepijęs tu jausiesi saugus“, – svarstė A. Kalnius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, įvesta prievolė skiepytis gali priešingą visuomenės reakciją. „Jeigu mes nueisime tuo keliu, kad privalomas skiepas atsiras, gali būti atvirkštinis variantas. Žmogaus teisės ir laisvės <...> yra aukščiau visko“, – tvirtino A. Kalnius.

Nemokami Covid-19 testai turėtų likti

Portalas tv3.lt teiravosi, kokia Kretingos mero nuomonė apie nemokamą testavimą. Kiti raudonųjų savivaldybių – Klaipėdos, Šilutės ir Rietavo – merai siūlė apmokestinti Covid-19 testus, esą tai yra patogi alternatyva skiepams ir žmonės tuo naudojasi, kad išvengtų vakcinos.

Tačiau Kretingos meras laikosi kitokios pozicijos. Jo nuomone, nereikėtų keisti nemokamo testavimo tvarkos.

REKLAMA

„Yra dalis žmonių, kurie tiesiogine to žodžio prasme negali skiepytis <...> pagal savo sveikatą, fiziologiją. Visiems taikyti vieno modelio – jeigu tu nesiskiepiji, tai, būk malonus, už tyrimą mokėk – negalime taikyti“, – sakė jis.

„Pirmiausia reikėtų su žmonėmis šnekėtis, o ne brukti per prievartą tai, ko jie nenori. Rodyti ir aiškinti paprastais žodžiais, pavyzdžiais, <...> kad pasiskiepijus yra žymiai geriau, o ne priversti visus, kaip sakoma, su botagu. Taip negalima“, – samprotavo A. Kalnius.

Paklaustas, kodėl Kretinga galėjo atsidurti raudonoje C1 zonoje, A. Kalnius nurodė – tai surišta su padidėjusiu poilsiautojų atvykimu.

„Mes esame Vakarų kraštas, kuriame yra pajūris. Palanga, Šilutė, Klaipėda – viskas šalia. Turistų antplūdį mes tikrai jaučiame visi. Jeigu dienos metu daug kas būna prie jūros, tai vėliau vakare atsiduria ir gretutinėse savivaldybėse“, – apie poilsiautojų srautus sakė jis.

REKLAMA

Šiuo metu Kretingoje Covid-19 liga serga 34 asmenys. Dviejų savaičių sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų savivaldybėje siekia 104,5. Praėjusią parą – trečiadienį – užfiksuoti 5 nauji atvejai.

Nuo pandemijos pradžios Kretingoje iš viso buvo 2718 susirgę gyventojai. Pasveiko 2500, o 164 – mirė.

Dėl Covid-19 testų galvoja vieningai, dėl privalomų skiepų – ne

Rietavo, Šilutės rajono ir Klaipėdos miesto merų teigimu, nesiskiepijusiems asmenims derėtų apsunkinti gyvenimą – apmokestinti Covid-19 testus ir netgi įvesti privalomą skiepijimą.

Paklaustas, kokių priemonių reikėtų imtis, kad sergamumo rodikliai neaugtų, Rietavo meras Antanas Černeckis atsakė, kad svarbiausia keisti taktiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Testų nemokamų tiesiog nereikėtų. Iš tikrųjų nemokami testai paikina žmones“, – minėjo Rietavo meras.

Jo nuomone, apmokestinus Covid-19 testus, gyventojai pajustų šiokį tokį kirtį per finansus. „Reikėtų elgtis griežčiau, nes kito kelio nėra. <...> Su atskirais asmenimis teko kalbėtis ir diskutuoti – tiesiog jie yra neįtikinami skiepytis, kol per kišenę niekas neužvažiuoja. Kai jau reikia mokėti, tada pradeda mąstyti“, – paaiškino meras.

Visgi privalomą vakcinaciją Rietavo meras vertino kiek atsargiau. Pasak jo, skiepai per prievartą – „sunkus variantas“. Mokamas testavimas, mero akimis, ganėtinai susiaurintų nenorinčių skiepytis ratą.

REKLAMA

Dar vienas Lietuvos savivaldybės vadovas – Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas – pritarė Covid-19 testų apmokestinimui: „Padaryti, kad ta alternatyva būtų nepatraukli ar mažų mažiausiai kainuotų, manau, būtų sveika, logiška ir racionalu.“

Tačiau V. Grubliauskas nelinkęs palaikyti privalomo skiepijimo: „Per prievartą surakintų arba su bizūnu atvedamų žmonių į skiepijimo vietas nebus. Mes galime siųsti autobusiukus į skiepijimo vietas: į daugiabučių kiemus, prekybos centrus, renginius. <...> Tačiau jeigu yra sąmoningas noras nesiskiepyti, tai visos pastangos neduos optimalaus rezultato“, – sakė Klaipėdos meras.

Kitos raudonos savivaldybės – Šilutės rajono – meras Vytautas Laurinaitis, atvirškčiai, palaikė privalomų skiepų idėją.

REKLAMA

Privalomi skiepai, pasak mero, padėtų tinkamai kovoti su koronavirusu: „Privalomas skiepijimas pakeistų situaciją. Nemanau, kad čia labai pakeistų žmogaus teises. Daugiau kitų asmenų teises pažeidžia tie, kas dabar nesiskiepija.“  

Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje šiuo metu raudonai nusidažiusios 5 savivaldybės: Klaipėdos, Rietavo, Šilutės, Kretingos ir Palangos. Visos jos – Vakarų Lietuvos dalis. Didelė tikimybė, kad sergamumo rodikliai ten auga dėl turistų antplūdžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų